Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Daniel Stenzel

Daniel Stenzel
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:02

Prezydent Gdańska zawiadamia prokuraturę w sprawie wyłudzenia danych osobowych

Prezydent Gdańska poinformowała o korespondencji, która wpłynęła dzisiaj w nocy o godzinie 2:26 na adres ogólny urzędu. Było to pismo od nadawcy, który był podpisany jako Poczta Polska, wysłany z domeny „wybory 2020 Poczta Polska”. W piśmie zwrócono się z wnioskiem o przekazanie danych ze spisu wyborców.

W związku z powyższą korepsondencją, prezydent Gdańska złożyła zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na wyłudzeniu danych osobowych. To art. 107 ustawy o ochronie danych osobowych z art. 248.2 kodeksu karnego:

"Kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum:
2) używa podstępu celem nieprawidłowego sporządzenia listy kandydujących lub głosujących, protokołów lub innych dokumentów wyborczych albo referendalnych,

- podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."

- Możemy działać tylko w oparciu o literę prawa. Obowiązujące prawo w Polsce, to nie wywiad pana wicepremiera Sasina w radiu, tylko takie, które jest przyjęte przez obie izby parlamentu, podpisane przez prezydenta i opublikowane. Z kolei pan premier Morawiecki podczas ostatniego spotkania z prezydentami miast, powiedział, że wybory odbędą się tylko w formie korespondencyjnej. Na jakiej podstawie prawnej to mówił, skoro nowego prawa o pocztowym głosowaniu jeszcze nie ma? Tego nie wiem, ale oczekuje od czwartej osoby w państwie postępowania zgodnie z prawem – dodała prezydent Gdańska.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz poinformowała również, że dzisiaj od rana, do urzędu miejskiego wpływają co chwilę deklaracje mieszkańców, którzy nie wyrażają zgody na przekazywanie komukolwiek swoich danych osobowych.