Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

papety-3 1920x1080

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 08:16

Premiera III odcinka serii „Papety: z ostatniej chwili” Teatru Miniatura

Co to jest kwarantanna i czy ma coś wspólnego z brytfanną? Już dziś  (wtorek, 28 kwietnia) premiera trzeciego odcinka serii „Papety: z ostatniej chwili” zatytułowanego „Słowo na kwa”. Start o 11.00 na Facebooku Teatru Miniatura i o 11.15 na teatralnym kanale You Tube.

„Papety: z ostatniej chwili” to program informacyjny dla dzieci w odcinkach z wykorzystaniem teatralnych lalek – Rodziny Papetów. Dzieci też czują się zaniepokojone wieściami dotyczącymi sytuacji w naszym kraju i na świecie, które docierają do nich tylko częściowo, ale bezpośrednio wpływają na ich życie. Artyści z Teatru Miniatura w prosty sposób tłumaczą trudne sprawy, jednocześnie zachęcając dzieci do odpowiednich zachowań.

W pierwszym odcinku zatytułowanym „M jak makaron, P jak panika”, dostępnym na kanale YouTube i na Facebooku teatru od 2 kwietnia, dzieci poznają podstawowe zasady higieny i kontaktu podczas epidemii. Drugi, pod tytułem „#zostańwdomu”, dostępny od 17 kwietnia, opowiada, dlaczego musimy wszyscy zostać w domach.

W trzecim pojawia się wreszcie wyczekiwana przez Marlenkę i Mirka Babcia Irena, która utknęła na Zanzibarze i nie może wrócić, bo samoloty nie latają, a widzowie przy okazji dowiadują się, czym jest kwarantanna. Do tego inne lalki w teatrze odkrywają, że jest epidemia…

Premiera trzeciego odcinka we wtorek, 28 kwietnia:

link do 3 odcinka na Facebooku - o godzinie 11.00

https://www.facebook.com/teatrminiatura/posts/3982456565098656

Link do 3 odcinka na YouTube -  o godzinie 11.15

https://youtu.be/lryQSILHKwg

„Papety: z ostatniej chwili” są jednym z elementów obecności Miniatury online pod hasłem Miniatura dzieciom w sieci. Teatr udostępnia różnorodne materiały do wykorzystania wspólnie z dziećmi – zabawy, zagadki i zadania inspirowane przedstawieniami w Strefie Zabaw na swojej stronie, materiały wideo na kanale YouTube (piosenki, reportaże z działań, rozmowy o teatrze), trzy spektakle – „Bajki robotów” w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego, „Zostań przyjacielem” w reż. Tomasza Mana i „Krzyżacy” w reż. Jakuba Roszkowskiego – dostępne na stronie Internetowego Teatru dla Szkół, z którym realizował nagrania.

Teatr zachęca do wspierania artystów z nim związanych poprzez przesyłanie datków zatytułowanych „na działalność statutową teatru” na numer konta: 16 1160 2202 0000 0000 2893 5325.

Miniatura dzieciom w sieci: Papety: z ostatniej chwili

III odcinek: Słowo na kwa

scenariusz: Sandra Szwarc

reżyseria: Michał Derlatka

projekt i wykonanie lalek Papetów: Olga Ryl-Krystianowska

opracowanie muzyczne: Joanna Sówka-Sowińska

animacja lalek: Wioleta Karpowicz, Piotr Kłudka, Wojciech Stachura, Michał Derlatka

statysta animator, obsługa techniczna: Zbigniew Okęcki

głosy postaci (dubbing)

Marlenka Papet – Magdalena Żulińska

Ryszard Papet – Wojciech Stachura

Irena Papet, Smok – Wioleta Karpowicz

Mirek Papet – Jakub Ehrlich

Dyrektor, Król – Piotr Kłudka

 

realizacja filmowa i montaż: Paweł Łaźniak [lazniak.com]

realizacja dźwięku: Adam Wośko

realizacja światła: Maciej Motowidło

obsługa techniczna: Zbigniew Okęcki

asystentka reżysera: Agnieszka Kochanowska

producentka: Celina Zboromirska-Bieńczak

Specjalistyczne wyposażenie dzięki  Polpharma Biologics

Produkcja: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku

 

O serii PAPETY: Z OSTATNIEJ CHWILI

Co to jest wirus? Czy pandemia to rodzaj anemii? Dlaczego wszyscy mamy myć ręce i czy trzeba zbierać zapasy? Dzieci też czują się zaniepokojone wieściami dotyczącymi sytuacji w naszym kraju i na świecie, które docierają do nich tylko częściowo, ale bezpośrednio wpływają na ich życie. W serii „Papety: z ostatniej chwili” artyści z Teatru Miniatura z pomocą teatralnych lalek – Rodziny Papetów – w prosty sposób tłumaczą trudne sprawy, jednocześnie zachęcając dzieci do odpowiednich zachowań.

Scenariusze do serii pisze nagradzana trójmiejska dramatopisarka Sandra Szwarc, obecnie w Dziale Literackim Teatru Miniatura, reżyseruje dyrektor Miniatury Michał Derlatka, a w rolach Papetów występują aktorzy teatru.

Rodzina Papetów – dziadek Ryszard Papet, babcia Irena Papet oraz ich wnuczęta Marlenka i Mirek – pojawiła się w Teatrze Miniatura z inicjatywy aktora Wojciecha Stachury. Od 2016 roku Papety angażują się w różne projekty – zagrały w filmach, w teledysku i w spektaklu dla dorosłych, który zdobył główną nagrodę Konkursu Nurtu Off Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2019 roku.

Link do 1 odcinka

https://youtu.be/rdQWRs58J6Y

https://www.facebook.com/watch/?v=503312983675700

Link do 2 odcinka

https://youtu.be/fLOnmqvVubQ

https://www.facebook.com/watch/?v=237295914303978