Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Izabela Kozicka-Prus

Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku

izabela.kozicka-prus@gdansk.gda.pl
58 323 63 85
501 581 676

Data publikacji 12:11

Nowy basen i pracownie dla Zespołu Szkół Energetycznych

Pracownie zawodowe, basen z szatniami, a w planach budowa wielofunkcyjnego boiska, to nowości przy Zespole Szkół Energetycznych. W czwartek, 10 września, Aleksandra Dulkiewicz odwiedziła placówkę. Gdańsk inwestuje w rozwój szkolnictwa zawodowego.

Do Zespołu Szkół Energetycznych uczęszcza 1065 uczniów w 42 oddziałach, grono pedagogiczne liczy 91 specjalistów. Uczniowie już korzystają z pracowni zawodowych, a wkrótce z nowego basenu. W przyszłym roku oferta rozszerzy się o nowe boisko z bieżnią oraz siłownią zewnętrzną.
- Konsekwentnie modernizujemy szkoły i poprawiamy ofertę dla uczennic i uczniów. Przy Zespole Szkół Energetycznych otworzyliśmy właśnie nowe obiekty: basen, który będzie służył nie tylko uczniom, ale również mieszkańcom,  będzie ogólnodostępny i otwarty poza godzinami funkcjonowania szkoły – zaznaczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Mamy też nowy budynek z salami dydaktycznymi, który zrealizowaliśmy w ramach programu Gdańsk Miastem Zawodowców dzięki funduszom unijnym i we współpracy z samorządem województwa pomorskiego. Mam nadzieję, że tak dobrze wyposażone pracownie zachęcą młodych ludzi do zdobycia konkretnego zawodu.

Basen
Już za kilka dni uczniowie będą mogą korzystać z basenu o długości 25 metrów. Cała powierzchnia użytkowa pływalni to 1 265 m2. Oprócz samej niecki basenu, przebudowane zostały także szatnie z zapleczem. W zakresie inwestycji znalazło się także wykonanie wewnętrznej instalacji teletechnicznej, instalacja monitoringu telewizji dozorowej CCTV i nagłośnienia. Wyremontowany zostały także węzeł ciepła i instalacja elektryczna wraz z instalacją wodno-kanalizacyjną. Koszt inwestycji wyniósł ponad 9,1 mln złotych. Umowa została podpisana w maju 2019 r. z konsorcjum firm, którego liderem była firma Termika Sp. z o.o. Firma z Gdańska z 25 letnią tradycją. Członkiem konsorcjum byla również firma SANELL sp. z o.o.
W Gdańsku jest 12 basenów, z czego cztery pływalnie Chełm, Osowa, Stogi i Orunia,  znajdują się pod opieką Gdańskiego Ośrodka Sportu. Natomiast osiem basenów połączonych jest z placowkami oświatowymi: SP nr2, SP nr42, SP nr76, XV LO, Zespół Szkół Kształcenia Wizerunku, Zespół Szkół Energetycznych, Zespół Szkół Sportowych i Ogólnokształcących oraz Pozytywna SP. Obecnie ukończono przebudowę basenu przy ZSE, wkrótce ruszy remont basenu przy SP nr42 na ul. Czajkowskiego (połączony z termomodernizacją). Niebawem podpisana zaostanie rownież umowa na remont pływalni ZSKW na ul. Kaczyńskiego. Przygotowywane jest również ogłoszenie przetargu na remont obiektu przy SP nr2. W kolejce do odnowienia jest też basen w SP nr76 na ul. Jagiellońskiej - właśnie trwa opracowywanie projektu przebudowy.

Pracownie zawodowe dla elektryków
Pod koniec 2019 r. powstał budynek dydaktyczny, gdzie swoje miejsce znalazły pracownie do zawodów: technik systemów energetyki odnawialnej, technik elektryk i elektryk. W budynku znajduje się sala egzaminacyjna, dwie sale zajęć, a także pomieszczenia higieniczno-sanitarne, pomocnicze oraz magazyn. Każde z pomieszczeń dydaktycznych wyposażone jest w odpowiednie pomoce dla danego kierunku. Dodatkowo, dla kierunku technik systemów energetyki odnawialnej został zamontowany na dachu system modułów fotowoltaicznych, system kolektorów słonecznych. W sąsiedztwie budynku wykonano również niewielką elektrownię wiatrową. Pracownie zbudowano w ramach zadania Gdańsk Miastem Zawodowców. Projekt Gdańsk miastem zawodowców – rozwój infrastruktury szkół zawodowych: budowa, rozbudowa, przebudowa oraz wyposażenie obiektów szkół zawodowych w Gdańsku jest realizowany przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Koszt budowy przy ZSE wyniósł ok. 2,6 mln zł.

Boisko i siłowania
Na początku września ogłoszony został przetarg na budowę sportowego wielofunkcyjnego boiska z bieżnią i skocznią w dal wraz z towarzysząca infrastrukturą techniczną. Boisko będzie wyposażone w oświetlenie i siłownię zewnętrzną. Prace mają zakończyć się w połowie 2021 r. Otwarcie ofert zaplanowano na 25 września.

fot. G. Mehring