Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Nasiona za frekwencje 181073 800px

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:12

Gdańszczanki i gdańszczanie odebrali nasiona

5000 torebeczek z nasionami łąki kwietnej czekało dziś na gdańszczanki i gdańszczan na parkingu pod urzędem miejskim. To upominek w podziękowaniu za liczny udział w wyborach prezydenckich. Pierwsi chętni ustawili się w kolejce już przed ósmą rano.


- Mamy działkę, na której chcieliśmy sobie zrobić kwietną łąkę. Nie mam zbyt wiele czasu na uprawnianie warzyw, natomiast łąka będzie sama rosła i pięknie wyglądała, a dziecko będzie mogło sobie zrywać kwiatki – powiedziała pani Marzena, która po nasionka przyszła ze swoją kilkuletnią córeczką.

Dla państwa Janiny i Marka, którzy w Gdańsku mieszkają od maja tego roku, odebranie nasion miało znaczenie symboliczne. - Chcemy w ten sposób upamiętnić swoje pierwsze wybory w Gdańsku. Posiejemy łąkę, która będzie nam o tym przypominać - mówią.

Pracownicy urzędu rozdawali nasionka od godziny 8.00 rano do 12.00 w południe. Mieszkanki i mieszkańcy otrzymali w pakiecie również ulotkę z instrukcją, jak wysiać łąkę oraz jak się nią opiekować, gdy już wyrośnie.

Instrukcję w wersji elektronicznej można znaleźć również tutaj:

https://www.gdansk.pl/download/2020-07/153648.pdf

Dlaczego łąki są ważne?

W godzinach porannych w akcji uczestniczył Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. - Myślę, że w Gdańsku już chyba każdy i każda z nas wie, jak ważne dla miasta są łąki kwietne - mówił.  - Po pierwsze są piękne, bo przybliżają nas do natury. Po drugie spełniają określoną funkcję. W czasach, kiedy mamy suszę magazynują wodę i zatrzymują ją w glebie, dzięki czemu nie wysycha. Z drugiej strony, jeśli mamy ulewne deszcze, łąki spowalniają wodę i minimalizują jej ilość spływającą do zbiorników retencyjnych.

Warto podkreślić, że od początku miejskiej akcji #wysokatrawa, która polega na ograniczaniu koszenia traw udało się zmagazynować w krajobrazie prawie 50 000 m3 wody opadowej. To tyle, ile mieści się w zbiorniku retencyjnym Jasień.

Posiej lub dosiej

Poza rozdawaniem nasion, prezydent Grzelak wykonał również dosiewkę  na dziedzińcu urzędu, gdzie łąka kwietna została założona dwa lata temu. Dosiewka to wzbogacenie naturalnego banku nasion, czyli nasion przez lata zgromadzonych w glebie, które kiełkują w momencie, gdy pozwolą na to warunki np. przekopanie gleby, rozrzedzenie istniejącej darni czy zmiana warunków siedliskowych itp. Również w takim celu można wykorzystać przekazane przez urząd nasiona.

Jak to zrobić? Trzeba odsłonić trochę gruntu (usunąć kilka roślin), trochę go użyźnić (dosypać nieco ziemi ogrodowej, kompostu lub granulowanego obornika), spulchnić, posypać nasionami, lekko docisnąć i podlać. Z jednej paczki nasion możemy obsiać kilka – kilkanaście takich miejsc, dzięki czemu na przestrzeni najbliższych miesięcy i lat, skład łąki może się zmienić tj. umożliwimy rozwój innych gatunków roślin.

Mieszanka nasion, którą urząd przygotował dla mieszkanek i  mieszkańców zawiera 3g nasion i wystarcza do założenia 2-3m2 łąki (na „pustym”, odpowiednio przygotowanym terenie). Nasiona można również wysiać w doniczkach, skrzynkach balkonowych albo zrobić dosiewki w istniejącej darni, czyli wzbogacić bank nasion.

Warto przy tej okazji wspomnieć o trzeciej edycji konkursu fotograficznego "Gdańskie Łąki Miejskie". Na zgłoszenia czekamy do 6 października 2020 r. Informacje o konkursie i innych w kwestiach związanych z łąkami miejskimi dostępne są na stronie www.gdansk.pl/zielony-gdansk

fot. Piotr Witman/gdansk.pl, M. Nicgorski