Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Auto elektryczne ladowanie fot. J. Pinkas gdansk.pl

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 13:08

Trwają konsultacje społeczne nt. elektromobilności w Gdańsku

Trwają konsultacje społeczne strategii rozwoju elektromobilności w Gdańsku do roku 2035.  W minioną środę odbyło się pierwsze spotkanie w ramach konsultacji, 3 czerwca odbędzie się kolejne. Do 16 czerwca gdańszczanki i gdańszczanie mogą wyrazić przekazać uwagi i sugestie podczas drugiego spotkania on-line, za pomocą formularza - mailowo i listownie oraz wyrazić opinię nt. mobilności i transportu - wypełniając ankietę.

Celem potkań konsultacyjnych online jest przedstawienie głównych założeń „Strategii rozwoju elektromobilności w Gdańsku do 2035 r.” oraz udzielenie odpowiedzi na pytania mieszkańców. W pierwszym takim spotkaniu 27 maja uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gdańsku, eksperci, a także mieszkanki i mieszkańcy Gdańska.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada na jednostki samorządu terytorialnego szereg obowiązków. Gdańsk postrzega elektromobilność jako narzędzie, które może pomóc osiągnąć ważne z punktu widzenia miasta cele , m.in. poprawę jakości powietrza czy zmianę w podziale zadań transportowych. W strategii przedstawione zostały m.in. podstawy prawne, przykłady dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego transportu, a także krajowe i gdańskie dokumenty w obszarze rozwoju elektromobilności.

W kwestii dobrych praktyk dokument przedstawia pozytywne aspekty związane z rozwojem elektromobilności, które już działają np. w innych miastach Polski lub Europy. Strategia pokazuje jakie możliwości niesie ze sobą rozwój tej technologii i wdrażanie tych funkcjonalności w mieście oraz jak Gdańsk może wykorzystać zaprezentowane przykłady. Są to zarówno rozwiązania infrastrukturalne, jak i rozwiązania miękkie, które usprawniają sposób przemieszczania się pasażerów, powodują zmianę przyzwyczajeń komunikacyjnych i zmianę korzystania z różnych środków transportu.

Gdańskie badania ruchu z roku 2016 pokazują, jak na co dzień poruszają się mieszkańcy miasta. Największy odsetek przypada na podróże samochodem osobowym (41%). Z transportu publicznego korzysta 32% mieszkańców. 21% badanych porusza się pieszo, a 6% rowerem.

- Strategia rozwoju elektromobilności stanowi dla nas narzędzie, aby te trendy zmienić . – powiedziała Magdalena Szymańska z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, koordynatorka ds. elektromobilności. – Zależy nam na odwróceniu proporcji, na tym, by mniej codziennych podróży było odbywanych samochodami prywatnymi.

Kolejne spotkanie odbędzie się w najbliższą środę 3 czerwca w formie on-line (https://livestream.com/gdanskpl). Do dyspozycji mieszkańców jest również ankieta on-line (https://emobilnoscgdansk.webankieta.pl/). Sugestie można przesyłać także poprzez formularz zgłaszania uwag, który udostępniony jest na stronie www.gdansk.pl.

Dokument “Strategia rozwoju elektromobilności w Gdańsku do roku 2035” jest wynikiem konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Główne założenia strategii stanowią załącznik do Zarządzenia Prezydenta Miasta Gdańska nr 632/20 z 20 maja 2020 r. oraz są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej UM Gdańsk.

Informacje na temat projektu i samych konsultacji można uzyskać pod nr tel. 58 526 80 86 oraz pod adresem elektromobilnosc@gdansk.gda.pl.