Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 19:17

Konferencja prasowa dotycząca sytuacji epidemicznej oraz suszy

Sytuacja związana z koronawirusem, wybory, chaos w edukacji oraz przygotowanie miasta do walki z suszą i nawalnymi deszczami to główne tematy poruszane podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Zaproszono również gdańszczanki i gdańszczan do konkursu „Nie marnuj deszczu”, w którym można wygrać jedną z 18 drewnianych beczek do gromadzenia wody deszczowej.  

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska przedstawiła aktualny raport dotyczący  sytuacji epidemicznej.
- Temat który nas bardzo przejmuje, dla mnie osobiście temat bardzo ważny to sytuacja DPS Polanki. Na dzisiaj w domu jest 30 mieszkańców, 6 opiekunów. Jest to nowy personel -  osoby, które rozpoczęły pracę w niedziele i poniedziałek. Pozostała grupa podopiecznych przebywa w szpitalach. Z przykrością muszę powiedzieć, że w sumie 5 osób zmarło - 3 w szpitalach, a 2 w DPS. Zmarli w DPS mieli wyniki negatywne na koronawirusa. Wszyscy byli w zaawansowanym wieku i z chorobami współistniejącymi – mówiła Dukiewicz.
- Jutro DPS zostanie zdezynfekowany. Sytuacja jest opanowana. Jestem po ustaleniach z wojewodą i szefem sanepidu. Nikt do DPS nie wróci jeśli nie będzie miał negatywnego wyniku testu, tak aby ognisko nie rozprzestrzeniło się na nowo – podkreślała prezydent Gdańska.

Aleksandra Dukiewicz zaapelowała również do mieszkanek i mieszkańców Gdańska o zachowanie ostrożności w obliczu rozprzestrzeniającego się wirusa. – Dziś możemy zobaczyć wiele osób chodzących po ulicach, którzy niestety maski mają założone w różnych miejscach i nie zachowują bezpiecznego dystansu. Ważne jest, abyśmy będąc w przestrzeni publicznej chronili innych przed nami samymi. Możemy to robić właśnie poprzez zakrywanie ust i nosa – mówiła Aleksandra Dulkiewicz.  

- Dziś rano wpłynęło pismo od wojewody, mówiące, że obowiązkiem prezydentów, wójtów i burmistrzów jest wydać spisy wyborców. Tak nie jest. My, samorządowcy stoimy na stanowisku podpartym literą prawa. Dzisiaj w Polsce nie ma żadnego powszechnie obowiązującego prawa, które wskazuje Pocztę Polską do organizacji wyborów. Jeżeli takie prawo wejdzie i stanie się prawem powszechnie obowiązującym to przekażemy spisy wyborców – poinformowała prezydent Gdańska.

Piotr Kowalczuk, w uzupełnieniu raportu o sytuacji epidemicznej poinformował, że Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie dziś dowiezie ponad 305 posiłków dla mieszkańców, w tym 179 dzieci, które są zazwyczaj dożywiane w szkołach.

W miejscu prekwarantanny zbudowanym z kontenerów przebywa na dzień dzisiejszy 19 osób bezdomnych. - To miejsce stworzyliśmy po to, aby te osoby, które chcą trafić do noclegowni, wcześniej przeszły taką prekwarantannę. Jest ona przygotowana przez miasto w specjalistycznie wyposażonych kontenerach i dobrze służy tym mieszkanką i mieszkańcom Gdańska, którzy są wykluczeni z powodu bezdomności – przypominał Piotr Kowalczuk.  

Zastępca prezydenta Gdańska odniósł się także do zapowiedzi premiera dotyczących zniesienia pewnych obostrzeń w edukacji od 4 maja. 
– Dzisiaj jest już wtorek, przed nami jednak długi weekend i zaraz po tym weekendzie 4 maja. To oznacza, że musimy mieć czas aby się  przygotować jeżeli mają być specjalne obostrzenia epidemiczne. Ma być mniej dzieci w klasach, ma być inna opieka. Jednak na dzisiaj wciąż nie znamy szczegółów. Pytanie, czy to celowe wprowadzanie chaosu, czy może to zwykła niekompetencja? – pyta Kowalczuk. - Apelujemy o przekazanie gminom informacji w formie dokumentu, a nie jedynie informowania za pomocą konferencji prasowej. Na te informacje czekają tez rodzice i opiekunowie – apelował zastępca prezydenta Gdańska.

Rynek pracy
Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu przedstawił aktualny raport dotyczący lokalnego ryku pracy.
Wszyscy pracownicy Gdańskiego Urzędu Pracy, wrócili z pracy zdalnej i pracują w urzędzie. Dyrektor Roland Budnik zwrócił się do pani prezydent o dodanie kadry z Urzędu Miejskiego. Dziesięciu dodatkowych urzędników od poniedziałku rozpocznie pracę w GUP, aby wspomagać mieszkańców Gdańska, przedsiębiorców i wszystkich składających wnioski z tytułu tarczy antykryzysowej. – W zeszłym tygodni wszystkich takich wniosków było 2300. Na dzień dzisiejszy tych wniosków jest 16 374. Tak bardzo wzrosła ilość wniosków, po tym jak wprowadzono możliwość wnioskowania o pożyczkę dla osób samozatrudnionych – podkreślał Piotr Borawski. – Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej gwarantuje tylko 0,5 % środków na obsługę tego programu. Do tej chwili zostało złożonych wniosków na ponad 80 mln zł, więc możemy liczyć na zaledwie 400 tys. zł. – dodał zastępca prezydenta Gdańska.

Z danych Gdańskiego Urzędu Pracy wynika, że w okresie od 1 do 27 kwietnia to 657 wnioski dotyczące osób rejestrujących się jako bezrobotne. W dalszym ciągu widoczny jest wyraźny spadek liczy oświadczeń dotyczących powierzenia pracy obcokrajowcom. W marcu wpłynęło 3548 takich oświadczeń, natomiast do 27 kwietnia było to zaledwie 1286 oświadczeń. W ciągu ostatnich trzech tygodni nie było też zgłoszeń odnośnie planowanych zwolnień grupowych. W marcu zgłoszono 476 nowych miejsc pracy, natomiast w okresie od 1 do 27 kwietnia takich zgłoszeń było 248.

Sytuacja związana z suszą i nawalnymi deszczami
- W ubiegłym tygodniu zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. – Rozmawialiśmy ze wszystkimi służbami na temat przygotowania miasta na wystąpienie deszczy nawalnych, a także na sytuację, z którą się mierzymy już od kilku tygodni czyli stan suszy – mówił Piotr Borawski. W tym roku w różnych miejscach Gdańska spadło od 0 do 3 mm przez cały kwiecień.  IMGW podaje, że średnia opadów dla Gdańska w kwietniu to ponad 22. - Nagłe deszcze nawalne w polaczeniu z wyschniętą glebą to ogromne zagrożenie, na które musimy być gotowi – podkreśla Piotr Borawski. Opracowany został plan objazdów w miejscach gdzie nagłe deszcze powodują niemożliwość przejechania. Są też opracowane punkty gromadzenia worków z piaskiem, tak aby mieszkańcy mogli z nich korzystać – wymienia zastępca prezydenta Gdańska.

Konkurs „Nie marnuj deszczu”
- Jednym z większych problemów, który będzie nas dotykał coraz częściej jest susza. Stąd wielu z nas stara się racjonalnie użytkować dostępną wodę. W czasie opadów deszczu duże ilości wody pozostają niezagospodarowane. To potencjał, który możemy wykorzystać poprzez zbieranie deszczówki w specjalnych zbiornikach – podkreślał Piotr Borawski  

Oprócz względów ekologicznych gromadzenie wody deszczowej daje korzyści ekonomiczne w postaci możliwości zaoszczędzenia wody i ograniczenia rachunków za jej zużycie. Woda deszczowa wykorzystywana do podlewania ogrodu w czasie suszy uniezależni nas od ograniczeń w jej dostępie. Woda ta jest idealna dla naszych roślin w ogrodzie. Jest odpowiednio napowietrzona, miękka i zawiera wiele substancji odżywczych.

Aby promować dbałość o zasoby wody oraz zagospodarowanie wód deszczowych, a także rozwiązań związanych z małą retencją, które pozytywnie wpływają na poprawę jakości przestrzeni miejskiej ogłoszony został konkurs pod nazwą „Nie marnuj deszczu”, w którym nagrodami są piękne, drewniane 300 litrowe beczki do zbierania wody deszczowej.
Beczki ze świerku skandynawskiego zostały wykonane ręcznie, z największą starannością i dbałością. Mają wysokość ok. 93 cm i średnicę 77 cm. Korek na dnie beczki umożliwia całkowite wypuszczenie wody ze zbiornika a kranik umieszczony na bocznej ścianie beczki, umożliwia wlewanie wody do konewki czy wiaderka. Beczka jest zabezpieczona impregnatem bezbarwnym.

Aby wygrać jedną z takich beczek należy przygotować i dostarczyć do 15 lipca pracę przedstawiającą pomysł na ogród z wykorzystaniem wody deszczowej. Projekt może być wykonany dowolną techniką np. praca plastyczna czy kolaż. Najciekawsze pomysły zostaną nagrodzone. Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gdańska.

Cała konferencja dotępna pod linkiem: https://livestream.com/gdanskpl/events/7872842/videos/205257143