Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 11:55
Polecenie rozpoczęcia robót dla Wykonawcy gdańskiej spalarni
6 maja 2020r. inwestor Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Gdańsku Port Czystej Energii – spółka miejska powołana w celu realizacji przedsięwzięcia – wydała Wykonawcy formalne polecenie rozpoczęcia robót. Budowę realizuje włosko-francuskie konsorcjum firm Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Dalkia Wastenergy.
Po blisko dwóch latach od podpisania umowy, spółka Port Czystej Energii wydała Wykonawcy polecenie rozpoczęcia robót, tym samym rozpoczęto proces budowy instalacji do termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku-Szadółkach. Polecenie rozpoczęcia robót wydano na podstawie wykonalnej decyzji pozwolenie na budowę, której postanowieniem dnia 25 marca br. organ budowlany nadał rygor natychmiastowej wykonalności. Inwestor w dalszym ciągu oczekuje na rozstrzygnięcie odwołania od decyzji pozwolenie na budowę, złożonego dnia
4 listopada 2019 r. przez Towarzystwo na Rzecz Ziemi z Oświęcimia.
- Po wieloletnich przygotowaniach zaczynamy realizację największej inwestycji w historii Gdańska i regionu, związanej z gospodarką odpadami. Dzięki niej będziemy przetwarzać odpady nienadające się do recyklingu, a w efekcie tego procesu powstanie dla mieszkańców Gdańska energia elektryczna i ciepło – mówi Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu Portu Czystej Energii.
- To dla Gdańska ważny moment – funkcjonująca instalacja uniezależni nas od nieprzewidywalnych zmian na rynku zagospodarowania odpadów oraz realnie wpłynie na zahamowanie nadmiernych podwyżek i ustabilizowanie opłat mieszkańców za gospodarowanie odpadami komunalnymi – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.
- Przez ostatnie dwa lata, jako Wykonawca instalacji, koncentrowaliśmy się na działaniach projektowych i przygotowaniu produkcji. Teraz przechodzimy do kolejnego etapu realizacji inwestycji i rozpoczynamy roboty ziemne, po czym nastąpią prace budowlane. Cały proces budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów potrwa do 2023 roku, kiedy to planujemy oddać instalację do eksploatacji – mówi Domenico Puzzo, przedstawiciel Wykonawcy.
Kontakt dla mediów:
Dorota Tanaś-Michalak
Specjalista ds. promocji i edukacji
e-mail: dtanas-michalak@portczystejenergii.pl
Tel.: 58 767 41 96
****
Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Gdańsku to nowoczesna instalacja umożliwiająca termiczne przekształcanie odpadów komunalnych oraz produkcję energii elektrycznej i ciepła z frakcji energetycznej (resztkowej) z odpadów. Paliwem w gdańskiej instalacji będą wyłącznie odpady stanowiące pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu, a zgodnie z obowiązującym prawem nie można ich składować. Odpady energetyczne to np. zużyte pieluchy jednorazowe, siatki foliowe, zabrudzony papier, czy folie po słodyczach, które dostarczają w procesie spalania prawie tyle samo energii, co węgiel brunatny. W Unii Europejskiej produkcja ciepła i energii elektrycznej z odpadów ma status energii odnawialnej i czystej, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie tradycyjnych kopalnych źródeł energii, a stosowana technologia pozwala bardzo skutecznie kontrolować emisję i zawartość spalin. Realizacja Projektu jest ostatnim, brakującym ogniwem systemu gospodarki odpadami komunalnymi w regionie pomorskim, umożliwiającym jego optymalizację. Wartość Projektu zaakceptowana przez Komisję Europejską to blisko 507 mln. zł netto, z czego 271 mln zł pokrywa dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Gdańska instalacja budowana i eksploatowana będzie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przez konsorcjum firm Astaldi, Termomeccanica i Dalkia Wastenergy. W Polsce tego typu instalacje eksploatowane są m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie. Oddanie do użytkowania ZTPO planowane jest w 2023 roku.