Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

5
Zdjęcie portretowe: Milena Mieczkowska

Milena Mieczkowska
Fundacja Gdańska

Data publikacji 17:13

Dołącz do Projektu Szkutnia i podejmij wyzwanie!

Masz pomiędzy 16 a 20 lat i uczysz się w Gdańsku? Chcesz przeżyć morską przygodę? Weź udział w rekrutacji do Projektu Szkutnia, w którym 40 uczestników w wieku od 16 do 20 lat weźmie udział w pilotażowym, 11-miesięcznym programie przygotowującym do zawodu szkutnika.

Uczestnicy zbudują dwie łodzie typu GIG pod kierunkiem zawodowych szkutników, żeglarzy oraz edukatorów. Projekt ma na celu wypracowanie innowacyjnej metody kształcenia młodzieży w zakresie tradycyjnych zawodów portowo-stoczniowych.
- Otwieramy ciekawą przygodę dla 40 uczennic i uczniów w naszym mieście – zdobycie cennego i ciekawego zawodu, nieco innego od tego co w tej chwili jest proponowane na różnych uczelniach i kursach. Jest to istotne z punktu widzenia edukacji i kultury w naszym mieście. Gdzie jak nie w Gdańsku musimy się otwierać na morze i tego typu zawody, by młodzi ludzie poprzez wykonywaną pracę stawali się promotorami edukacji morskiej i marynistycznej – mówi Piotr Borawski, Z-ca Prezydenta Gdańsk ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

11 miesięcy zajęć

W ramach zajęć uczniowie nie tylko poznają techniczne elementy zawody budowy łodzi, ale także posiądą umiejętność żeglowania – na łódkach współczesnych, ale także tradycyjnych, typu gig, zostaną wprowadzeni w świat wielkich i małych statków żaglowych poprzez zajęcia na lądzie (m.in. historia żeglarstwa) oraz na wodzie (kursy żeglarskie).

W ramach zajęć teoretycznych uczestnicy projektu zaznajomią się z zasadami BHP szkutni, materiałoznawstwem, budową silnika i innych zajęć niezbędnych do pracy. Wiedza teoretyczna zostanie utrwalona poprzez zajęcia praktyczne w szkutni, gdzie uczniowie pod okiem doświadczonych szkutników stworzą od podstaw dwie łódki na których będą prowadzone zajęcia żeglarskie. Zajęcia będą prowadzone w małych grupach, co zapewni każdemu uczestnikowi maksymalną uwagę opiekuna oraz nauczy współpracy, polubownego rozwiązywania problemów, odpowiedzialności dając jednocześnie poczucie celu i wspólnoty. Połączenie elementów wspólnej pracy i zespołowej rywalizacji sportowej zwiększy zainteresowanie młodzieży szkutnictwem, wypromuje zawód i przełoży się na liczbę chętnych do nauki tego zawodu w szkole zawodowej lub w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

W ramach projektu powstanie również 20 konspektów zawierających teoretyczną i praktyczną wiedzę przygotowującą do zawodu szkutnika wraz z ich tłumaczeniem na język norweski i angielski, które zostaną udostępnione w otwartych zasobach.

Rekrutacja

W rekrutacji mogą wziąć udział uczennice i uczniowie gdańskich szkół w wieku od 16 do 20 lat poprzez wypełnienie formularza na stronie: https://projektszkutnia.pl/.

Uczestnikom projektu zapewniamy:

- niepowtarzalną przygodę własnoręcznego budowania historycznej łodzi wraz z nauką pływania łodzią oraz uczestnictwem w obozie żeglarskim z możliwością na patent żeglarza jachtowego

- trwające 11 miesięcy zajęcia teoretyczne i praktyczne pod okiem pasjonatów i fachowców w temacie konstrukcji łodzi historycznych i prac szkutniczych;

- wizytę studyjną w Norwegii, nawiązanie nowych kontaktów międzynarodowych, rozwój fachowego słownictwa w języku obcym;

- zdobycie umiejętności, zawodowych, dających możliwość atrakcyjnej pracy;

- pełne pokrycie kosztów uczestnictwa w projekcie;

- ubezpieczenie NNW na czas trwania projektu.

Dofinansowanie

Projekt „Szkutnia” korzysta z dofinansowania o wartości ok. 147 000 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Fundusze EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Istnieją dwa cele ogólne: ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami, a 15 krajami UE z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego.

Szczegóły dotyczące projektu, rekrutacji wraz z regulaminem uczestnictwa znajdują się na stronie: projektszkutnia.pl.