Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 16:06
Wybory prezydenckie za 12 dni – o czym warto pamiętać
W niedzielę 28 czerwca w godzinach od 7.00 do 21.00 odbędą się Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. To wielkie święto demokracji, ale i ogromne wyzwanie organizacyjne. W Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Lawendowe Wzgórze utworzono 3 nowe obwody do głosowania, dlatego mieszkańcy Jasienia powinni upewnić się gdzie został zorganizowany ich lokal wyborczy. Zmiana lokalu nastąpiła również w Oliwie - obwód głosowania, którego siedziba była dotychczas w szkole Fregata, został przeniesiony do SP 35 przy ul. Kanapariusza 1. W ciągu najbliższych dni obywatele mogą dopisać się do spisu wyborców czy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.
- To, że wybory to święto demokracji, to nie pusty slogan. Dlatego zależy nam na takiej organizacji wyborów, aby jak największa liczba obywatelek i obywateli mogła skorzystać ze swojego prawa wyborczego. Jest to nie tylko naszym prawem i przywilejem, ale też wyrazem naszego patriotyzmu – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Nowy lokal na Jasieniu, zamiana lokali w Oliwie
Spotkanie prezydent Gdańska z dziennikarzami odbyło się nie bez przypadku w Szkole Podstawowej nr 6 przy ulicy Lawendowe Wzgórze. W tej szkole mieszkańcy będą mogli głosować po raz pierwszy. Swoją siedzibę znajdą tu 3 obwody głosowania – stąd prośba do wszystkich mieszkańców Jasienia, aby sprawdzili w którym lokalu głosują. Dodatkowo będziemy o tym informować mieszkańców Jasienia na plakatach i ulotkach – mówi Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich.
Zmiana lokalu w Oliwie. Wszyscy, którzy głosowali do tej pory w SP dla dziewcząt Fregata przy ul. Cystersów 13, teraz powinni zrobić to w SP nr 35 przy ul. Kanapariusza 1.
W Gdańsku przygotowano w sumie 199 obwodowych komisji wyborczych, w tym 183 obwody stałe, z których 103 to lokale przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. 16 obwodów to tzw. obwody odrębne, czyli lokale zorganizowane w szpitalach, domach pomocy czy areszcie.
Kalendarz wyborczy
Do dzisiaj możliwe były zgłoszenia kandydatek i kandydatów do obwodowych komisji wyborczych. Według przepisów obowiązujących na te wybory minimalna liczba członków w komisji to 3 osoby, natomiast maksymalna to 13 osób. Trzeba pamiętać, że przy minimalnym, 3 osobowym obsadzaniu komisji, skuteczne przeprowadzenie głosowania jest niezwykle trudne. Dlatego staramy się zapewnić min. 5 osobowe składy komisji w poszczególnych obwodach głosowania. Udało się to już niemal we wszystkich obwodowych komisjach, wyjątek stanowią lokale w Osowej i na Wyspie Sobieszewskiej, gdzie do tej chwili zgłosiło się po 3 członków. Osoby, które chcą głosować w trybie korespondencyjnym mogą złożyć wniosek do jutra. Do tej pory chęć głosowania korespondencyjnego zgłosiło 830 osób.
Pozostałe terminy czynności wyborczych przedstawiają się następująco.
Wtorek, 16 czerwca
- termin składania wniosków na glosowanie korespondencyjne.
Piątek, 19 czerwca
- możliwość ustalenie pełnomocnika dla osób, które ukończyły 60 lat
Poniedziałek, 22 czerwca
- Możliwość sprawdzenia czy nasze nazwisko znajduje się w określonym spisie wyborców
Wtorek, 23 czerwca
- składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania;
- termin zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego dla osób przebywających na kwarantannie
Piątek, 26 czerwca
- zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 5 dniu przed dniem wyborów;
- możliwość odebrania zaświadczenia o prawie do głosowania
W związku ze zbliżającymi się wyborami zespoły obsługi mieszkańców w dniach 22-26 czerwca będą dostępne dla mieszkańców dłużej. – W ostatnim tygodniu przed wyborami, od poniedziałku do czwartku będziemy do państwa dyspozycji do godz. 17.00 a w piątek, przed samymi wyborami do godź 16.00 – wyjaśnia Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich.
Wszyscy, którzy z powodu niepełnosprawności, nie czują się na siłach, aby samodzielnie udać się do komisji wyborczej, mogą zamów bezpłatny dowóz, dzwoniąc pod numer tel.: 58 52 44 500 lub e-mail: kontakt@gdansk.gda.pl. Zamówienia przyjmowane będą całodobowo od 24 czerwca - do 28 czerwca do godz. 19.00 tj. w dniu wyborów.
Miasto zachęca osoby, które chcą m.in. zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego czy odebrać zaświadczenie umożliwiające głosowanie, by - zanim zdecydują się na przyjście do wybranego ZOMu - wcześniej umówiły taką wizytę telefonicznie lub za pośrednictwem strony www.gdansk.pl w zakładce umów wizytę. Chodzi tu przede wszystkim o względy bezpieczeństwa związane z trwającą epidemią.