Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 15:19

Pomorze pomaga gminom na Podkarpaciu

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wraz z Jackiem Karnowskim prezydentem Sopotu spotkała się z wójtami zalanych gmin Chmielnik i  Jawornik Polski na Podkarpaciu. Gdańsk, Gdynia i Sopot przeznaczyły na pomoc tym samorządom łącznie 700 tys. zł. W samorządowej rodzinie potrafimy być razem w najtrudniejszych momentach – mówił dziękując za wsparcie Stanisław Petynia, wójt Jawornika Polskiego.

Podczas wizyty na Podkarpaciu prezydenci Gdańska i Sopotu odwiedzili miejsca, przez które w ostatnim czasie przeszła powódź.
Na pomoc dwóm podkarpackim gminom łącznie przekazane zostanie 700 tys. zł. W ramach pomocy Gdynia przekaże 150 tys., Sopot 50 tys., a  Gdańsk 500 tys. dla gmin Chmielnik i Jawornik.

- Przyjechałam do Was  z miasta wolności i solidarności. Sami 19 lat temu Gdańsk też doświadczył powodzi. Wiemy jakie są jej skutki. Pamiętamy o niej do dzisiaj. W tym symbolicznym dniu, rocznicy tego wydarzenia możemy być tu, by pochylić się nad losem poszkodowanych i tych, którzy potrzebują pomocy. Dzisiaj w obliczu ludzkiej tragedii potrzebujemy tej codziennej solidarności - wyciągniętej pomocnej ręki. Jestem tutaj również jako członek zarządu Unii Metropolii Miast Polskich, i przekazuję wiadomość, że każde z miast zrzeszonych deklaruje przekazanie pieniądzy do gmin potrzebujących pomocy, w większości położonych na Podkarpaciu - mówiła podczas spotkania Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Trzy miasta z Pomorza, stanowiące trzon Obszaru Metropolitalnego: Gdynia, Sopot i Gdańsk przekażą wsparcie dla gmin, które ucierpiały w skutek powodzi. Gdańsk łącznie przeznaczy 500 tys. zł na pomoc, z czego 300 tys. zł trafi do gminy Chmielnik, a 200 tys. zł do gminy Jawornik. Składamy nie tylko deklarację pomocy finansowej, ale również chcemy zorganizować pobyt nad morzem dla dzieci z Chmielnika, aby mogły odpocząć, a w tym czasie ich rodzice mogli poświęcić się ratowaniu dobytku. Właśnie dzisiaj będziemy rozmawiać o tym z wójtem Chmielnika – dodała Dulkiewicz.  

Nawalny deszcz w Chmielniku spowodował powódź błyskawiczną, która objęła swym zasięgiem około 180 ha. Zniszczyła w znacznej mierze 65 budynków mieszkalnych. Budynki wymagają gruntownych remontów, osuszania, wymiany instalacji, wyposażenia. Wielu straciło znaczny dorobek swojego życia. Zalane studnie spowodowały konieczność dostarczania mieszkańcom wody. Powstały także ogromne straty w infrastrukturze  komunalnej. Uszkodzone zostało 7 mostów. Wezbrana woda uszkodziła także teren rekreacyjny oraz budynki komunalne. Dzisiaj trudno jeszcze oszacować straty, z pewnością będą to dziesiątki milionów złotych.

- Pod koniec czerwca zdarzyła się w naszej gminie powódź. Ucierpiały na tym domu naszych mieszkańców oraz infrastruktura. Serdecznie dziękuję za deklarację wsparcia nas finansowo byśmy poradzili sobie ze skutkami powodzi – mówił Krzysztof Grad, wójt gminy Chmielnik.

O tym, jak ucierpiała gmina Jawornik Polski podczas spotkania opowiadał wójt Stanisław Petynia.
 - Jawornik w ubiegłym tygodniu dotknęła wielka katastrofa. Była to wielka fala wody – nazwano ją powodzią błyskawiczną. W ciągu godziny przechodząc przez naszą gminę, zniszczyła wszystko co napotkała na swojej drodze. Uszkodziła 50 km sieci kanalizacyjnej, uszkodzonych zostało 20 mostów, ponad 100 gospodarstw domowych, woda zniszczyła stadiony, szkołę i nowy orlik. Straty zostały oszacowane na ok. 50 mln zł, co dla gminy, której budżet roczny to 20 mln zł, jest bardzo dotkliwe. Cofnęło nas to o wiele lat rozwoju. Przyda nam się każda pomoc. Dziękuję wszystkim, którzy nam pomagają. Dziękuję, za to, że w tej samorządowej rodzinie potrafimy być razem w najtrudniejszych momentach – mówi Stanisław Petynia, wójt Jawornika Polskiego.