Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Sylwia Ressel

Sylwia Ressel
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku

Data publikacji 12:48

Autobus SOS wciąż pomaga osobom bezdomnym

Ponad 22 tys. porcji zupy wydano osobom bezdomnym w Autobusie SOS, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Jednak mobilne wsparcie działa w mieście do odwołania, niosąc nadal pomoc.

W stanie epidemii, ze względu na obostrzenia sanitarne, w autobusie wydawana jest potrzebującym tylko ciepła zupa na wynos. Z tej pomocy korzysta codziennie ok. 60 osób w kryzysie bezdomności. Wsparcie realizowane jest w godzinach późnowieczornych, podczas postojów pojazdu: przy pętli autobusowej obok stacji SKM na Przymorzu, na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu, w zatoczce autobusowej przy kinie Krewetka w Gdańsku.

Wcześniej, przed pandemią w pojeździe dostępna była też pomoc ratownika medycznego. Z kolei pracownicy socjalni lub streetworker przekazywali potrzebującym informacje o dostępnym wsparciu m.in. psychologicznym, aktywizującym i dotyczącym schronienia. Osoby bezdomne otrzymywały też ciepłą odzież na zmianę – w sezonie 2019/2020 wydano ponad 2,6 tys. sztuk, m.in. swetry, kurtki, spodnie, rękawice i szale.

- Mobilne wsparcie działa w Gdańsku od 2017 roku, zawsze w okresie najtrudniejszym dla osób w kryzysie bezdomności – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. – Sprawdza się, stanowiąc dobre uzupełnienie innych form pomocowych miasta na rzecz tej grupy społecznej.

Dodajmy, że aż do kwietnia br. na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku usługę mobilnego wsparcia świadczyło Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Obecnie zadanie realizuje Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta w ramach projektu „Akademia streetworkingu”, we współpracy z TWP „Przystań” i Miastem Gdańsk. Pojazdu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.