Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Agnieszka Zakrzacka
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

agnieszka.zakrzacka@gdansk.gda.pl

Data publikacji 09:55

Koniec prac na skrzyżowaniu al. Pawła Adamowicza z ul. Jabłoniową

Od poniedziałku, 31 sierpnia bez utrudnień przejedziemy skrzyżowaniem al. Pawła Adamowicza z ul. Jabłoniową. Skrzyżowanie jest ostatnim drogowym elementem inwestycji związanej z budową linii tramwajowej zwanej roboczo jako Nowa Bulońska Północna. 

Nowe skrzyżowanie al. Pawła Adamowicza z ul. Jabłoniową ma formę skanalizowaną, z dwujezdniowym układem drogowym sterowanym za pomocą sygnalizacji. W ramach prac wykonany został również fragment ul. Nowej Jabłoniowej z obustronną ścieżką rowerową oraz chodnikami dla pieszych. Przebudowany odcinek włącza się w istniejący (jednojezdniowy) odcinek ul. Jabłoniowej na wysokości ul. Węgrzyna. 

Budowa al. Pawła Adamowicza (roboczo zwanej Nowa Bulońska Północna) jest częścią opracowanego przez władze miasta Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020. Zadanie realizowane jest w ramach Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej – GPKM etap IVa. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm, którego liderem jest firma NDI S.A. z Sopotu. Realizacja Al. Pawła Adamowicza to koszt 243 mln zł. Do zakończenia inwestycji pozostał jeszcze montaż windy na przystanku Lawendowe Wzgórze, który z uwagi na długie oczekiwanie planowany jest na listopad. Inwestycja dofinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020. Zadanie to otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej  w  kwocie około  58,5 mln zł.