Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Olimpia Schneider

Olimpia Schneider
Urząd Miejski w Gdańsku

olimpia.schneider@gdansk.gda.pl
58 323 63 05
693 380 082

Data publikacji 13:05

Obchody 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej

Bezpłatny transport na poranne uroczystości na Westerplatte, zmiana organizacji ruchu w związku z uroczystościami na placu Obrońców Poczty Polskiej, a także telebimy w przestrzeni miejskiej na których można będzie obejrzeć relacje z miejskich uroczystości to niektóre z udogodnień dla gdańszczanek i gdańszczan w związku z obchodami 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wsparcie miasta dla organizatorów tegorocznych uroczystości

Na prośbę Garnizonu Gdańsk, prezydent Gdańska uruchomi dodatkowe połączenia autobusowe z gdańskich dzielnic na Westerplatte, tak żeby wszyscy chętni dojechali na teren porannych uroczystości przed godziną 4.45. Koszt 12 tys. zł pokryje Miasto Gdańsk. Dodatkowe autobusy organizuje Zarząd transportu Miejskiego szczegóły na www.ztm.gda.pl

Tegoroczni organizatorzy poprosili również o udostępnienie przestrzeni parkingowej do zagospodarowania - przez MON, odpowiednie zgody zostały już wydane przez miejskich urzędników. Za organizację ruchu i parkingów na półwyspie Westerplatte odpowiadać będą wojskowi.

Jak dojechać na Westerplatte

Przygotowano 16 specjalnych linii dowozowych na półwysep Westerplatte, które zbiorą pasażerów z całego miasta. Autobusy będą obsługiwać wszystkie przystanki na swoich trasach. Przejazdy będą bezpłatne. Po zakończeniu uroczystości z Westerplatte będą kursować tylko autobusy linii W58 na trasie: Westerplatte-Dworzec Główny -Wrzeszcz PKP. Autobusy te będą kursować non stop (średnio co 3-4 minuty).

We wtorek, 1 września do godz. 9. 00 autobusy linii 106 i 138 nie będą obsługiwać pętli Westerplatte, tylko zostaną skrócone do przystanku „Przystań Żeglugi”. Na stronie www.ztm.gda.pl opublikowane zostaną rozkłady jazdy z godzinami odjazdów ze wszystkich przystanków pośrednich. Szczegółowy rozkład jazdy podany jest na końcu komunikatu.

Udział prezydent Gdańska i samorządowców
W porannych uroczystościach udział weźmie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Wspólnie z delegacją kilkudziesięciu prezydentów, burmistrzów i wójtów z całej Polski złoży kwiaty pod pomnikiem, tuż po uroczystościach.

– Jak co roku 1 września oddamy hołd tym, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Od ponad 20 lat organizowaliśmy obchody na Westerplatte, gdzie spotykaliśmy się o 4:45. Mam nadzieję, że wspólnie z delegacją kilkudziesięciu prezydentów, burmistrzów i wójtów z całej Polski również w tym roku będziemy mogli wziąć udział w uroczystościach, a także złożyć kwiaty pod pomnikiem. W tym roku za organizację uroczystości odpowiedzialne jest Wojsko Polskie, które poprosiło nas o wsparcie w dowozie wszystkich chętnych i taka zgoda została już wydana – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. –  Miejskie uroczystości rozpoczniemy w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej na Westerplatte, składając kwiaty na cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego. Następnego dnia w południe, 1 września, zachęcam do udziału w uroczystości pod pomnikiem obrońców Poczty Polskiej, na placu Obrońców Poczty Polskiej. Pamiętajmy o przesłaniu, które widnieje na Westerplatte i jest tak ważne szczególnie dziś – Nigdy więcej wojny!

Miejskie obchody wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w poniedziałek, 31 sierpnia, o godz. 18.00 na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, który powstał w miejscu zniszczonej 2 września 1939 roku przez nalot bombowców nurkowych wartowni nr 5 Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

We wtorek, 1 września, o godz. 4.45 zabrzmi dzwon kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, który nazywa się Pokój i Pojednanie Pax et Reconcilatio. Drugi pod względem wielkości dzwon w tej świątyni.

Tego samego dnia, o godz. 9.00, rozpoczną się uroczystości pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego – budynek Dyrekcji Kolei, ul. Dyrekcyjna 2–4.
Harcmistrz Jan Ożdżyński jest prawdopodobnie pierwszą ofiarą II wojny światowej w Gdańsku. Tablica, ufundowana w 1986 roku, zlokalizowana jest na gmachu Dyrekcji Kolei w Gdańsku. Budynek przed wojną mieścił polskie instytucje, w tym Komendy Gdańskich Chorągwi Harcerek i Harcerzy.

Następnie, o godz. 10.00, zostaną złożone wieńce pod Victoriaschule, dziś budynek Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Kładki 24. To w Victoriaschule w dniach 1–15 września 1939 r. Niemcy torturowali i zamęczyli członków Polonii gdańskiej. Szacuje się, że liczba aresztantów sięgała nawet 3 tys. osób. Część z nich została później przetransportowana m.in. do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.

W południe zaś na placu Obrońców Poczty Polskiej odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji poległych pocztowców z modlitwą międzywyznaniową. Po jej zakończeniu zaplanowano wystąpienia oficjalne, oddanie hołdu poległym oraz złożenie wieńców. Atak na budynek Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku nastąpił równocześnie z rozpoczęciem ostrzału Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein.

Na cmentarzu na Zaspie o godz. 16.00 zostaną złożone wieńce, tutaj w trakcie uroczystości będzie czas na modlitwę i przemówienia, a na zakończenie pieśni patriotyczne, które wykona Cappella Gedanensis. 

DBAJMY O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Osoby biorące udział w miejskich uroczystościach prosimy o zachowanie szczególnych środków ostrożności: odstępu 1,5 metra od innych osób oraz rozważenie zasłonięcia ust i nosa. We wszystkich miejscach, w których odbywają się uroczystości dostępne będą maseczki jednorazowe oraz płyny do dezynfekcji rąk.

W przestrzeni miejskiej przygotowano telebimy, na Zielonym Moście oraz w pobliżu Katowni, na których będzie można obejrzeć uroczystości.

TRANSMISJA ONLINE
Na stronie www.gdansk.pl będzie można obejrzeć transmisje online z miejskich obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej.

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU 1 WRZEŚNIA W REJONIE PLACU OBROŃCÓW POCZTY POLSKIEJ W ZWIĄZKU Z UROCZYSTOŚCIAMI O GODZ. 12.00

Nie będzie możliwości wjazdu pojazdów w ulicę Sierocą na całej jej długości od skrzyżowania z ulicami Osiek i Stare Domki do skrzyżowania z ul. Zamkową.

Niedostępny będzie wlot ulicy Zamkowej w ulicę Sierocą – dojazd do ul. Osiek i Podwala Staromiejskiego możliwy będzie ul. Olejarną i ul. Browarną.

Pojazdy nie wjadą również we fragment ul. Tartacznej od boiska szkolnego do ul. Sierocej. Na odcinku ul. Tartacznej od boiska do Podwala Staromiejskiego obowiązywać będzie ruch dwukierunkowy.

INFORMACJE DLA MEDIÓW

STREFA DLA MEDIÓW PODCZAS UROCZYSTOŚCI O GODZ. 12.00

Dla operatorów kamer oraz fotoreporterów przygotowano zwyżkę. Aby z niej skorzystać operatorzy proszeni są o montaż kamer do godz. 10.00.
Przy zwyżce będzie możliwość podłączenia się do kostki ze złączem XLR.

Przewidziano również miejsce dla wozów transmisyjnych. Zainteresowane ekipy proszone są o kontakt z Tomaszem Łuczyc-Wyhowskim 695 896 630.

Prosimy o ustawienie wozów do godz. 10.00. Uwaga! Organizator nie zapewnia prądu.

KOMUNIKACJA NA WESTERPLATTE

Na stronie www.ztm.gda.pl opublikowane zostaną rozkłady jazdy z godzinami odjazdów ze wszystkich przystanków pośrednich.

 • Linia W1:
  Górki Zachodnie (odj. godz. 03:09)
  – Łowicka – Kępna – Sówki – Kłosowa – Tamka – Sienna – Budzysza – Sucharskiego – Westerplatte,
 • Linia W2:
  Stogi Plaża (odj. godz. 03:22)
  – Nowotna – Rozłogi – Wrzosy – Skiby - Budzysza – Sucharskiego – Westerplatte,
 • Linia W3:
  Przegalina (odj. godz. 02:50) – Przegalińska – Świbnieńska – Boguckiego – Turystyczna – Nadwiślańska – Górki Wschodnie – Nadwiślańska – Sobieszewska – Główna – Elbląska - Sucharskiego – Westerplatte,
 • Linia W4:
  Orunia Równa (odj. godz. 03:18)
  – Równa – Sandomierska – Olszyńska – Miedza – Łanowa – Ścieżki – Bratki – Na Szańcach – Olszynka-Szkoła – Na Szańcach – Osiedle – Opłotki – Elbląska – Sucharskiego – Westerplatte,
 • Linia W5:
  Św. Wojciech (odj. godz. 02:55)
  – Trakt Św. Wojciecha – Starogardzka – Trakt Św. Wojciecha – Podwale Przedmiejskie – Łąkowa – Śluza – Kamienna Grobla – Toruńska – Wróbla – Łąkowa – Podwale Przedmiejskie – Siennicka – Lenartowicza - Sucharskiego – Westerplatte,
 • Linia W6:
  Olimpijska (odj. godz. 03:02)
  – Ofiar Grudnia 70 – Wielkopolska – Niepołomicka – Pastelowa – Kolorowa – Srebrna – Kampinoska – Srebrna – Niepołomicka – Świętokrzyska – Platynowa – Krzemowa – Uranowa – Platynowa – Małomiejska - Trakt Św. Wojciecha – Podwale Przedmiejskie – Siennicka – Lenartowicza - Sucharskiego – Westerplatte,
 • Linia W7:
  Bysewo (odj. godz. 02:45)
  – Budowlanych – Nowatorów – Kartuska – Otomińska – Goplańska – Kiełpino Górne – Goplańska – Otomińska – Armii Krajowej – Kartuska Północna – Kartuska – Źródlana – Kartuska – Nowe Ogrody – Hucisko – Wały Jagiellońskie - Podwale Przedmiejskie – Siennicka – Lenartowicza - Sucharskiego – Westerplatte,
 • Linia W8:
  Jaworzniaków (odj. godz. 03:05)
  – Guderskiego – Świętokrzyska – Bergiela – Porębskiego – Bergiela – Świętokrzyska – Havla – Wilanowska – Witosa – Sikorskiego – Armii Krajowej – Podwale Przedmiejskie – Siennicka – Lenartowicza – Sucharskiego – Westerplatte,
 • Linia W9:
  Jaworzniaków (odj. godz. 02:57)
  – Guderskiego – Czermińskiego – Przywidzka – Jabłoniowa – Ujeścisko – Warszawska – pętla Piotrkowska – Warszawska – Łódzka – Havla – Wilanowska – Witosa –
  Cienista – Worcella – Chałubińskiego - Sikorskiego – Armii Krajowej – Podwale Przedmiejskie – Siennicka – Lenartowicza - Sucharskiego – Westerplatte,
 • Linia W10:
  Port Lotniczy (odj. godz. 02:56)
  – Słowackiego – Złota Karczma – Słowackiego – Żołnierzy Wyklętych – Dmowskiego – Wrzeszcz PKP – Lendziona – Grunwaldzka – Żołnierzy Wyklętych – Hynka – Jana Pawła II – Czarny Dwór – Płażyńskiego - Sucharskiego – Westerplatte,
 • Linia W11:
  Osowa PKP (odj. godz. 02:40)
  – Barniewicka – Junony – Wodnika – Spacerowa – Stary Rynek Oliwski – Opata Rybińskiego – Grunwaldzka – Pomorska – Chłopska – Obrońców Wybrzeża – Czarny Dwór – Hallera – Dworska – PCK – Gdańska – Krasickiego – Wyzwolenia – Marynarki Polskiej – Wolności – Władysława IV – Wyzwolenia – Marynarki Polskiej - Płażyńskiego - Sucharskiego – Westerplatte,
 • Linia W12:
  Oliwa Pętla Tramwajowa (odj. godz. 02:55)
  – Obrońców Westerplatte – Wita Stwosza – Wojska Polskiego – Grunwaldzka – Zwycięstwa – Błędnik – Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie - Podwale Przedmiejskie – Siennicka – Lenartowicza - Sucharskiego – Westerplatte,
 • Linia W13:
  Jasień PKM (odj. godz. 03:14)
  – Jasieńska – Myśliwska – Nowa Wołkowyska – Adamowicza – Bulońska – Warneńska – Jaśkowa Dolina – Piecewska – Beethovena – Suchanino – Powstańców Warszawskich - Nowe Ogrody – Hucisko – Wały Jagiellońskie - Podwale Przedmiejskie – Siennicka – Lenartowicza - Sucharskiego – Westerplatte,
 • Linia W14:
  Niedżwiednik (odj. godz. 03:07)
  – Góralska – Potokowa – Rakoczego - Warneńska – Jaśkowa Dolina – Wileńska – Jaśkowa Dolina – Piecewska – Beethovena – Powstańców Warszawskich - Nowe Ogrody – Hucisko – Wały Jagiellońskie - Podwale Przedmiejskie – Siennicka – Lenartowicza - Sucharskiego Westerplatte,
 • Linia W15:
  Czyżewskiego (odj. godz. 03:06)
  – Cystersów – Stary Rynek Oliwski – Opata Rybińskiego – Grunwaldzka – Piastowska – Droszyńskiego – Bora Komorowskiego – Chłopska – Jagiellońska – Kaczyńskiego – Kołobrzeska – Rzeczypospolitej – Legionów – Kościuszki – Kochanowskiego – Uczniowska - Płażyńskiego - Sucharskiego – Westerplatte,
 • Linia W16:
  Dworzec Główny (odj. godz. 3:34)
  - Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie - Podwale Przedmiejskie – Siennicka – Lenartowicza - Sucharskiego – Westerplatte.

Autobusy wszystkich powyższych linii będą oczekiwać na półwyspie Westerplatte do zakończenia uroczystości, po czym będą rozwozić pasażerów na trasie linii specjalnej W58.

 • Linia W58 (odwozowa, kursuje co około 3-4 minuty do godz. 07:30):
  Westerplatte (odjazd po zakończeniu uroczystości)
  – Sucharskiego – Lenartowicza – Siennicka – Podwale Przedmiejskie – Wały Jagiellońskie – Podwale Grodzkie – Błędnik - al. Zwycięstwa – Miszewskiego – Zator-Przytockiego – Dmowskiego – Wrzeszcz PKP.