Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Gdańsk dziękuje! Za frekwencję
Zuzanna Gajewska

Zuzanna Gajewska
Urząd Miejski w Gdańsku

zuzanna.gajewska@gdansk.gda.pl
58 323 63 85
502 692 901

18:22

Gdańsk dziękuje! Za frekwencję

Nasiona łąki miejskiej, wydarzenia plenerowe oraz dodatkowe zwiedzanie w Hevelianum. To atrakcje dla gdańszczanek i gdańszczan w ramach podziękowania za udział w wyborach prezydenckich. Frekwencja 28 czerwca była bardzo wysoka. Ale wciąż może być jeszcze wyższa.

71,5% wyniosła w Gdańsku frekwencja w pierwszej turze wyborów. To jeden z najlepszych wyników wśród dużych miast w Polsce. W podziękowaniu, ale też, żeby zachęcić do udziału w II turze, Gdańsk przygotował dla mieszkanek i mieszkańców szereg atrakcji.

Kultura w plenerze

W ramach Gdańsk dziękuje Gdański Archipelag Kultury przygotował atrakcje w plenerze. W przestrzeni Parku Oruńskiego odbywać się będą przedstawienia. Tym razem scena Amfiteatru zmieni się w teatr – Teatr w samo południe. W każdą niedzielę lipca i sierpnia punktualnie o godz. 12.00 odbywać się będą spektakle dla dzieci. W repertuarze przedstawienia Teatru Miniatura oraz Białostockiego Teatru Lalek.

Również w niedzielę, ale popołudniu - na spektakle zaprasza Teatr w Blokowisku. Przedstawienia familijne odbędą się na trawniku przed Plamą GAK o godzinie 17.00 w dniach 12, 19, 26 lipca.

Z kolei spektakle dla dorosłych odbywać się będą w czwartki. Najbliższy już 9 lipca. Będzie to spektakl Boże mój Teatru Zielony Wiatrak.  

Nie zabraknie też propozycji dla melomanów. Specjalnie dla nich w lipcu i sierpniu – Muzyka w Blokowisku. Natomiast w sierpniowe weekendy Teatr Leśny zaprasza na plenerowe koncerty. Szczegółowy repertuar spektakli i koncertów dostępny jest w załączniku.

Hevelianum w gratisie

Tradycyjnie raz w roku każdy posiadacz Karty Mieszkańca może odwiedzić Hevelianum nie płacąc za bilet. W ramach akcji Gdańsk dziękuje w dniach 18-24 lipca placówka zaprasza na dodatkowe bezpłatne wejście na swoje wystawy stałe.

A jest co zwiedzać. Wystawa Dookoła świata sprawi, że w 80 minut odwiedzimy wszystkie siedem kontynentów. Na ciekawych świata, niezależnie od wieku, czekają interaktywne stanowiska. Poznasz miejsca, zwyczaje oraz charakterystyczne zjawiska. Łamigłówki to magiczny świat matematyki, gdzie abstrakcja staje się rzeczywistością. Możemy przeliczyć ją na grube pieniądze, zbudować wieżę Hanoi i sprawdzić, czy mamy idealne proporcje ciała według różnych kanonów! Czym jest ciepło, czy wiązka światła wprawi w ruch samolot i jak zanieczyszczenie naszej planety widać z perspektywy kosmosu? – to tylko niektóre pytania, na które odpowiedź znajdziesz na wystawie Z energią.

Przyjdź po nasiona i posiej sobie łąkę

Upominkiem dla gdańszczanek i gdańszczan będą też nasiona łąki miejskiej. Wszyscy, którzy chcieliby mieć ją w swoim ogródku będą mogli odebrać nasiona w piątek, 24 lipca na parkingu urzędu miejskiego, w godzinach od 8.00 do 12.00.

Projekt Gdańskie Łąki Miejskie promuje obecność tej formy zieleni na terenie miasta oraz umożliwia obserwowanie cyklu życia łąki, jej zmienności w różnych porach roku oraz na przestrzeni lat. W wybranych lokalizacjach oznaczyliśmy łąki specjalnymi tabliczkami z sympatycznym trzmielem…którego można pogłaskać :)

Dlaczego łąki w mieście są ważne?

- są jednym z elementów adaptacji do zmian klimatu

- są bioróżnorodne i przyczyniają się do zachowania równowagi przyrodniczej

- w okresie jesieni i zimy dają schronienie owadom, ptakom i drobnym gryzoniom

- są wspaniałą alternatywą estetyczną dla trawników, sprawdzają się szczególnie w okresach suszy, kiedy trawniki wysychają i żółkną, łąki dzięki różnorodności roślin nadal są kolorowe

Gdzie znajdziesz więcej informacji o łąkach?

Na stronie www.gdansk.pl/zielonygdansk możesz:

- zobaczyć film pokazujący korzyści z zakładania łąk

- dowiedzieć się więcej o projekcie Gdańskie Łąki Miejskie i pobrać mapkę lokalizacji

- zapoznać się z regulaminem konkursu fotograficznego

- pobrać darmowe tapety na ekrany komórek i komputerów

… oraz być na bieżąco w łąkowym temacie.

Druga tura wyborów, już w niedzielę, 12 lipca. Gdańsku pobij rekord frekwencji!