Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Fot. Dominik Paszliński www.gdansk.pl
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 18:18

Gdańsk przygotowuje się do obchodów 40 rocznicy Porozumień Sierpniowych

Święto Wolności i Demokracji – pod takim hasłem w dniach 14–31 sierpnia 2020 roku odbędą się w Gdańsku uroczystości jubileuszowe, z okazji 40 rocznicy wielkiego strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i podpisania Porozumienia Gdańskiego.

 

Nie tak hucznie, jak z okazji ubiegłorocznej 30 rocznicy wyborów 4 czerwca i mniej wspólnotowo, bowiem pandemia zobowiązuje do zachowania szczególnych warunków bezpieczeństwa, ale planowane są liczne wydarzenia w Europejskie Centrum Solidarności, wokół budynku i wielu punktach miasta.

– To jest trudny czas, epidemia cały czas panuje. Uważamy, że zgodnie z gdańską dewizą „Nec temere, nec timide”, „Odważnie, ale z rozwagą”, nie możemy zapomnieć o 40 rocznicy podpisania porozumień – zapowiadała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Dzisiaj spotkałam się z prezydentem Lechem Wałęsą, który będzie w obchodach uczestniczył.

Znak graficzny obchodów 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych zaprojektował Jerzy Janiszewski, ten sam grafik, spod którego ręki wyszło logo Solidarność.

 

Bezpiecznie na miejscu i online

Dziś w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wraz z Basilem Kerskim, dyrektorem ECS i Jackiem Bendykowskim, prezesem Fundacji Gdańskiej przedstawili główne założenia programowe.

– Chcemy zaprosić wszystkie Polki i wszystkich Polaków oraz na ile jest to możliwe wszystkich Europejczyków na Święto Wolności i Demokracji, którego przewodnim tematem będzie Solidarność na nowe czasy – mówił Basil Kerski, dyrektor ECS.

Wiele czasu poświęcono względom bezpieczeństwa. Wszystkie wydarzenia w trybie stacjonarnym odbędą się zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych.

– Podjęliśmy decyzję, aby większość wydarzeń odbywała się hybrydowo, czyli na miejscu będą mogli państwo skorzystać z oferty, po wcześniejszej imiennej rejestracji, ale także na łamach naszych stron internetowych będziemy dokonywać transmisji – informowała Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS, główna koordynatorka Święta Wolności i Demokracji. Dodając, że ECS jako pierwsza instytucja kultury w Polsce pokryła przestrzenie użytkowane przez gości specjalną warstwą fotokatalityczną, która uniemożliwia przenoszenie się koronawirusa oraz innych wirusów, bakterii i grzybów.

 

Otwarcie Bramy nr 2, społecznicy i honorowi obywatele

31 sierpnia o godz. 10.00 tradycyjnie już odbędzie się uroczyste otwarcie historycznej Stoczniowej Bramy nr 2, która w czasie strajku oddzielała protestujących od tłumu czekającego po drugiej stronie na wieści o przebiegu negocjacji. Przybycie zapowiedział Lech Wałęsa, przywódca strajku sprzed 40 lat. Następnie odbędą się m.in. Forum Obywatelskie i spotkanie świadków wydarzeń.

Wiadomo też, że obok ECS – tak jak w czerwcu ubiegłego roku podczas Święta Wolności i Solidarności – stanie Strefa Społeczna, czyli przestrzeń dla organizacji pozarządowych. W pięciu halach aktywiści będą prezentować swoje aktywności, a w największej hali, liczącej 600 m2, toczyć się będą debaty.

W ubiegłym roku Strefa Społeczna cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, okazała się bardzo potrzebna. Już wtedy wiedzieliśmy, że impreza tego typu, czyli stworzenie pewnego forum, agory, na której można dokonywać wymiany poglądów, powinna odbywać się cyklicznie, dlatego powstanie Strefa Społeczna, choć nieco mniejsza niż poprzednio – mówił Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.

W trakcie jubileuszowych dni w audytorium ECS odbędzie się również Uroczysta Sesja Rady Miasta Gdańska, podczas której zostaną przyznane tytuły Honorowego Obywatela Miasta Gdańska Halinie Winiarskiej-Kiszkis i Jerzemu Kiszkisowi – małżeństwu aktorów, społeczników i pedagogów, oddanych sprawie Solidarności. W sierpniu 1980 roku wspierali strajkujących stoczniowców recytacjami w Sali BHP, w stanie wojennym zostali internowani.

Zaplanowano również animacje społeczne, wydarzenia kulturalne – wystawy plenerowe, widowisko i koncerty…

Na potrzeby obchodów powstała strona www.1980gdansk.pl, gdzie sukcesywnie będą pojawiać się kolejne informacje.

fot. M. Nicgorski