Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Izabela Kozicka-Prus

Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:09

Wakacje w Gdańsku – akcja LATO 2020

Już za kilka dni rozpoczną się długo wyczekiwane wakacje. Co się dzieje nocą w Hevelianum, skąd się bierze woda w rurach i co prezentują murale na gdańskich blokach? Odpowiedzi na te pytania przyniosą wakacyjne warsztaty, wycieczki i spacery po Gdańsku.

- Cały czas musimy uważać na siebie i najbliższych, bo niestety koronawirus urlopu sobie jeszcze nie zrobił – przypomina Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. -  Nasze wakacyjne propozycje musieliśmy dostosować do obostrzeń sanitarnych, ale mimo to, każda gdańszczanka i każdy gdańszczanin znajdzie dla siebie ciekawą wakacyjną ofertę. Ze swojej strony najmłodszym polecam warsztaty w IKM, dzięki którym będzie można poznać kulturę wielu europejskich krajów. Wszystkich bez względu na wiek zapraszam na wycieczki po naszych dzielnicach, bo niemal w każdym miejscu Gdańska kryje się jakaś ciekawa historia. Warto też zajrzeć do kina na dachu Teatru Szekspirowskiego.

Aktywności na powietrzu
W sobotę, 27 czerwca, uroczystym nadaniem imienia replice armaty, Hevelianum „odpala” wakacje. Czyje imię i dlaczego będzie nosiła, tego można dowiedzieć się na miejscu o godz. 12.00. Wydarzenie uświetni grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk.
Nowości wakacyjne Hevelianum to atrakcje na świeżym powietrzu. W ofercie również coroczne hity – nocne zwiedzanie fortu z przewodnikiem i widowiskowy wideo mapping  oraz naukowe pokazy, warsztaty i wystawy.
– W tym roku szczególnie polecamy wszystkie wydarzenia, które będziemy realizować na świeżym powietrzu – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. – Zachęcamy, aby gdańszczanki i gdańszczanie odkryli przyrodnicze uroki Góry Gradowej. Siedem dni w tygodniu zapraszamy na Piknikowanie na polanie. Od poniedziałku do piątku można dołączyć do spaceru przyrodniczego „Zielona strona fortu”, gdzie dzieci będą szukać ukrytych zagadek i zadań do wykonania. Zawsze w piątki wieczorem front 150-letniej Wozowni Artyleryjskiej będzie się stawać wielkim ekranem. Podczas trójwymiarowego widowiska światła, obrazu i dźwięku opowiemy pasjonującą historię architektury obronnej na polskich ziemiach.
Wideo mapping to żelazny punkt programu, już w ubiegłym roku cieszył się wielką popularnością wśród gości. Jak również piątkowe spacery z przewodnikiem pod hasłem Fort nocą, podczas którego zwiedzający docierają do miejsc na co dzień niedostępnych.

Aktywność na świeżym powietrzu organizuje również Gdański Archipelag Kultury. Spacery przyrodnicze dla dzieci do lasu na Wyspie Sobieszewskiej, przygotowuje tamtejsza Wyspa Skarbów GAK, zebrane w lesie skarby będzie można przeistoczyć w ozdoby dzięki filmowi instruktażowemu on-line.  

Spacerem przez dzielnice
Instytut Kultury Miejskiej przygotował alternatywne spacery po Gdańsku z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami. Zainteresowani będą mogli poznać w ciągu nadchodzącego lata 7 dzielnic. Kolejny projekt przeznaczony jest dla dorosłych -  Metropolitanka Stocznia Gdańska szlakiem kobiet - trwać będą całe lato, a spotkania odbywać się będą 3 razy w tygodniu. Oczywiście IKM opracował również ofertę wakacyjną dla dzieci w wieku 9-13 lat, pt. Gdańsk różnorodny kulturowo. 
- Latem proponujemy cykl szesnastu spotkań, podczas których dzieci poznają historię i kulturę m.in.: Niderlandów, Chin, Włoch czy Ukrainy. Każde spotkanie to cześć warsztatowa w siedzibie IKM przy ul. Długi Targ 39/40 oraz spacer śladami danego kraju i jego kultury w Gdańsku – opowiada Joanna Raftopulos z Instytutu Kultury Miejskiej. Zajęcia odbywają się w małych grupach, obowiązują zapisy.
|Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i środy w godz. 10.00 – 13.00. Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego grupa uczestników jest niewielka (do 13 osób). Obowiązują zapisy: joanna.raftopulos@ikm.gda.pl lub 798 376 055. Koszt udziału w jednym spotkaniu to 10 zł.
https://ikm.gda.pl/projekt/lokalni-przewodnicy-i-przewodniczki/
https://ikm.gda.pl/projekt/metropolitanka/

Poznaj tajemnice wodociągów
Szlak Wodociągowy to dwa historyczne, podziemne rezerwuary wody oraz współczesna wieża ciśnień. Zwiedzając wszystkie trzy obiekty można skorzystać nie tylko z bogatej oferty edukacyjnej, ale także zyskać różne spojrzenia na miasto – na jego podziemia oraz perspektywę z lotu ptaka. Szlak to także trzy tarasy widokowe oraz popularne miejsce zimowania nietoperzy.
Celem spacerów są zbiorniki wodne zlokalizowane w trzech dzielnicach Gdańska – we Wrzeszczu, Oruni i na Wyspie Sobieszewskiej. Formuła zwiedzania Gdańskiego Szlaku Wodociągowego od zawsze polegała na kameralnych spotkaniach niewielkich, 10-15 osobowych grup z przewodnikiem. Powierzchnia i charakter obiektów pozwalają na zachowanie wszystkich reguł sanitarnych związanych z profilaktyką związaną z COVID-19.
Wejście do zbiorników podziemnych Orunia i Sobieski jest biletowane (koszt biletu wynosi 9 zł)
Grafik oraz wszystkie zasady bezpiecznego zwiedzania są dostępne na www.szlak.gda.pl.

Film, muzyka, teatr i wystawy pod chmurką
Wszyscy spragnieni filmów na dużym ekranie będą mogli obejrzeć filmy w kinie na dachu Teatru Szekspirowskiego. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku. Przez całe wakacje obejrzeć będzie można 10 wyjątkowych filmów w wyjątkowej scenerii – z widokiem na dachy gdańskich kamienic.
Ze względu na ograniczenia, ilość widzów nie może przekroczyć 150 osób na każdym pokazie, a sprzedaż biletów (14 zł) będzie odbywać się wyłącznie online. Wszystkie projekcje rozpoczynają się o godzinie 21.45 (czerwiec/lipiec) oraz 21.30 (sierpień).
Pokazy będą się odbywać w środy i czwartki od 24 czerwca do 27 sierpnia 2020 roku. W przypadku deszczu wybrany seans będzie przekładany na inny termin. Menu filmowe: 01.07 – Sokół z masłem orzechowym, USA, 2019, 08.07 – O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu, USA, 2014, 16.07 – Wszyscy wiedzą, Hiszpania, 2018, 22.07 – Vox Lux, USA, 2018, 29.07 – Nędznicy, Francja, 2019, 5.08 – Pechowi Szczęściarze, Argentyna, Hiszpania, 2019, 12.08 – Ból i blask, Hiszpania, 2019, 19.08 – Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach, USA 2018, 27.08 – Ostatnia miłość na Ziemi, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, 2011. www.KinoNaSzekspirowskim.pl

Teatr w Blokowisku, to również dwa spektakle przygotowane dla dorosłych, Teatr Zielony Wiatrak o godz. 19.00  zaprezentuje „Boże mój!” (9 lipca) i Nic Nas tu nie trzyma (16 lipca).

Melomanów zapraszamy do Teatru Leśnego (ul. Jaśkowa Dolina) w ostatnie dwa weekendy sierpnia posłuchać będzie można, m.in. kwartetu smyczkowego, jazzu i Krystyny Stańko.
Na świeżym powietrzu  można też oglądnąć liczne wstawy plenerowe m.in. pokonkursową wystawę Plakat FETA 2020  i Foto FETA 2020 (lipiec) czy prezentacje prac studentów ASP wydziału Rzeźb (lipiec, sierpień), a wszystko to w Plamie na gdańskiej Zaspie. "Pozytywnie na Północnej" (lipiec/sierpień, ul. Północna) i "Brzeźno w obiektywie. Wystawa powarsztatowa" (sierpień, ul. Dworska 29)  to dwie plenerowe wystawy fotograficzne.

Artystyczno- naukowe lato dla dzieciaków
Do 5 lipca można zgłaszać młodzież od 10 do 13 lat do udziału w półkoloniach teatralnych Teatru Miniatura. Uczestnicy będą pracowali artystycznie przez dwa tygodnie, a 26 lipca na Facebooku i YouTubie odbędzie się premiera ich dzieła teatralno-filmowego. Warsztaty poprowadzą  aktorzy Teatru Miniatura w dniach 13–25 lipca w godz. 9.00–15.00. Koszt warsztatów: 50 zł.
https://teatrminiatura.pl/pl/aktualnosci/2020/06/16/nabor-na-polkolonie-teatralne-w-ramach-ogolnopolskiego-programu-lato-w-teatrze/
Teatralne atrakcje dla najmłodszych ma również GAK, w formacie „Teatr w Blokowisku”, w każdą niedzielę lipca, o godz.17.00 dla dzieci przygotowano specjalne spektakle.
Z kolei mali miłośnicy tańca będą mogli się zrealizować podczas warsztatów tanecznych dla dwóch grup wiekowych: 7 – 11 lat i 12 – 16 lat. Każdy z warsztatów poświęcony innej technice tanecznej 29.06.2020 – 08.07.2020 godz. 16 – 20 ; 13.07.2020 – 24.07.2020 godz. 16 – 20 zaprasza Dom Sztuki GAK przy ul. Stryjewskiego 25.
Również młodzi twórcy będą mogli zaprezentować swój pomysł na stworzenie komiksu do wybranego przez sobie wiersza J. Tuwima lub dzienniki w formie bloga „z życia w czasie kwarantanny” (www.projektornia.gak.gda.pl). Konkursy z nagrodami przeznaczone są dla dzieci i młodzieży.
Artystyczne upodobania z zakresu ceramiki można zrealizować podczas wakacyjnych zajęć  dzieci, młodzieży i dorosłych (grupy mieszane do 7 osób + instruktor). Pomogą w tym również warsztaty kreatywne pt. „Koniec z nudą”, w czasie których  uczestnicy poznają  technikę decoupage i proste techniki graficzne, zrobią ozdoby domowe, pobawią się  kaligrafią, stworzą albumy do zdjęć i „ogród w szkle”. Wszystkie rękodzieła można zrealizować w Windzie GAK przy ul. Racławicka 17.

Hevelianum nauką stoi, tradycyjnie więc w wakacje edukatorzy zapraszają na codzienne naukowe pokazy, warsztaty i wystawy - Science show, Przygody robotów, Dookoła świata, Z energią!, Łamigłówka. Pełen program Wakacji na Górze Gradowej można znaleźć na stronie: www.hevelianum.pl – zakładka Zaplanuj wizytę.

Na sportowo
Lato to idealny czas na aktywność na świeżym powietrzu. Swoich sił w biegach można spróbować  na 5 km biegach pod hasłem: Plażowa (28 czerwca - Stogi), Leśna (9 sierpnia –Oliwa Trójmiejski Park Krajobrazowy) i Parkowa (23 sierpnia- park im. R.Regana) Piątka. Koszt wpisowego -20 zł, maksymalna ilość uczestników to 150 osób. Zapisy na stronie: www.sportgdansk.pl
Na plaży przy molo w Brzeźnie we wszystkie lipcowe niedziele rozgrywane  będą mecze siatkówki. Przygotowano również pakiety sportowe dla osób mniej zaangażowanych ruchowo – Zumba, joga czy fitness. W okresie wakacji będą czynne wszystkie cztery pływalnie na Chełmie, Oruni, Osowej i Stogach w godz. od 9.00 do 20.00. Bezpiecznie popływać można również w morzu, zwłaszcza, że na kąpielisku w Brzeźnie działać będzie Letnia Szkoła Ratownictwa. Szczegóły: www.sportgdansk.pl
Poszaleć na rolkach będzie można w trzy niedziele lipca (12, 19, 26) i sierpnia (9, 16, 23) w godz. 16.00 – 19.00  na Rolkowisko. Oddana do dyspozycji zostanie płyta areny głównej o powierzchni 4000 metrów kwadratowych. Do hali na granicy Gdańska i Sopotu mogą przyjść wszyscy, niezależnie od umiejętności jazdy na rolkach, czekać będzie 5 stref jazdy, a także instruktorzy.  Nie ma możliwości wypożyczenia sprzętu, a ze względu na ograniczenia związane z epidemią ilość osób jest ograniczona do 150, wejście A1.
https://ergoarena.pl/wydarzenia-lista/rolkowisko-w-ergo-arenie-2020/

Przypominamy, że wszystkie imprezy masowe mogą w tej chwili zgromadzić maksymalnie 150 osób. Uczestnicząc w nich należy pamiętać o zachowaniu stosownego odstępu między uczestnikami, a jeśli nie ma takiej możliwości, to przypominamy o zasłonięciu ust i nosa.