Krzysztof Garski
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 15:44
Gdańsk dołącza do prestiżowego programu Komisji Europejskiej
Komisja Europejska zakwalifikowała Miasto Gdańsk do udziału w programie Intelligent Cities Challenge. ICC, będący następcą Digital Cities Challenge, to program dzielenia się wiedzą między miastami w Unii Europejskiej. Jego motywem przewodnim jest wykorzystanie technologii dla zrównoważonego, zielonego rozwoju inteligentnych miast.
Do programu aplikowało 193 miast z 20 krajów UE, zaś Komisja Europejska zakwalifikowała do współpracy 90 z nich. 54 miasta – w tym Gdańsk – wzięły udział w selekcji po raz pierwszy. Wśród miast-mentorów, które będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem znajdują się między innymi Aarhus, Amsterdam, Antweria, Barcelona, Espoo, Hamburg, Nicea, Rijeka i Porto.
W swojej aplikacji Gdańsk wskazał do współpracy między innymi takie obszary, jak rozwój e-usług publicznych, uczenie się przez całe życie i wsparcie ekosystemu innowacji, odnawialne źródła energii i adaptacja do zmian klimatu.
- Gdańsk intensywnie przygotowuje się na wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu, dostrzegając w tym istotną rolę nowoczesnych technologii i gotowości do nabywania nowych kompetencji zawodowych przez gdańszczanki i gdańszczan (tzw. life-long learning). Cieszę się, że Komisja Europejska dostrzegła i doceniła podejmowane przez nas takie działania, jak na przykład powołanie eko-patrolu Straży Miejskiej, wprowadzanie rozwiązań z zakresu małej retencji czy zaangażowanie Gdańska w projekty badawcze prowadzone we współpracy miasta, sektora naukowego i partnerów z UE. Dziękuję przedstawicielom Wydziału Środowiska, Biura Informatyki oraz Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości za skuteczną pracę nad zwycięską aplikacją w Intelligent Cities Challenge – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
W trakcie zaplanowanej na dwa lata współpracy, Gdańsk otrzyma szyte na miarę wsparcie od miast-mentorów. Przewidziano analizę poszczególnych obszarów problemowych zgłoszonych przez Gdańsk, wsparcie w budowaniu nowoczesnych miejskich polityk w oparciu o zielone technologie oraz porównanie, jak z podobnymi wyzwaniami poradziły sobie miasta-mentorzy.
Ważnym aspektem, który pojawił się w ICC w ostatnim czasie, będzie też wykorzystanie technologii do radzenia sobie przez miasta z wyzwaniami, jakie przynosi im walka ze skutkami pandemii koronawirusa. Jak przekonują organizatorzy, w obecnej sytuacji rozwiązania z obszaru zielonego smart city mogą być podstawą odbudowy rozwoju ekonomicznego miast.
Zespół odpowiedzialny za realizację projektu tworzą Joanna Tobolewicz (kierownik projektu, Wydział Środowiska), Krzysztof Garski (Biuro Informatyki), Tomasz Szymczak (Inkubator Starter) oraz Mateusz Bonecki (PICTEC).
Efektem wcześniejszej edycji programu, Digital Cities Challenge, było m.in. opracowanie strategii cyfrowej transformacji przez 41 miast. Podobny wpływ na miejskie polityki w obszarze zielonych technologii może przynieść ICC.
Lista miast wybranych do udziału w programie znajduje się na stronie: https://www.intelligentcitieschallenge.eu/
Dodatkowych informacji o projekcie udziela Joanna Tobolewicz, Wydział Środowiska. E-mail: joanna.tobolewicz@gdansk.gda.pl, tel. 58 323 61 81