Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Na zdjęciu prezydent Dulkiewicz i dyrektor Kerski oraz goście wykładu Etyka Solidarności.
Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 20:19

Trwają obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

W Gdańsku trwają obchody święta Wolności i Demokracji. W drugim dniu działania strefy społecznej odbywały się debaty, wręczone zostały nagrody im. Lecha Bądkowskiego. W audytorium ECS w ramach Forum Obywatelskiego toczyły się dyskusje, a niedzielne obchody zainaugurowane zostały nadaniem nazwy Ruchu Młodej Polski skwerowi mieszczącemu się w sąsiedztwie kościoła św. Katarzyny.

Wśród niedzielnych wydarzeń znalazło się wręczenie nagród prezydenta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego. Nagrodę z rąk prezydent odebrała Fundacja Wspólnota Gdańsk. Przyznana została także nagroda Rzecznika Praw Obywatelskich dla Anny Sabatovej.
Przez cały dzień w strefie społecznej trwały panele, debaty, warsztaty m.in. warsztaty o rozwiązywaniu konfliktów - Mediacje, negocjacje, arbitraż.

Nadanie nazwy Ruchu Młodej Polski skwerowi przy ul. Podmłyńskiej

Skwer mieszczący się przy ul. Podmłyńskiej przeszedł modernizację i zyskał nazwę na cześć powstałego w Gdańsku ugrupowania opozycji antykomunistycznej – Ruchu Młodej Polski. Dziś RMP uznawany jest za jedną z najważniejszych organizacji antykomunistycznych. W niedzielnych uroczystości wzięli udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska i Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. Wystąpienie prowadzące wygłosił prof. Aleksander Hall, który wspólnie z Jackiem Bartyzelem, Arkadiuszem Rybickim i Janem Samsonowiczem, w 1979 spisał Deklarację Ideową Ruchu Młodej Polski, pod którą podpisało się 25 osób, głównie ze środowiska wydającego pismo „Bratniak”.

- Ludzie Ruchu Młodej Polski odegrali niezwykle ważną rolę w przedsierpniowej opozycji, w strajku sierpnia 1980, w ruchu „Solidarności” i w podziemnej walce podczas stanu wojennego. To oni budowali po 1989 roku niepodległą Polskę, to oni budowali Polskę samorządową – mówiła w swoim wystąpieniu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Od  1979 roku, od chwili powołania Ruchu Młodej Polski, minęło wiele lat. Obracam w dłoniach stare, czarnobiałe zdjęcia roześmianych dziewcząt i chłopców. Części z nich nie ma już między nami, odeszli. Na twarzach pozostałych pojawiły się zmarszczki i zakola. Ale oni, tak naprawdę się nie zmienili. Życie w stałym zagrożeniu okazało się wielką szkołą przyjaźni i solidarności. W dalszym ciągu są przyjaciółmi. Nie zmieniło się też ich myślenie o Polsce, ich oddanie dla naszego kraju. Są zawsze gotowi do walki o demokratyczne wartości, o swoje ideały.

Wykład Etyka Solidarności. Refleksja w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

Na zakończenie niedzielnych obchodów w cyklu corocznych wykładów publicznych wygłaszanych przez wybitnych myślicieli odbyło się spotkanie Etyka solidarności. Refleksja w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Etyka solidarności to wspólne przedsięwzięcie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, kontynuowane przez jego następczynię Aleksandrę Dulkiewicz i dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Basila Kerskiego. We wstępie do wykładu prezydent Dulkiewicz mówiła
- Dobrze, że Etyka solidarności stała się corocznym rytuałem. Cieszę się, że pandemia nie przerwała tej refleksji w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, a nawet dzięki Internetowi poszerzamy grupę odbiorców. Namysł jest nam bowiem dziś bardzo potrzebny.

W poniedziałek, 31 sierpnia kolejny dzień obchodów rozpocznie uroczyste otwarcie Bramy nr 2.