Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:08

Zostań w domu i… wywieś flagę

W sobotę, 2 maja, po raz szesnasty obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku, z powodu epidemii, święto będzie miało nieco skromniejszy charakter niż dotychczas. Główne punkty obchodów to uroczyste podniesienie flagi na maszt na Górze Gradowej oraz koncert carillonowy muzyki patriotycznej z wieży Ratusza Głównego Miasta. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to Zostań w domu i… wywieś flagę.

Gdańsk, jak co roku organizuje uroczystości związane z upamiętnieniem Dnia Flagi RP. W tym roku, ze względu na epidemię nie można jednak przeprowadzić uroczystości do jakich przyzwyczajeni są mieszkańcy Gdańska.

– Kochane gdańszczanki i kochani gdańszczanie, wasze zdrowie jest dla nas najważniejsze. Dlatego apeluję do wszystkich mieszkanek i mieszkańców Gdańska o to, aby zostali w domach i Dzień Flagi RP upamiętnili poprzez wywieszenie flagi państwowej na swoim balkonie lub w oknie. Pokażmy, jak bardzo jesteśmy przywiązani do naszych barw narodowych, ale nie narażajmy swojego zdrowia i życia – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Świętujemy muzycznie

Choć tegoroczny Dzień Flagi RP obchodzony jest pod hasłem „Zostań w domu i… wywieś flagę”, nie oznacza, że w tym czasie w przestrzeni miejskiej nie odbędą się żadne uroczystości. Gdańskie obchody rozpoczną się na Górze Gradowej. To właśnie tam nastąpi podniesienie biało-czerwonej flagi na najwyższy, 40 – metrowy maszt. Natomiast o godzinie 12.05 z Ratusza Głównego Miasta popłyną dźwięki Carillonu i będzie można ich posłuchać… zostając w domu. Koncert będzie transmitowany na profilu FB gdańskich carillonów: www.facebook.com/carillony oraz na portalu gdansk.pl. W repertuarze znajdzie się Mazurek Dąbrowskiego i inne pieśni patriotyczne. Podczas koncertu, Monice Kazimierczak, gdańskiej carillonistce towarzyszyć będą trębacze z zespołu Tubicinatores Gedanenses - Paweł Hulisz oraz Emil Miszk.

Biało-czerwony Gdańsk

Z okazji Dnia Flagi RP wybrane obiekty i pomniki w Gdańsku zostaną podświetlone w narodowych barwach. W przestrzeni miasta pojawią się flagi drzewcowe i masztowe, w kilku miejscach staną też stojaki z flagami.

Iluminacje rozbłysną już w piątek, 30 kwietnia wraz z oświetleniem ulicznym, około godz. 21.00. Biało - czerwone barwy rozświetlą trzy wiadukty: przy Galerii Bałtyckiej, przy ul. Uczniowskiej - nieopodal Stadionu Energa oraz charakterystyczny żółty wiadukt przy ul. Jana z Kolna. Podobnie oświetlonych będzie też kilka gdańskich pomników: Poległych Stoczniowców na placu Solidarności oraz pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu. Biało-czerwone będą również fontanna Neptuna oraz Krzyż Milenijny na Górze Gradowej.

Dodatkowo wspomnieć trzeba o dwóch pomnikach, które na stałe oświetlone są na biało-czerwono. Są to: pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży oraz pomnik Tym, co za Polskość Gdańska przy Podwalu Staromiejskim.

Przez całą majówkę, czyli od 1 do 3 maja biało-czerwonymi flagami przystrojone będą wszystkie kursujące w Gdańsku autobusy i tramwaje.

Skąd się wziął Dzień Flagi?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został wprowadzony na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku. To właśnie 2 maja 1945 r., w czasie bitwy o Berlin, polscy żołnierze zawiesili biało-czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa. Natomiast w latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji Trzeciego Maja. Wprowadzenie święta miało też wymiar czysto praktyczny. Zgodnie z przepisami flaga państwowa nie może być wywieszona bez powodu. Święto zostało wprowadzone więc również po to, aby uniknąć konieczności zdejmowania flag 2 maja – między Świętem Pracy a Świętem Narodowym Trzeciego Maja.