Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Otwarcie RE Fot. Grzegorz Mehring.JPG
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:53

Eko - patrol ma nową siedzibę

Dron, cztery fotopułapki i radiowóz, a teraz nowa siedziba. Wszystko po to, by gdański Eko-Patrol mógł sprawnie i efektywnie realizowac zadania związane z ochroną środowiska, a także odpowiednio reagować na przypadki naruszania przepisów dotyczących czystości i porządku.

W czwartek 4 czerwca, w przeddzień Dnia Ochrony Środowiska, działający w strukturach Staży Miejskiej, Referat Ekologiczny zyskał nową siedzibę. Uroczystego otwarcia dokonali Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Leszek Walczak, komendant Straży Miejskiej oraz dyrektorzy wydziałów współtworzących referat, czyli Wydziału Środowiska oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej.

- Cieszę się, że wspólnymi silami Straży Miejskiej, Wydziału Gospodarki Komunalnej i Wydziału Środowiska udało się ten referat utworzyć. Oddaliśmy tu władzę silnym i merytorycznie bardzo sprawnym kobietom – pani komendant Agnieszce Grabowskiej, pani dyrektor Oldze Goitowskiej oraz pani kierownik Dorocie Gwizdalskiej, która będzie kierowała bezpośrednio tym referatem. Jak bardzo potrzebne są tego typu działania pokazał już zeszyły sezon, w którym przeprowadzono dwa razy więcej interwencji w stosunku do zimy 2018-2019. Tych działań potrzebujemy, aby móc w Gdańsku szczycić się jeszcze lepszym powietrzem - tego oczekują mieszkańcy – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

EKO patrol
Zadaniem Referatu Ekologicznego jest prowadzenie spraw z zakresu ochrony środowiska. Strażnicy podejmują stosowne działania, by nie dochodziło do naruszania przepisów dotyczących czystości i porządku. Wszystko to we współpracy z jednostkami i komórkami organizacyjnymi miasta Gdańska oraz innymi podmiotami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska.

W strukturze Referatu znajdują się dwie sekcje:
-Sekcja Ochrony Środowiska, do zadań której należą między innymi działania na rzecz czystego powietrza: prowadzenie kontroli w zakresie spalania odpadów oraz pobieranie próbek popiołów do badania. Ponadto funkcjonariusze sprawdzają odprowadzanie ścieków, lokalizują miejsca nagminnie zaśmiecane, w szczególności dzikie wysypiska śmieci oraz prowadzą czynności w celu ustalenia sprawców oraz doprowadzenia do usunięcia odpadów.
-Sekcja Kontroli Odpadów, działająca w ścisłej współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej. Zajmuje się ona kompleksową kontrolą gospodarki odpadami komunalnymi, w tym egzekwowaniem od właścicieli nieruchomości obowiązków w zakresie czystości i porządku wynikających z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz prawa miejscowego.

W Referacie Ekologicznym pracuje obecnie 13 strażników. Docelowo ma ich być 18. Dodatkowo mundurowych w sekcji kontroli odpadów podczas wspólnych patroli będą wspierać inspektorzy z Wydziału Gospodarki Komunalnej. Na wyposażeniu znajdują się: dron, cztery fotopułapki i radiowóz. Dwa kolejne z napędem elektrycznym trafią do referatu już niebawem. Nieco później na wyposażeniu referatu pojawi się również mobilne laboratorium.
- Do tej pory udało nam się zatrudnić 13 osób z 18 przewidzianych etatów, pozostałe 5 będziemy się starali jak najszybciej uzupełnić. Na dzisiaj mamy już taki sprzęt jak dron, fotopułapki, miernik pyłu. Udało nam się już zakupić jeden pojazd służbowy z czterech przewidzianych. Na kolejne 3 mamy już rozstrzygnięte przetargi, więc mobilne laboratorium będzie w tym roku i dwa pojazdy elektryczne dla sekcji odpadów będą niebawem – informowała Agnieszka Grabowska, zastępca Komendanta Straży Miejskiej do spraw prewencji.   

 

Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl