Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:46

Nowa biało-zielona Pesa im. Romana Rogocza

Pesa Jazz Duo o numerze bocznym 1070 ma swojego patrona. W poniedziałek, 15 czerwca, odbyła się uroczystość nadania tramwajowi imienia Romana Rogocza. Imię legendarnego piłkarza zyskał wyjątkowy, bo biało-zielony tramwaj. To hołd Miasta na 75-lecie Lechii Gdańsk.

Tramwaj, który właśnie zyskał imię Romana Rogocza jest najnowszym pojazdem Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Jednym z 63 pojazdów, jakie w ostatnim czasie zasiliły GAiT. Do gdańskiej floty włączonych zostało 48 nowoczesnych ekologicznych autobusów Mercedes Citaro oraz 15 dwukierunkowych tramwajów Pesa Jazz Duo. - Rozbudowujemy i modernizujemy tabor czyli autobusy i tramwaje, które jeżdżą po ulicach i torach naszego miasta. Co ważne to jest element dużego programu współfinansowanego przez Unię Europejską – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W poniedziałek, 15 czerwca tramwaj w barwach Lechii Gdańsk po raz pierwszy wyruszył na gdańskie tory. Dziś i w najbliższych dniach spotkać można go na linii nr 6, na trasie Jelitkowo - Łostowice.

- Taka jest wizja komunikacji miejskiej w naszym mieście. Jak najwięcej nowych pojazdów, jak najwięcej nowej infrastruktury wzbogacającej komunikację, aby mieszkańcy mogli sprawnie i komfortowo podróżować po mieście – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Patron tramwaju Roman Rogocz (1926-2013), był zawodnikiem Lechii Gdańsk, który trzykrotnie, w latach 1948, 1951 i 1954 wywalczył awans do I ligi. Należał do drużyny, która w 1956 roku zdobyła trzecie miejsce, co aż do lat 80. było największym sukcesem Lechii w rozgrywkach. W 2005 roku został wybrany najlepszym zawodnikiem 60-lecia Lechii Gdańsk, w roku 2011 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Pochowany jest na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Nowa Pesa nazwana imieniem legendarnego zawodnika gdańskiego klubu to 46 gdański tramwaj, który ma swojego patrona. W najbliższym czasie liczba ta znacząco wzrośnie. Imiona zostaną nadane bowiem wszystkim nowym tramwajom, które w ostatnim czasie zasiliły i będą zasilać gdańską flotę. Na tory wyjechało już 15 nowych tramwajów Pesa Jazz Duo, ale na tym nie koniec. W ramach drugiej transzy zamówienia do floty GAiT dołączy kolejnych 15 nowoczesnych dwukierunkowych tramwajów Pesa Jazz Duo. Dostawy rozpoczną się w drugiej połowie roku.  - Dzisiaj rozpiera mnie duma, bo mogę zaprezentować taki pojazd, takie nazwisko, taki klub, i to w takim mieście. Kolejnych 15 pojazdów zjeżdża z linii produkcyjnych – dostawy rozpoczniemy już we wrześniu. Dostajemy bardzo pozytywne opinie zarówno od pasażerów jak i osób obsługujących, więc tylko tak trzymać! – zapowiada Krzysztof Zdziarski – prezes Pesa Bydgoszcz.

Tata zawsze jeździł tramwajem na Traugutta

W dzisiejszej uroczystości wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Maciej Lisicki, prezes GAiT oraz przedstawicie Pesy i Lechii Gdańsk. Zaproszenie na uroczystość przyjęli również synowie Romana Rogocza – Andrzej i Piotr oraz córka Ilona.  - Mój tata w 2002 roku, na starym stadionie otrzymał gwiazdę, a w roku 2011 medal od prezydenta RP. Teraz jest ten piękny tramwaj. Proszę zwrócić uwagę, że te wydarzenia dzieli 9 lat, a mój tata właściwie zawsze grał z dziewiątka na koszulce – mówił wzruszony Andrzej Rogocz. -  Tata nie miał samochodu. Całe życie jeździł - albo na Przeróbkę do pracy, albo na mecze na Traugutta – tramwajem – dodał syn patrona.

- Kiedy zaczęłam chodzić na Lechię z prezydentem Pawłem Adamowiczem, jeszcze na Traugutta – pan Roman Rogocz zawsze był na trybunach, zawsze zagadnął, ale tylko w przerwach bo w trakcie meszu był skupiony na tym co dzieje się na boisku. Żył sprawami Lechii, sprawami klubu. Bardzo się cieszę, że biało-zielony tramwaj będzie mógł nosić imię tak szczególnego patrona – mówi Aleksandra Dulkiwicz, prezydent Gdańska.

- Ja osobiście nie miałem okazji poznać pana Romana Rogocza, natomiast rozmawiałem z wieloma osobami, które ten przywilej miały. Poza tym, że był to wspaniały striker – 107 goli, to robi wrażenie nawet w dzisiejszych czasach, to był to też człowiek niezwykle otwarty, serdeczny na innych ludzi – podkreśla Michał Hałaczkiewicz, dyrektor generalny Lechii Gdańsk.

Tuż po zakończeniu części oficjalnej, tramwaj im. Romana Rogocza wyruszył w miasto, aby rozpocząć regularne kursy na gdańskich liniach.

- Jest z nami pan motorniczy, który jest wiernym kibicem Lechii. Jak tylko się dowiedział, że ten tramwaj będzie, napisał podanie z prośbą, aby to on mógł go prowadzić. Prośba pana motorniczego w miarę możliwości będzie realizowana i będzie on gospodarzem tego tramwaju. To pokazuje, że pomysł z biało-zielonym tramwajem im. Romana Rogocza był bardzo trafiony – mówi Maciej Lisicki, prezes GAiT.

Gdańska tradycja

Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce może się pochwalić inicjatywą nadawania imion tramwajom. Wszystko zaczęło się w 2010 roku, wraz z dostawą nowych tramwajów PESA Swing. Wtedy też został ogłoszony plebiscyt dla mieszkańców, w którym każdy mógł zdecydować, która z najznamienitszych gdańskich postaci zasługuje na miano patrona tramwaju.

Nieco później swoich patronów zyskały też Bombardiery oraz dwukierunkowe Pesy Jazz Duo. Pierwszymi patronatami byli Daniel Gralath, burmistrz Gdańska w latach 1763 - 1767, Władysław Czerny wiceprezydent Gdańska w latach 1945–1947, polski inżynier, wykładowca i działacz społeczny oraz Jan Heweliusz, wybitny gdański astronom. Dziś po gdańskich torach jeździ już 46 tramwajów, które mają swoich patronów. Wśród uhonorowanych w ten sposób postaci, oprócz wyżej wymienionych znaleźli się m.in. Anna Walentynowicz, Arkadiusz Rybicki, Maciej Płażyński, Andrzej Sulewski (gdański pirat), Krzysztof Klenczon, Artur Schopenhauer czy Gabriel Fahrenheit. Gdański zwyczaj nadawania imion tramwajom podchwyciły już inne miasta. Obecnie patronów mają także tramwaje w Bydgoszczy i Elblągu.

Nowe Pesy, nowi patroni

Zakończyła się duża dostawa tramwajów, realizowana przez spółkę Pesa Bydgoszcz SA. Łącznie gdański tabor wzbogaci się o 30 nowych tramwajów. Każdy z nich, zgodnie z trwającym już od dekady, lokalnym zwyczajem powinien zostać nazwany imieniem wybitnej osoby, związanej z Gdańskiem i jego historią. Należało zatem utworzyć aktualną listę kandydatów na patronów dla kolejnych Gdańskich tramwajów. Odpowiedzią na tę potrzebę było powołanie 18 listopada 2019 roku, przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz komisji ds. imion i wizerunków pojazdów gdańskiej komunikacji miejskiej. Podczas pierwszego posiedzenia, komisja pod przewodnictwem zastępcy prezydenta Piotra Borawskiego zdecydowała m.in., że patronami pozostałych, pochodzących z najnowszych dostaw tramwajów, będą Brunon Zwarra, Zbigniew Kosycarz oraz Zbyszek Cybulski. Warto przypomnieć, że propozycje nowych patronów mogą składać wszyscy mieszkańcy. Najlepiej uczynić to drogą e-mailową, pisząc na adres patron.tramwaju@gdansk.gda.pl. Zainteresowanie zgłaszaniem kandydatów wśród gdańszczan jest całkiem spore, co sprawia, że lista potencjalnych patronów wciąż się wydłuża. Aktualna lista propozycji wygląda następująco:

Paweł Adamowicz
Franciszek Kręcki
Czesław Niemen
Andrzej Grubba
Giovanni Bernardino Bonifacio d’Oria
Prof. Jerzy Doerffer
Ks. Eugeniusz Dutkiewicz SAC
Prof. Janusz Sokołowski
Prof. Marianna Sankiewicz-Budzyńska
Hermann Kulling
Franciszek Walicki
„Deotyma” Jadwiga Łuszczewska
Piotr Dwojacki
Antoni Turzyński „wesoły konduktor”
Julius Albert Gottlieb Licht
Stefan (István) Elek
Henryk Lenarciak
Klemens Gniech
Elżbieta Szczodrowska-Peplińska i Robert Pepliński
Władysław Knap
Zbigniew Jujka
Joanna Bogacka
Waldemar Malak
Krzysztof Kolberger
Antoni Lendzion
Bronisław Budzyński
Lech Grzmociński
Michał Zarzecki
Alina Pienkowska-Borusewicz
Rodzina Majewskich
Henryka Krzywonos-Strycharska
Tadeusz Tylewski
Alicja Boniuszko
Lucyna Legut
Bożena Aksamit
Prof. Andrzej Jan Chodubski
Romuald Koperski
Prof. Jacek Namieśnik
Antoni Parys
Bogumił Kobiela
Jerzy Owsiak
Niezależne Zrzeszenie Studentów
Olga Krzyżanowska
Aleksandra Gabrysiak 
Aleksandra Olszewska
Anna Elisa Tuschinski
Anna Jadwiga Podhajska
Bogumiła Wika-Czarnowska 
Clara Stryowska-Baedeker
Elżbieta Duńska-Krzesińska
Janina Jarzynówna-Sobczak
Łucja Siemianowska
Maria Mikulska-Truskolaska
Wanda Szczepuła
Zofia Majewska
Yach Paszkiewicz
Bogusza(kasztelan)
Zbigniew Gach
Konrad Guderski
Stanisław Hebanowski
Zygmunt Huebner
Madame Sans-Gene
Janusz Morgenstern
Mściwoj II
Prof. Kazimierz Sośnicki
Jan Strakowski
Świętopełk II
Marian Terlecki
Abraham van dem Blocke
Antoni  van Obberghen
Andrzej Wajda
Jan Henryk Żychoń
Marek Model
Jan Sokołowski
Maciej Kosycarz
Jerzy Samp
Henryk Bista
Luiza Gottsched Kulmus