Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Olimpia Schneider

Olimpia Schneider
Zakład Utylizacyjny

Data publikacji 13:40

Czarne złoto ogrodników za złotówkę i z transportem gratis

„Czarne złoto ogrodników” popularnie nazywane kompostem, za złotówkę i transportem gratis w obrębie Gdańska - to majowa oferta Zakładu Utylizacyjnego i Gdańskich Usług Komunalnych, czyli dwóch miejskich spółek pracujących na rzecz mieszkańców w obrębie systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

W maju mieszkańcy Gdańska, którzy dokonują opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na danej nieruchomości mogą skorzystać z łączonej oferty na zakup środka poprawiającego właściwości gleby w atrakcyjnej cenie 1 zł netto za tonę, z opcją jednorazowego transportu pod wskazany adres w obrębie Gdańska. Akcja trwa od dziś do końca maja.

Inicjatywa powstała dzięki połączeniu sił dwóch spółek: Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku i Gdańskich Usług Komunalnych. Pierwsza z nich zajmuje się zagospodarowaniem odpadów komunalnych w sposób bezpieczny dla środowiska i ludzi, druga odbiorem odpadów od mieszkańców w jednym sektorze miasta.
– Wiosna to moment, gdy przyroda budzi się do życia. I nie zmienia tego fakt panującej obecnie epidemii. Na szczęście możemy już spędzać czas na świeżym powietrzu, także w swoich przydomowych ogródkach czy na działkach. Panująca susza nie sprzyja odradzającej się roślinności, dlatego wspólnie z GUK postanowiliśmy wesprzeć mieszkańców Gdańska i przyrodę, oferując środek służący polepszaniu właściwości gleby, środek który jest produkowany w zakładzie z odpadów zielonych i bio zbieranych przez mieszkańców – mówi Iwona Bolt, rzecznik Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

WAŻNE!
Aby minimalizować ryzyko zarażenia epidemicznego składanie zamówień możliwe jest drogą elektroniczną (mwawrzyniak@zut.com.pl lub kompost@zut.com.pl) lub telefonicznie, dzwoniąc pod dedykowany do sprzedaży numer tel. 728 895 362 w godzinach 7.00–13.00. Po złożeniu zamówienia ustalone zostaną kwestie transportu, który odbywać się będzie dwa dni w tygodniu z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego. Liczy się tu kolejnośc zgłoszeń.
Minimalna ilość zamówionego produktu z opcją bezpłatnego transportu pod wskazany adres na terenie Gdańska to 100 kg, a maksymalna – 1 tona.

Bezpłatną usługę transportu będziemy realizować dla mieszkańców Gdańska – mówi Bartosz Piotrusiewicz, prezes Gdańskich Usług Komunalnych – w każdy wtorek i czwartek. Właśnie jako ukłon w stronę mieszkańców, którzy codziennie w swoich domach segregują odpady i z roku na rok robią to coraz bardziej profesjonalnie. Cieszę się, że tym sposobem każdy mieszkaniec Gdańska, który segreguje odpady będzie mógł skorzystać z produktu, do wytworzenia którego również się przyczynił.

Możliwy jest też zakup większej ilości kompostu w promocyjnej cenie, ale z własnym transportem. Osoby decydujące się na taki zakup proszone są o zachowanie wszystkich środków ochrony osobistej (rękawiczki i maseczki).

Przed zakupem warto zasięgnąć także porady ogrodnicznej – dodaje Iwona Bolt – trzeba pamiętać, że produkowany polepszacz gleby może zawierać śladowe ilości domieszki drobnego szkła i folii. Pamiętajmy również, że należy go mieszać z ziemią oraz, że jest dedykowany tylko do trawników i roślin ozdobnych. Aby zasięgnąć porady ogrodniczej warto skontaktować się Ekspertem ds. Terenów Zielonych pod numerem: 696 788 458 (od 7:00 do 15:00).

Oferta ważna jest od 4 do 31 maja 2020 r. i skierowana jest do mieszkańców Gdańska. Transport nawozu odbywał się będzie w każdy wtorek i czwartek maja w godzinach 7.00–13.00 po wcześniejszym ustaleniu dokładnego terminu z zamawiającym. Wymagana jest płatność gotówką. Szczegóły promocji, i regulamin dostępne są na stronach www.zut.com.pl i www.guk.gda.pl.

Co warto wiedzieć o produkcie
“Kompost” (zarejestrowany pod nazwą “SK 8”) może być stosowany do poprawy właściwości fizycznych i chemicznych wszystkich rodzajów gleb, m.in. w uprawie roślin ozdobnych i trawników, jako komponent dla upraw roślin doniczkowych czy balkonowo-tarasowych, a także w rekultywacji terenów zdegradowanych. Szczególnie polecany jest dla gleb o niskiej zawartości próchnicy. Kompost wyprodukowany przez Zakład Utylizacyjny posiada pozytywną opinię Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uwaga! Produkt może zawierać śladowe ilości drobnego szkła i folii. Zalecane jest używanie rękawiczek ochronnych przy jego stosowaniu. Przy wykorzystaniu zgodnym z przeznaczeniem oraz instrukcją jest bezpieczny dla środowiska. Kompost spełnia wszystkie przewidziane prawem normy i wymogi jakościowe. http://zut.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/SK