Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 16:05
Samorządy świętują 30 lat
Debaty, spotkania, publikacje i flagi – Gdańsk świętuje 30 lat samorządności. Celem reformy samorządowej było utworzenie sprawnej, kompetentnej i oszczędnej w działaniu administracji publicznej. Dziś, trzy dekady później widoczne są wymierne efekty tych zmian.
- Patrzę na te trzydzieści lat z perspektywy świadomego już życia. Gdańsk w tym czasie nieustannie się zmieniał i wciąż zmienia. Nowe drogi, remonty ulic, odnowione domy i nowe osiedla, żłobki, przedszkola i szkoły, nowe miejsca na mapie kulturalnej miasta, stadion, centra biurowe, wreszcie wielkie ożywienie aktywności obywatelskiej… Cieszę się, że ożyła Ołowianka, tęsknię za nieistniejącym już kinem Neptun. Życie to zmiana, trzeba na nią przystać – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
30 LAT SAMORZĄDNOŚCI W GDAŃSKU
W środę, 27 maja o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie w Radzie Miasta Gdańska, podczas którego zaprezentowana zostanie publikacja „Gdańsk wczoraj i dziś”, a radny Grzegorz Grzelak wygłosi wykład – transmisja tego spotkania będzie do obejrzenia na gdansk.pl. Natomiast o godz. 18.00 w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności odbędzie się debata na temat 30 lat samorządności w Polsce. Będzie ona transmitowana na portalu gdansk.pl i na fb/escgdansk.
W pierwszych wolnych wyborach do Rady Miasta Gdańska wybrano 60 radnych. 59 z nich kandydowało z list Komitetów Obywatelskich Solidarności, a tylko jeden, gdański piekarz Andrzej Szydłowski, z listy Sojuszu na rzecz Gdańska. W nowej radzie znaleźli się m.in.: Andrzej Januszajtis, Paweł Adamowicz, Franciszek Jamroż, Grzegorz Grzelak, Tomasz Bedyński. Rada rozpoczęła pracę 5 czerwca. Na przewodniczącego wybrano Franciszka Jamroża. Miesiąc później, po kilkakrotnych nieudanych próbach wyboru – wtedy jeszcze prezydenta wybierali spośród siebie radni – prezydentem został Jacek Starościak.
FLAGI SYMBOLEM SAMORZĄDNOŚCI
Tegoroczne wspólne świętowanie tych ważnych wydarzeń zostało ograniczone przez epidemię koronawirusa. – Świadomi obecnych ograniczeń związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego, chcemy jednak Państwa zachęcić, aby pomorskie wsie, miasteczka i miasta w tym dniu jubileuszu przyozdobić flagami narodowymi, gminnymi i regionalnymi – napisali w liście do czlonków Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego
LECH BĄDKOWSKI PROMOTOR SAMORZĄDNOŚCI W GDAŃSKU
W 2020 przypada setna rocznica urodzin Lecha Bądkowskiego - pisarza i działacza społecznego. Dlatego Radni Miasta Gdańska zdecydowali by to on był patronem tego roku. Lech Bądkowski zachęcał, żeby „być obywatelem” i wziąć odpowiedzialność za małą i wielką ojczyznę. Jak intensywnie i twórczo myślał o samorządności, dowodzą jego teksty. Wystarczy zajrzeć do takich szkiców, jak „Pomorska myśl polityczna” czy „O krajowości”, albo prześledzić artykuły zamieszczane m.in. na łamach tygodnika „Samorządność”, zawieszonego w stanie wojennym, „Dziennika Bałtyckiego” czy „Pomeranii”.
Żył w latach 1920–1984 – dziennikarz, pisarz, odznaczony m.in. za udział w bitwie o Narvik, działacz społeczny, współtwórca Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych, orędownik kaszubskości – był autorytetem dla działaczy demokratycznej i niepodległościowej opozycji w PRL, których wspierał radami i doświadczeniem.
POWSTANIE IDEI SAMORZĄDNOŚCI
Inicjatorem reformy samorządowej był rząd Tadeusza Mazowieckiego. W styczniu 1990 roku premier wyraził wolę przeprowadzenia wyborów do rad gmin. Za przygotowanie pakietu ustaw odpowiedzialni byli senatorowie. Nie bez przyczyn – Senat pierwszej kadencji, wybrany 4 czerwca 1989 roku, był jedyną izbą parlamentarną wybraną w całkowicie wolnych wyborach. Najbardziej aktywni byli: ekonomista Jerzy Regulski, późniejszy pełnomocnik rządu ds. przeprowadzenia reformy, oraz prawnik Jerzy Stępień, później generalny komisarz wyborczy i wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który wdrażał reformę administracyjną z 1999 roku.