Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Daniel Stenzel

Daniel Stenzel
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:07

Tereny Westerplatte - apel prezydent i radnych o dialog

Apel o dialog w sprawie terenów Westerplatte i opinia o specustawie, która w trakcie wydawania decyzji, pozwala budować obiekt muzealny, a nie zezwala na organizację obchodów. Prezydent Gdańska, radni i szef radców prawnych podczas konferencji prasowej odnieśli się do dzisiejszych deklaracji szefa MON.

Zaproszenia do udziału w uroczystościach, organizowanych przez miasto Gdańsk, zostały wysłane 19 czerwca br, do najważniejszych osób w państwie: Prezydenta RP, marszałków Sejmu i Senatu, premiera i Ministra Obrony Narodowej. - Tradycję obchodów zapoczątkował w 1999 roku pan prezydent Paweł Adamowicz. Wspólnie z harcerzami, ceremoniałem wojskowym, ale także z udziałem najważniejszych osób w państwie odbywały się uroczystości o godz 4.45. Przy okrągłych rocznicach, np. przy okazji 70. rocznicy wybuchu Wojny gośćmi byli najważniejsi ludzie w Polsce, Europie i na Świecie – rozpoczęła wystąpienie Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Prezydent zacytowała również fragment wystąpienia wiceszefa Komisji Europejskiej, Fransa Timmermansa, który 1 września 2019 na Westerplatte dziękował polskim żołnierzom za uratowanie jego rodziny - "Jesteśmy tutaj w 80. rocznicę rozpoczęcia niewyobrażalnych okropieństw, które spotkały polską ludność. Jesteśmy tu po to, aby pamiętać, co się stało. Szczególnie, że jedna piąta ludności Polski została zgładzona podczas sześciu lat wojny. Wyobraźcie sobie Państwo: gdyby co piąta osoba spośród Państwa teraz miała zniknąć. A taki los spotkał naród polski z ręki nazistów. Musimy też pamiętać o polskich Żydach, szczególnie dotkniętych eksterminacją z rąk nazistów. Musimy pamiętać oczywiście o żołnierzach i ich ofierze. Nie tylko o tych stosunkowo niewielu, którzy tutaj, na Westerplatte, walczyli przez siedem dni o wolność Polski, ale też o tych, którzy walczyli przez długie sześć lat. Oni walczyli o wolność nas wszystkich - wszystkich Europejczyków. Chciałbym wdzięczność wyrazić w imieniu Unii Europejskiej, jak i Komisji Europejskiej."

SPECUSTAWA O WESTERPLATTE - WĄTPLIWOŚCI PRAWNO-ORGANIZACYJNE

Prezydent poinformowała, że toczy się procedura administracyjna związana z wydaniem decyzji o odebraniu terenu Westerplatte. Dziś wiemy tylko o tym, że ma stanąć na działce wielkości 20m2 niewielki postument.

Szef radców prawnych w Urzędzie Miejskim, Marek Szóstakowski przywołał art. 20 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Według ustawy „decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uprawnia inwestora do dysponowania nieruchomościami, do których odnoszą się ograniczenia określone w art. 8 ust. 1 pkt 10 lit. i, oraz nieruchomościami, o których mowa w art. 18 ust. 3 i 4, na cele budowlane oraz do rozpoczęcia i prowadzenia budowy lub wykonywania robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego na tych nieruchomościach.”

- Czyli ustawodawca określił, w jakim celu inwestor, czyli Muzeum II Wojny Światowej może wykorzystywać ten teren. W okresie od wydania decyzji, do czasu gdy decyzja stanie się ostateczna, Muzeum II WS może wykorzystywać działkę tylko w celach budowlanych, a nie organizacji obchodów. A możemy też przewidzieć już dzisiaj, że decyzja nie stanie się ostateczna przed 1 września. – tłumaczył Marek Szóstakowski.

APEL O DIALOG I POROZUMIENIE

Dzisiejszą deklarację Ministra Obrony Narodowej skomentowali także szefowie klubów Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej.

- Nie wyobrażam sobie sytuacji w której o fragmencie Gdańska mają decydować władze centralne. To jest objaw tego jak bardzo władze PiSu nie szanują woli mieszkańców, rady miasta, prezydenta. Proponuję, żebyśmy się wszyscy cofnęli o dwa kroki, szczególnie pan minister Błaszczak – mówiła Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska.

- Nasze państwo jest sterowane przez Jarosława Kaczyńskiego z tylnego siedzenia. Tak było przy okazji wyrzucenia w błoto wielu milionów złotych na głosowanie korespondencyjne i tak jest dzisiaj. Mamy informację o rozpoczęciu procedury, a pan minister Błaszczak już ogłasza wynik tego postepowania. Decyzje powinny być podejmowane przez właściwe organy, na podstawie i w granicach prawa. To co dzieje się dzisiaj to standardy republiki bananowej, a nie państwa prawa. Chcemy dialogu, a nie pokazu siły Prawa i Sprawiedliwości – mówił Cezary Śpiewak – Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta.

Z apelem o dialog zwróciła się także prezydent Gdańska. - Nigdy nie było takiej sytuacji, żeby przedstawiciel rządu nie mógł zabrać głosu podczas uroczystości. Dlatego apeluję do rządu o dialog, uszanowanie tradycji obchodów, którą zapoczątkował Paweł Adamowicz i harcerze, a także o uszanowanie stanu prawnego – zakończyła wystąpienie prezydent Gdańska.