Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Dzieje się w Gdańsku
Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

joanna.bieganowska@gdansk.gda.pl
58 323 63 84
511 870 036

30 lat samorządności, aktualna sytuacja na rynku pracy, praca placówek oświatowych - to główne tematy wtorkowej konferencji prasowej, w której udział wzięli Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych oraz Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Przed 30 laty odbyły się pierwsze, wolne wybory do samorządów

- Nie bez powodu zaprosiliśmy was do tego miejsca. Na Ołowiankę, pod napis Gdańsk. Ten tydzień to tydzień pod znakiem samorządu. Jutro minie 30 rocznica pierwszych wolnych wyborów do rad gmin. Tę datę rząd ustanowił świętem samorządu – mówiła podczas konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

30 rocznica to czas, aby choć w symboliczny sposób wspomnieć o tym jak ważne są samorządy. W środę, 27 maja o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie w Radzie Miasta Gdańska, podczas którego zaprezentowana zostanie publikacja „Gdańsk wczoraj i dziś”, a radny Grzegorz Grzelak wygłosi wykład – transmisja tego spotkania będzie do obejrzenia na gdansk.pl. Natomiast o godz. 18.00 w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności odbędzie się debata online na temat 30 lat samorządności w Polsce. Wezmą w niej udział marszałek Mieczysław Struk, prezydenci Sopotu i Gdyni – Jacek Karnowski i Wojciech Szczurek, Tadeusz Kobiela, wójt gminy Sierakowice, a także Bogusława Engelbrecht, wójt gminy Linia, oraz przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak.

Prezydent podczas konferencji poruszyła też temat dialogu samorządu z rządem.
– W ubiegłym roku 21 postulatami rozpoczęliśmy dyskusje na temat samorządu. Do rozmowy potrzeba otwartych na argumenty partnerów. Nie tylko sytuacja epidemiczna, ale także brak partnera do dialogu powodują, że ta rozmowa jest truda – mówiła prezydent.
Prezydent odniosła się też do ważnej kwestii jaką jest wsparcie dla samorządów.
– Dziś w Warszawie odbywają się rozmowy na temat zmian ustawowych, które już wiele branż otrzymało, a samorządy mimo tego, że są ważnym elementem funkcjonowania Państwa takiego wsparcia nie otrzymują. Sytuacja finansowa miasta jest trudna, wpływy z tytułu podatków, ale i opłat choćby za komunikację miejska maleją. Rząd udaje, że nie ma problemu, samorządy też potrzebują tarczy antykryzysowej, na takie rozwiązania liczymy – dodała Aleksandra Dulkiewicz

Prezydent wspomniała też o świętowaniu, które już w najbliższy weekend w Gdańsku, a także zachęcała do wywieszenia flag z okazji tygodnia samorządów.

- O tej porze roku przygotowujemy się do świetowania. W tym roku chcemy zaprosić Państwa między innymi do kina samochodowego – wspólnie z Visit Gdańsk zachęcamy, żeby być turystą we własnym mieście, aby wspierać lokalna gastronomię, dlatego biletem do kina jest paragon z gdańskich barów lub restauracji – zachęcała do udziału w świecie prezydent.

Sytuacja epidemiczna w Gdańsku

– W Gdańsku od początku epidemii wykryto 196 zachorowań na COVID-19. Do tej pory wyzdrowiało 147 osób, 9 osób zmarło. Kwarantanną objętych jest 569 osób – powiedział prezydent Dulkiewicz.

Otwarcie klas I-III

- Dla wszystkich pań które pracują w obszarze edukacji i wychowania, bo to kilkanaście tysięcy współpracowniczek, które na co dzień pełnią ten ważny drugi etat w obszarze opieki nad dziećmi składam serdeczne życzenia – takie życzenia z okazji Dnia Matki złożył prezydent Kowalczuk.

- Dziś 2042 najmłodszych gdańszczanek i gdańszczan korzysta z różnych form opieki w placówkach Miasta Gdańska. Gdański Zespół Żłobków przyjął 143 dzieci (14,5%). W przedszkolach opiekujemy się 1051. To 16%, pamiętajmy, że wg wytycznych GIS placówki mogą przyjąć do 50% maluchów. Do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych przyprowadzono 219 dzieci (9,1%). Rodzice i opiekunowie skorzystali z zajęć opiekuńczo-wychowawczych z elementami dydaktyki: w klasach I 258 dzieci (7,2%), klasy II 227 dzieci (6,6%), klasy III 144 dzieci (4,8 %) – raportował prezydent. – Z konsultacji twarzą w twarz skorzystało 10 maturzystów, zdalnie około 981. Wczoraj 270 ósmoklasistów przyszło do swojej szkoły, 1342 skorzystało z zajęć zdalnych – dodał Kowalczuk.

Prezydent wspomniał też, że dzisiaj 317 osób otrzyma ciepły posiłek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, w tym 205 dzieci. Posiłki od sponsorów dostanie 81 osób. MOPR przekaże też 198 paczek żywnościowych. Nadal funkcjonuje Autobus SOS oraz linie telefoniczne, niosące całodobową, bezpłatną pomoc.

Raport - sytuacja na rynku pracy

Piotr Borawski przedstawił bieżący raport dotyczący rynku pracy. Najważniejsze działania prowadzone obecnie przez Gdański Urząd Pracy to realizacja programów pomocowych w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej.

- Dziś przekroczyliśmy 100 mln zł jeśli chodzi o wypłaty w zakresie tarczy antykryzysowej. Urzędnicy w Gdańsku stanęli na wysokości zadania, bo skala udzielonej pomocy jest ogromna - mówił prezydent. – W dalszym ciągu obserwujemy wzrost liczby składanych wniosków. Jeżeli chodzi o mikropożyczki złożono już 35 454 wnioski z czego pozytywnie rozpatrzono 17 848 wniosków. Wypłacono już 17 149 pożyczek mikroprzedsiębiorcom na kwotę niemal 86 mln zł. Natomiast jeżeli chodzi dofinansowanie wynagrodzeń i różnego rodzaju składek na wynagrodzenia to przedsiębiorcy złożyli już 5030 takich wniosków. Te świadczenia wypłacono już 1798 osobom na kwotę prawie 13 mln zł – wylicza Piotr Borawski.

Z danych Gdańskiego Urzędu Pracy wynika, że w maju wpłynęło 836 wniosków dotyczących osób rejestrujących się jako bezrobotne. Zanotowano też nieco mniejszy spadek jeśli chodzi o liczbę oświadczeń dotyczących powierzenia pracy obcokrajowcom. Zamiar zatrudnienia osób spoza Polski zgłosiło 1912 przedsiębiorców. Przez tydzień nie mieliśmy wniosków o zwolnienia grupowe.