Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

PogOpiekSuchan-04-20 (60)
Zdjęcie portretowe: Izabela Kozicka-Prus

Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:30

Budowa pogotowia opiekuńczego zakończona

Zakończyła się budowa pogotowia opiekuńczego dla dzieci. Trzy nowe budynki z pełną infrastrukturą  stanęły przy ul. Sobieskiego. Koszt inwestycji to 22 mln złotych. Docelowo placówka będzie mogła przyjąć 42 dzieci.

 – Gdańsk troszczy się o swoich obywateli, również tych najmłodszych, często dźwigających na swych barkach już złe doświadczenia – zaznaczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Powstała placówka interwencyjna, opiekuńczo-wychowawcza systemu pieczy zastępczej, łącząca też pomoc i wsparcie dla rodzin, których dzieci zostały do niej skierowane w różnych sytuacjach kryzysowych w oparciu o postanowienie sądu rodzinnego. Stworzyliśmy dla nich miejsce, gdzie będą bezpieczne, gdzie znajdą spokój i opiekę, a może nawet odrobinę radości.
W marcu 2018 roku rozpoczęto budowę pogotowia opiekuńczego przy zbiegu ulicy Wagnera i Sobieskiego. Prace wykonała firma HARTUNA Sp. z o.o. Realizacja polegała na budowie trzech nowych, wolnostojących obiektów przeznaczonych do prowadzenia placówki opiekuńczej.
Budynki zaprojektowane zostały jako dwukondygnacyjne podpiwniczone domy, które pełnić będą funkcję mieszkalną. Znajdą się tam nie tylko sypialnie, ale również miejsca do nauki, sale zabaw oraz kuchnie i łazienki. Jeden z budynków został dodatkowo rozbudowany  o część administracyjną i opieki specjalistycznej (budynek A). Każdy z budynków dostosowany jest również do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w windę. Docelowo w domach pogotowia będzie mogło zamieszkać czterdzieści dwoje dzieci, po czternaścioro w każdym. Na jeden budynek przypada ośmioro wychowawców pracujących w systemie 24 – godzinnym, przez cały rok.
- Inwestycja którą właśnie zamykamy jest niezwykle ważna, ponieważ budowaliśmy od podstaw dom dla dzieci i młodzieży, wymagających szczególnego wsparcia - mówi Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. – Staraliśmy się przygotować miejsce w którym dzieci i młodzież znajdą nie tylko bezpieczną przystań, ale będą mogli też zjeść ciepły posiłek, spać, uczyć się czy bawić.
Teren pogotowia, to również działka otaczająca kompleks. Poza drogami dojazdowymi i infrastrukturą techniczną  powstała również część rekreacyjna. Dzieci będą mogły spędzać czas na świeżym powietrzu. Tereny zielone wokół zostały podzielone ścieżkami i ławkami. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z małego boiska, placu zabaw, siłowni zewnętrznej, czy gier takich jak „piłkarzyki” lub tenis stołowy. Obecnie trwają procedury przekazania obiektu do użytkowania oraz wyposażanie w niezbędne do codziennego funkcjonowania rzeczy.
W Gdańsku mamy 18 placówek opiekuńczych, rozmieszczonych w różnych dzielnicach miasta. Aktualnie przebywa w nich 231 dzieci.