Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 09:17
Robi się gorąco – spacer miejski w Oliwie
Zapraszamy na prawdziwy (nie online) spacer miejski! Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 16 lipca o godz. 17.00 w Parku Oliwskim. To pierwsze wydarzenie odbywające się w ramach cyklu "Robi się gorąco. Sąsiedzkie koło ratunkowe dla klimatu". Porozmawiamy o tym, jak Gdańsk dba o zieleń w mieście w kontekście skutków zmian klimatu. Będzie to świetna okazja, aby zadać, dotyczące tej problematyki pytania, przedstawicielom Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Zaczyna się robić naprawdę gorąco. Skutki katastrofy klimatycznej są coraz bardziej odczuwalne, również w miastach. Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak ulewne deszcze, bardzo silne wiatry, fale upałów zdarzają się coraz częściej – również w Gdańsku i całym Trójmieście. Jak Gdańsk i Gdynia starają się przystosować do zmian klimatu?
Zapraszamy na cykl spacerów miejskich, w trakcie których można będzie porozmawiać z przedstawicielami miasta Gdańska oraz ekspertami i ekspertkami z Gdańska i Gdyni o tym, co robią miasta, aby przystosować się do zmian klimatycznych (terminy spacerów: 16 lipca, 30 lipca, 13 sierpnia).
Pierwszy spacer w ramach cyklu „Robi się gorąco. Sąsiedzkie koła ratunkowego dla klimatu” odbędzie się w czwartek, 16 lipca. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00 przy bramie głównej Parku Oliwskiego i potrwa ok 1,5 godziny. Udział w spacerze jest bezpłatny, nie są też wymaganie wcześniejsze zapisy.
Ważne informacje: zachęcamy do udziału w spacerze w wygodnych butach. Trasa spaceru jest odpowiednia dla rodzin z dziećmi (przy czym nie dla maluszków w wózkach). Trasa spaceru prowadzi po terenach zielonych, które mogą stanowić przeszkodę dla osób z niepełnosprawnościami.
Udział w wydarzeniu jest jednoznaczny z akceptacją REGULAMINU, który jest dostępny pod linkiem: https://bit.ly/3iRpsFu
Spacer będzie przebiegać po terenie projektowanego zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Dwory Oliwskie" w Gdańsku Oliwie, którego większość znajduje się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Pracownicy Wydziału Środowiska, którzy poprowadzą spacer, tak wyznaczyli jego trasę, aby pokazać walory przyrodnicze tego terenu i opowiedzieć, jak zmiany klimatu mogą na niego wpłynąć. Porozmawiamy również o tym, jakie rozwiązania mające na celu ochronę tego terenu przed degradacją są wpisane do Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu.
Spacery w Gdańsku odbywają się w ramach projektu „Klub Sąsiedzki KULTURA – Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście” dofinansowanego ze środków Miasto Gdańsk. Wydarzenie wspierają Młoda Zaraza oraz Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - Trójmiasto
Więcej informacji o spotkaniu: https://www.facebook.com/events/604704257114741/