Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:31

Gdańskie Otwarte Pracownie przyznane!

Zakończył się kolejny nabór do programu Gdańskie Otwarte Pracownie, którego beneficjentami są lokalni artyści. To program Miasta Gdańsk zakładający wynajem na preferencyjnych warunkach miejsca do prowadzenia pracy twórczej. Przyznanych zostało pięć lokali, które pełnić będą rolę pracowni artystycznych, a jednocześnie mają być miejscami integracji i rozwoju kulturalnego dla lokalnych społeczności.

W edycji 2019/2020 do konkursu o lokal w ramach programu Gdańskie Otwarte Pracownie do artystycznej walki o 5 lokali użytkowych, przy ul. De Gaulle’a, Długie Ogrody, Hołdu Pruskiego, Gdyńskich Kosynierów i Al. Grunwaldzkiej przystąpiło blisko 50 artystek i artystów. Szczęśliwcy już niebawem podpiszą umowy najmu i otrzymają klucze do pracowni, w których na stałe zagości sztuka różnych dziedzin.

Przy al. Grunwaldzkiej 52 zabrzmi muzyka, za sprawą zespołu Trupa Trupa i Kwiaty, czyli Grzegorza Kwiatkowskiego, Tomka Pawluczuka, Wojtka Juchniewicza i Rafała Wojczala. Artyści w planach mają otwarte próby dla mieszkańców, koncerty, warsztaty muzyczne oraz pokazy i wykłady na temat aranżacji muzycznych oraz procesów powstawania utworów muzycznych.

Ulica Długie Ogrody 51 i 51 A wzbogaci się o przestrzeń dla sztuk plastycznych dzięki Julii Tymańskiej, studentce malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Sebastianowi Choromańskiemu, absolwentowi wydziału malarstwa ASP, którzy zaoferują okolicznym mieszkankom i mieszkańcom wernisaże oraz warsztaty plastyczne.                                      

Marek Rogala – laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za promocję kultury ulokuje swoje działania przy ul. Gdyńskich Kosynierów 10. Planuje stworzyć galerię sztuki, dostępną dla mieszkańców i mieszkanek.

Przy ul. De Gaulle’a 2 A możliwość na rozwinięcie artystycznych skrzydeł otrzyma Julita Wójcik, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, rzeźbiarka i performerka. W ramach bezpłatnych działań dla publiczności zamierza demonstrować proces pracy twórczej oraz prezentować dorobek artystyczny własny, jak i zaproszonych gości.

Mateusz Michalczyk – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku rzeźby ze specjalizacją ceramika artystyczna obejmie lokal przy ul. Hołdu Pruskiego 1/1 A, w którym będzie upowszechniał wiedzę na temat zagadnień związanych z rzeźbą, planuje edukację kulturalną – skierowaną do dzieci, a także integrację lokalnej społeczności.

Dzięki programowi Gdańskie Otwarte Pracownie artystki i artyści mogą uzyskać przestrzeń dla siebie. Stworzyć miejsce spotkań z kulturą i sztuką dla mieszkańców. W pracowniach odbywają się wernisaże, spotkania, warsztaty arteterapeutyczne czy pokazy filmów.

Program Gdańskie Otwarte Pracownie realizuje założenia Programu Operacyjnego Kultura i Czas Wolny funkcjonującego w ramach Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus. Działania przewidziane w programie operacyjnym mają na celu zwiększenie udziału mieszkańców w kulturze oraz zaangażowanie ich we współtworzenie kultury w Gdańsku. Program uruchomiono dzięki współpracy Gdańskich Nieruchomości oraz Biura Prezydenta ds. Kultury w 2017 roku, w jego ramach wynajęto dotąd osiem lokali w różnych dzielnicach miasta. Do tej pory otwarte pracownie pojawiły się w Nowym Porcie, Wrzeszczu Górnym, Biskupiej Górce, na Oruni, Stogach czy Przeróbce. Program skierowany jest do lokalnych artystek i artystów, uczestniczyć w nim mogą twórcy profesjonalni - absolwenci uczelni artystycznych, członkowie organizacji twórczych, ale także twórcy nieprofesjonalni.