Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

DSC_5478.jpg
Zdjęcie portretowe: Daniel Stenzel

Daniel Stenzel
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:05

Wybory prezydenckie: spotkanie szefa misji OBWE w Polsce z prezydent A.Dulkiewicz

Zasady organizacji wyborów, przebieg samego głosowania, ale także przygotowanie do I i II tury, to były główne tematy dzisiejszego spotkania prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz z szefem misji obserwacyjnej OBWE.

Thomas Boserup swoją misję związaną z tegorocznymi wyborami w Polsce rozpoczął 16 czerwca w Warszawie. Misja składa się z 8 osób, w tym są eksperci od cyberbezpieczeństwa, finansowania kampanii wyborczej i mediów, w tym mediów społecznościowych. Eksperci OBWE ocenią przebieg wyborów, moment głosowania i proces kampanii wyborczej pod kątem polskiego prawa, ale także międzynarodowych zobowiązań Polski.

- Rozmawialiśmy o tegorocznych wyborach, nie tylko w kontekście głosowania 28 czerwca i 12 lipca, ale także nieodbytego głosowania w dniu 10 maja. Mówiliśmy o brakujących podstawach prawnych, próbie wymuszenia przekazania spisu wyborców Poczcie Polskiej. Tylko dzięki jasnemu stanowisku samorządów, które od zawsze pomagają przy organizacji wyborów udało się zapobiec 2 miesiące temu bardzo niewygodnej dla Polski sytuacji – mówiła po spotkaniu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W ramach misji delegaci OBWE spotykają się z przedstawicielami władz rządowych, samorządowych, organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami komitetów, śledzą także proces kampanii wyborczej w mediach.

- Ważnym aspektem dla obserwatorów jest również kwestia umożliwienia głosowania osobom, które np. przebywają na kwarantannie, i organizacja samego głosowania korespondencyjnego. Pan Boserup pytał jak wyglądało przygotowanie do tego głosowania, jakim zainteresowaniem się cieszyło. Inne pytania dotyczyły uczestniczenie SANEPIDu w procesie wyborczym, równości stron biorących udział w wyborach, w tym dostępu do mediów publicznych, a także ew. nieuprawnionego oddziaływania zewnętrznego i incydentów wyborczych.

Całościowy raport końcowy podsumowujący proces wyborczy i zawierający ewentualne zalecenia zostanie opublikowany dwa miesiące po zakończeniu procesu wyborczego w Polsce

 

fot. D.Paszlinski / gdansk.pl