Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 15:50

Tramwajem na Stogi pojedziemy na koniec czerwca

Generalny wykonawca, firma Aldesa, deklaruje że jeszcze w czerwcu pojedziemy tramwajem na gdańskie Stogi. Linia zostanie udostępniona na całej trasie, od ul. Sucharskiego do pętli Stogi Plaża.


- Inwestycja tramwajowo - drogowa na Stogach jest inwestycją priorytetową dla władz miasta, zdajemy sobie sprawę z utrudnień jakie napotykają na co dzień mieszkańcy – mówi Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. – Ze swej strony dokładamy wszelkich starań, aby ten gruntowny remont dobiegł końca. Pierwszym, kluczowym elementem jest przywrócenie ruchu tramwajowego.
Obecnie wykonawca prowadzi prace wykończeniowe przystanków oraz bezpiecznych dojść dla mieszkańców. Równolegle prowadzone są prace związane z układaniem sieci trakcyjnej i przygotowywaniem torowiska, aby w połowie miesiąca mogły rozpocząć się pierwsze przejazdy techniczne linii tramwajowej. Jak deklaruje Aldesa regularne kursy do pętli Stogi Plaża powinny rozpocząć się do końca miesiąca. Udostępnione zostaną wszystkie przystanki, poza przystankiem przy ul. Pawiej (w kierunku plaży). Wszystkie kursy zajeżdżać będą na pętlę Stogi Plaża.     

Realizacja inwestycji podzielona została na trzy odcinki. Pierwszy z nich obejmuje ul. Budzysza,
na wysokości od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby i na tym odcinku prace zostały już zakończone.

Drugi odcinek dotyczy ul. Stryjewskiego, od skrzyżowania z ulicą Skiby do skrzyżowania ul. Nowotnej
z ul. Kruczą oraz pętli ”Pasanil". Na tym odcinku prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowe
i porządkowe. W lipcu wykonawca planuje sukcesywnie udostępniać dla ruchu kołowego jezdnie
w okolicy Pawiej, Zimnej, Hożej oraz Wrzosy.   

Na ostatnim trzecim odcinku obejmującym ul. Nowotną od ul. Kruczej do pętli "Stogi Plaża" wszystkie zadania praktycznie zostały już ukończone. Do sierpnia prowadzone będą jeszcze prace związane z przebudową pętli tramwajowej „Pasanil”, gdzie konieczna była wymiana gruntów. Natomiast na pętli Stogi Plaża wykonawca będzie prowadził prace wykończeniowe w budynku socjalnym.

Z uwagi na bardzo szeroki zakres przebudowy linii tramwajowej na Stogi obejmujący nie tylko linię tramwajową, przystanki, ale też istniejący układ drogowy wraz z całą podziemną infrastrukturą, prace na budowie trwają dłużej niż zakładał początkowy harmonogram. Wykonawca zapewnia, że wszystkie roboty zakończą się z końcem sierpnia, a we wrześniu rozpoczną się procedury odbiorowe inwestycji.  

Umowa z wykonawcą prac którego liderem jest Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. podpisana została w czerwcu 2018 roku.  Koszt inwestycji to ok. 117 mln zł.

Projekt jest realizowany w ramach GPKM IV a i jest dofinansowany z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020, dla którego instytucją zarządzającą jest CUPT.