Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

noc m-2020-online

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 13:41

Noc Muzeów online

W tym roku miała odbyć się piętnasta edycja Nocy Muzeów w Trójmieście i na Pomorzu. W związku z pandemią COVID-19 wydarzenie w znanej od lat formie nie odbędzie się. Nie oznacza to jednak, że tej nocy zabraknie atrakcji! Przeciwnie, wiele muzeów, galerii, instytucji kultury zaplanowało niespodzianki na 16 maja! Wszystkie odbędą się oczywiście online, także każdy  znajdzie coś dla siebie.

Muzea, teatry, galerie, biblioteki i instytucje kultury działają przez cały czas trwania pandemii. Mimo, że nie mogły zapraszać gości do swoich siedzib, to i tak przygotowywały ofertę dla odwiedzających. Instytucje postanowiły również nie zawieść tych, którzy czekają na tę szczególną noc. Z tego względu niektóre z nich przygotowały specjalne programy online. Nie ruszając się z foteli, będzie można oglądać zbiory cyfrowe i dzieła sztuki, posłuchać rozmów o sztuce, czy wirtualnie przejść się po pracowniach.

Do akcji Noc Muzeów online dołączyły już takie instytucje jak Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Gdańska, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Archeologiczne, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Narodowe, Gdański Archipelag Kultury, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach czy Fabryka Sztuk w Tczewie! Oprócz tego instytucje zachęcają do nocnego oglądania wcześniej już udostępnionych materiałów m.in. transmisji filmów, debat, czy wirtualnych spacerów.

Europejska Noc Muzeów to wydarzenie, w którym rokrocznie bierze udział około 50 tysięcy osób w całym regionie Pomorza. Specjalnie przygotowywane programy, bezpłatne wejściówki i nietypowa nocna pora sprawiają, że wydarzenie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców. Tak duża frekwencja to nie tylko długie kolejki, ale także tłumy w komunikacji miejskiej i na ulicach. Z tego względu Organizatorzy zostali zmuszeni przenieść działania do sieci.

- Z utęsknieniem czekamy na powrót do normalności. Brakuje nam spotkań na żywo i zwyczajnych rozmów – mówi Karina Rojek, koordynatorka Nocy Muzeów na Pomorzu - Marzy mi się, by znów zobaczyć ustawiające się kolejki do instytucji, wziąć udział w grach miejskich, czy posłuchać koncertów w plenerze. Aby zachować tę namiastkę zabawy i radości, przenosimy część działań do sieci. Wiadomo, że to nie jest to samo, ale to teraz jedyna możliwość spotkania z odbiorcami i mieszkańcami Pomorza. Serdecznie zapraszamy na nasze profile w social mediach i do pozostania z nami w kontakcie!

Wszystkie informacje na bieżąco będą udostępniane na oficjalnych kanałach Nocy Muzeów na Facebooku i Instagramie. Na kolejną odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów Organizatorzy zapraszają za rok – 15 maja 2021 roku!

Wśród zaplanowanych działań gdańskich instytucji pojawią się między innymi:

Koncert  carillonowy, na który zaprasza Muzeum Gdańska. Transmisja na profilu Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska. Carillonistka miejska, dr Monika Kaźmierczak zagra Nokturyny Johna Fielda oraz fragmenty "Obrazków z wystawy" Modesta Musorgskiego.  W programie muzeum ma jeszcze wirutalne zwiedzanie i wspólną zabawę w ramach #betweenartandquarantine.

„Łaźnia nadaje o sztuce generatywnej” . Robert Sęk – kurator tegorocznej edycji Festiwalu InProgress 2020 Immateriality i Radosław Deruba – artysta generatywny, nadają z Łaźni i zapraszają na artystyczną podróż, podczas której odkryjemy czym jest sztuka generatywna, w twórczość jakich artystów trzeba się zagłębić i dlaczego. Nie bez odpowiedzi pozostanie też pytanie, dlaczego do rozmowy na takie tematy został zaproszony Radosław Deruba. Nie będzie to zwykła rozmowa, bo i rozmówcy nie są zwyczajni.    W programie CSW Łaźnia pojawi się także konkurs edukacyjny dla najmłodszych "zagadka Łaźniaka". Łaźnia zaprasza także na dwie wirtualne wystawy z cyklu "Archiwum vol. 2. Co w trawie piszczy czyli subiektywny przewodnik po sztuce współczesnej" .

Gdański Teatr Szekspiroski namiawia do wspólnego…leniuchowania. Przygotował rozgrzewkę do kolejnej odsłony cyklu "Szekspir - 7 grzechów głównych" i zaprasza na wykład Prof. Limona, który przybliży dzieła Szekspira i ciekawostki z epoki elżbietańskiej przez pryzmat kolejnego z głównych grzechów – LENISTWA.

Gdańska Galeria Miejska zaprasza na premierę filmu pt. DOMOWNICY, który dokumentuje zeszłoroczny projekt Agnieszki Orleny Baaske pod tym samym tytułem, przywołujący do istnienia zbiór zjaw – dawnych domowników Sierocińca, dziś Domu Chodowieckiego i Grassa.

Hevelianum zachęca do wspomnień, na ich facebookowym profilu będzie można zobaczyć materiały dotyczące zeszłorocznej edycji  Europejskiej Nocy Muzeów.  Gdański Archipelag Kultury zaprasza do wzięcia udziału w konkursach, które przygotował specjalnie na Noc Muzeów. A Europejskie Centrum Solidarności do wirtualnego zwiedzania wystawy stałej.

Ale to nie wszystko. Szczegółowy program z datami i godzinami poszczególnych atrakcji oraz adresami stron i kanałów w mediach społecznościowych znajduje się na stronie www.nocmuzeow.ikm.gda.pl.