Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 21:24
Gdańsk Miastem Niepokornym
Co mieszkańcom podoba się w ich miastach? Jak rozwinęły się w ciągu ostatnich trzech dekad? Na te pytania odpowiadali czytelnicy w plebiscycie SuperMiasta, który z okazji trzydziestolecia samorządu zorganizowała Gazeta Wyborcza. We wtorek, 16 czerwca odbyła się gala online podsumowująca plebiscyt, podczas której przyznano trzy nagrody specjalne. Jedną z nich - dla Miasta Niepokornego - zdobył Gdańsk.
- Nie jesteśmy niepokorni dlatego, że nam się tak po prostu podoba. Tylko dlatego, że wtedy, kiedy trzeba jasno powiedzieć, że białe jest białe, a czarne jest czarne, a nawet w tych czasach kolorowe, tęczowe, różnorodne - mówimy to. Możemy się pięknie różnić, ale razem tworzyć całość i budować potęgę czy to Gdańska czy jakiegokolwiek innego miasta i wspólnie budować Polskę – mówiła po ogłoszeniu wyników Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Myślę, że to jest najlepsze podsumowanie samorządności w Polsce i budowania potęgi nas jako obywatelki i obywateli świadomych swoich praw, a tym samym budowy silnej Polski w Unii Europejskiej.
Nagrody specjalne otrzymały jeszcze dwa miasta. Miastem Solidarnym został Wrocław, a tytuł Miasta Przemian trafił do Rzeszowa. Ogłoszenie laureatów nagród specjalnych było zwieńczeniem gali. Wcześniej przypomniano wyniki plebiscytu i to za co mieszkańcy doceniają swoje miasta. Jakie pozytywne zmiany dostrzegli w ciągu ostatnich trzydziestu lat. W głosowaniu wzięło udział 39 tysięcy internautów. Mieszkańcy jako sukcesy wskazywali budowy dróg, miejsc rekreacji, poprawę komunikacji, a także wydarzenia kulturalne. Gdańszczanki i gdańszczanie są szczególnie dumni z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy.
Wydarzenie on-line uświetniły występy artystyczne. Galę poprowadzili Maciej Stuhr i Paula Skalnicka-Kirpsza, redaktor naczelna "Gazety Wyborczej w Poznaniu.