Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

joanna.bieganowska@gdansk.gda.pl
58 323 63 84
511 870 036

Data publikacji 15:55

Klucze do kolejnego mieszkania komunalnego trafiły w ręce gdańszczan

Każdego roku kolejne zasoby mieszkań komunalnych w Gdańsku poddawane są modernizacji. Miejskie projekty w tym zakresie mają ważne znaczenie społeczne, często również ich celem jest wsparcie osób w trudnym położeniu życiowym lub zagrożonych wykluczeniem. W czwartek, 21 maja Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wręczyła klucze do jednego z odnowionych mieszkań wyjątkowej rodzinie. 

- Życzę pani Paulinie i jej bliskim samych dobrych chwil w nowym mieszkaniu. Cieszę się, że jako miasto Gdańsk mogliśmy pomóc w zapewnieniu własnego „M”. Robimy wszystko, żeby sukcesywnie dostarczać nowe i wyremontowane mieszkania dla najbardziej potrzebujących gdańszczan - mówiła podczas przekazania kluczy Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Remont mieszkania polegał na połączeniu dwóch niesamodzielnych lokali w jeden lokal o powierzchni ok. 75 m2. Zakres prac remontowych obejmował m.in. zmianę sposobu ogrzewania z piecowego na gazowe, jednak dekoracyjne piece pozostały w mieszkaniu jako elementy ozdobne. Rozebrano też ścianki działowe i odtworzono pierwotny układ funkcjonalny pomieszczeń, wykonano remont tynków wewnętrznych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowewymianę instalacji elektrycznej wraz z dostosowaniem do nowego układu funkcjonalnego lokalu, wymianę instalacji sanitarnej, uporządkowane zostały podłączenia przewodów kominowych w obrębie lokalu. 

W wyniku współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku z firmami odpowiedzialnymi społecznie, pozyskano meble i sprzęt AGD dla rodziny. 

Gdańskie Nieruchomości jako zarządzający zasobami komunalnymi, realizują założenia polityki mieszkaniowej w zakresie modernizacji zarówno pojedynczych lokali mieszkalnych, jak i całych budynków.  W tym roku wyremontowanych zostało niemal 50 lokali. Remont kolejnych 40 jest w trakcie. Do realizacji 20 poszukiwani są właśnie wykonawcy. W ramach prac remontowych w lokalach, każdorazowo podnoszony jest ich standard, zmieniany sposób ogrzewania na bardziej ekologiczny. Na lata 2020-2024 zaplanowana została m.in. kompleksowa modernizacja i rewitalizacja ponad 70 budynków. W czerwcu zaplanowane jest zakończenie prac w budynku przy ul. Trakt św. Wojciecha 58, w którym w ramach kompleksowej termomodernizacji powstanie 6 samodzielnych lokali mieszkalnych. Budynek wyposażony został w nową instalacje elektryczną, sanitarną oraz ogrzewanie, detale architektoniczne, w tym stolarka podlegają restauracji/odtworzeniu budynek odzyska więc dawny urok, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortowych warunków mieszkaniowych. W lutym rozpoczęły się także prace w budynkach przy ul. Wajdeloty 4 i Aldony 7. Modernizacja budynków obejmuje m.in. docieplenie z wymianą stolarki okiennej, izolację ścian, remont dachu, oraz ocieplenie budynku od wewnątrz a także remont elewacji.