Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Dzieciaki będą miały nowy dom!
Olimpia Schneider

Olimpia Schneider
Urząd Miejski w Gdańsku

olimpia.schneider@gdansk.gda.pl
58 323 63 05
693 380 082

14:30

Dzieciaki będą miały nowy dom!

Kolejny dom dla dzieci pozostających w trudnych sytuacjach życiowych został oddany do użytku. Do nowego budynku przy ul. Cienistej przeniesie się placówka Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego. W ekologicznym i przyjaznym miejscu bezpieczną przystań znajdzie 14 młodych gdańszczanek i gdańszczan, którzy są podopiecznymi Domu pod Żaglami.

- Nie tylko w dzień dziecka dbamy także o te dzieci, które mają się trochę gorzej. Ten dom w  symboliczny sposób pokazuje jak rozumiemy w naszym mieście solidarność na codzień. Solidarność to właśnie bycie ze słabszymi i dawanie równych szans. Bardzo się cieszę, że w tym domu będą mieszkać gdańskie dzieci, które znajdą tutaj bezpieczną przystań – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

Wmurowanie kamienia węgielnego miało miejsce w Mikołajki, 6 grudnia 2019 roku. Pół roku później do użytku oddany zostaje ekologiczny budynek, do którego mogą wprowadzić się wychowankowie wraz z opiekunami.
Budynek mieszkalny przy ul. Cienistej wykonano w technologii modułowej drewnianej z indywidualnie dopasowanych elementów wyprodukowanych w fabryce w Bielsku Podlaskim. Jedną z najważniejszych zalet zastosowanego tej technologii jest szybkość budowy. Realizacja budynku na Cienistej trwała pół roku - od projektu do realizacji,  a sam montaż modułów na placu budowy trwał jedynie trzy noce. Koszt inwestycji to blisko 2,7 mln zł. Odpowiada za nią Gdańska Infrastruktura Społeczna.

Do domu wprowadzi się tego lata 14 podopiecznych Domu pod Żaglami. Chłopcy i dziewczynki są w wieku od 5 do 18 lat. Opiekę sprawuje stała kadra 7 wychowawców. Placówka zapewnia całodobową opiekę i wychowanie w odpowiednich warunkach mieszkaniowych, w atmosferze zbliżonej do atmosfery domu rodzinnego jak również warunki prawidłowego rozwoju psychofizycznego z uwzględnieniem zaspokajania potrzeb emocjonalnych kompensujących brak domu rodzinnego.

Dom Pod Żaglami jest placówką opiekuńczo-wychowawczą Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego. GDIR dysponuje 5 podobnymi placówkami socjalizacyjnymi dla dzieci i młodzieży trwale lub okresowo pozbawionych opieki rodzicielskiej. W całodobowych placówkach GDIR przebywa maksymalnie 14 dzieci, co pozwala wychowawcom skupić się na zapewnieniu opieki i odpowiednich warunków dobranych indywidualnie dla potrzeb rozwoju każdego podopiecznego.

W naszym mieście nie ma domu dziecka, są za to domy dla dzieci, stworzone i wyposażone z myślą o nich. Podopieczni w warunkach „domowych” uczą się samodzielności, czując atmosferę wzajemnego szacunku i poszanowania odrębności.

- Pod opieką GDIR-u znajduje się aktualnie 56 dzieci, kolejna 4 dołaczy niebawem właśnie do tego domu. W tej chwili w Gdańsku 600 dzieci jest pod opieką miasta, oczywiście w różnych trybach i formach. Część w rodzinach zastępczych, część w pieczy zastępczej. Wszystkie dzieci, które potrzebują wsparcia otaczamy opieką – mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent. Dom, który dzisiaj odwiedzamy to nie tylko wspaniałe miejsce dla najmłodszych, ale również komfort pracy dla wychowawców, którzy mają tutaj odpowiednie zaplecze do opieki i pracy z dziećmi – dodał Kowalczuk.  

Dom na ul. Cienistej został przystosowany tak, aby podopieczni mogli nabywać umiejętności potrzebne każdemu młodemu człowiekowi do kształtowania siebie, aby jak najlepiej rozpocząć dorosłe życie.
Budynek składa się z 2 pięter z dodatkowymi pomieszczeniami na poddaszu. W skład domu wchodzą pokoje 1 i 2 osobowe dla wychowanków. Dodatkowo na parterze budynku znajduje się pokój 1 osobowy przystosowany dla potrzeb osoby z niepełnosprawnościami. Na piętrze znajdują osobne łazienki dla chłopców i dla dziewcząt. Dodatkowo na parterze jest łazienka dla osoby z niepełnosprawnościami. Poddasze budynku to dwie sale: terapeutyczna (na potrzeby psychologa) co pozwoli na pracę z każdym wychowankiem indywidualnie. Będzie ona też wykorzystywana do spotkań wychowanków z osobami bliskimi oraz sala zabaw.
W domu zostało wyodrębnione miejsce do wspólnego odpoczynku, spożywania posiłków, pokój zabaw, w którym stanie m.in. stół bilardowy oraz pokój pracy wyposażony w komputer, w którym dzieci korzystające z korepetycji będą mogły rozwijać swoje pasje, odnajdą spokój i będą mogły się wyciszyć.
Do dyspozycji dzieci zostały również wyodrębnione dwa tarasy z drewnianymi podestami, boisko do koszykówki oraz ogród, w którym wmurowany został stół do ping-ponga oraz wolna przestrzeń do zagospodarowania. Ogród i boisko będą ozdabiały kolorowe murale.

Jeden dom to nie wszystko!
W bezpośredniej bliskości Domu pod Żaglami w najbliższej przyszłości powstanie drugi budynek mieszkalny. Będzie on również realizowany w ramach Gdańskiego Programu Mieszkalnictwa ze Wsparciem i przeznaczony będzie dla matek samotnie wychowujących dzieci. Inwestycję prowadzić będzie również Gdańska Infrastruktura Społeczna. Będzie to budynek czterolokalowy. Obecnie spółka przygotowuje się do postępowania przetargowego.

Warto pamiętać, że w maju br. przez Gdańską Infrastrukturę przekazany został budynek przy ul. Malczewskiego, w którym zamieszkają podopieczni Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej. Jest to budynek mieszkalny czterokondygnacyjny, wybudowany w tej samej technologii w jakiej budynek na Cienistej tj. modułowej drewnianej.

Budynek mieszkalny przy ul. Cienistej to druga tego typu inwestycja zrealizowana przez Gdańską Infrastrukturę Społeczną Sp. z o.o. w ramach Gdańskiego Programu Mieszkalnictwa Społecznego dla osób/rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym na lata 2016-2023.  Inwestycje sfinansowane zostały ze środków własnych oraz emisji obligacji przez Spółkę miejską. Pierwszą inwestycją tego typu, był oddany do użytku w 2017 roku budynek wielorodzinny 4-kondygnacyjny przy ul. Dolne Młyny 4C. wykonany w technologii szkieletowej drewnianej.  Główną potrzebą, na którą odpowiada koncepcja domu ekologicznego mieszkań ze wsparciem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych oraz integracja społeczna osób/rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Dom pod Żaglami
Placówka opiekuńczo-wychowawcza Dom Pod Żaglami została utworzona w 2016 r. Pierwotnie placówka mieściła się przy ul. Fahrenheita 4 w Gdańsku. Z początkiem maja 2019 r. tymczasowo przeniesiona została na ul. Platynową 5 w Gdańsku. Docelowo jej miejsce będzie przy ul. Cienistej.

Zdjęcia domu dostepne są na stronie https://www.gdansk.pl/fotogaleria/Zakonczyla_sie_budowa_domu_dla_dzieci_pozostajacych_w_trudnych_sytuacjach_zyciowych,c,8460