Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

maska A4.jpg
Zdjęcie portretowe: Milena Mieczkowska

Milena Mieczkowska
Fundacja Gdańska

Data publikacji 12:06

Przynieś maskę dla medyka

Masz w domu maskę do nurkowania? Przekaż ją na walkę z koronawirusem. Maski Easybreath SUBEA firmy Decathlon mogą zostać w prosty sposób przerobione na wysoce skuteczną maskę ochronną dla personelu medycznego lub wentylatorowy aparat wspomagający oddychanie pacjentów (CPAP). Jeśli posiadasz taką maskę i chcesz pomóc, dołącz do akcji!

Gdańsk przyłączył się do ogólnopolskiej akcji #MaskaDlaMedyka. Maskę można dostarczyć do Urzędu Miasta Gdańska przy ul. Nowe Ogrody 8/12 Od tego piątku (24.04) do 30 kwietnia przy wejściu A od strony parkingu będzie stał specjalny pojemnik, do którego można je wrzucać. W przypadku braku możliwości przekazania jej osobiście, można poprosić o odbiór przez wolontariuszy, dzwoniąc  pod numer +48 691 078 949. W Gdańsku akcją koordynuje Fundacja Gdańska.

Przekazywanie maski do nurkowania to jednak nie jedyny sposób w jaki gdańszczanki i gdańszczanie mogą włączyć się do walki z Covid-19. W mieście działa akcja #GdańskPomaga, która pozwala wesprzeć lokalne szpitale, domy pomocy społecznej, organizacje pozarządowe, miejskie służby, wolontariuszy oraz inne lokalne jednostki borykające się z brakiem odpowiedniego sprzętu, środków ochrony osobistej czy funduszy na dalsze sprawne przeciwdziałanie koronawirusowi.

Na specjalnie utworzonej stronie gdanskpomaga.pl swoje zgłoszenia mogą zostawiać zarówno Ci, którzy potrzebują wsparcia, jak i osoby, które mogą podzielić się dobrem. Wystarczy wypełnić krótki formularz, który po zatwierdzeniu będzie widoczny dla wszystkich na tablicy ogłoszeń - w ten sposób będzie można zapoznać się z potrzebami i zasobami, które mogą trafić w ręce potrzebujących.

 

O ogólnopolskiej akcji #MaskaDlaMedyka

Pracownicy medyczni cały czas walczą z epidemią COVID-19. Niestety przy obecnej skali problemu w Polsce dostęp do wyposażenia medycznego jest niewystarczający. Dlatego od ponad trzech tygodni ludzie w całym kraju, zrzeszeni pod wspólną akcją #MaskaDlaMedyka, pomagają naszym Bohaterom w codziennej walce o ludzkie życie.

- To jest prywatna, oddolna inicjatywa osób, chcących wesprzeć tych, którzy codziennie narażają się dla nas i naszych bliskich - mówi Bartosz Kamiński, jeden z inicjatorów akcji. - Zależy nam, aby każdy pracownik systemu ochrony zdrowia, narażony na ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2, był wyposażony w maskę zapewniającą bezpieczeństwo. Podobnie jak wolontariusze w innych krajach Europy i świata szukamy wszelkich możliwych narzędzi, pozwalających jak najszybciej zapewnić medykom ochronę.

Przeznaczone do nurkowania maski Easybreath SUBEA firmy Decathlon mogą zostać w prosty sposób przerobione na wysoce skuteczną maskę ochronną dla personelu medycznego lub wentylatorowy aparat wspomagający oddychanie pacjentów (CPAP). Podobne rozwiązania są z powodzeniem wdrażane między innymi we Włoszech, Czechach, Francji i USA. - Wystarczy wydrukować w technologii 3D adapter, do którego  pracownicy medyczni dołączą filtry medyczne - wyjaśnia Ilirjan Osmanaj, koordynator współpracy z partnerami akcji. - Dzięki specjalnej aplikacji print4medic koordynujemy zgłoszenia i pracę wszystkich chętnych do zaangażowania się drukarzy 3D.

W ciągu minionych trzech tygodni do placówek ochrony zdrowia przekazano kilka tysięcy masek. Część tej puli została dostarczona dzięki uprzejmości firmy Decathlon,  ale największe znaczenie mają maski przekazywane przez indywidualnych darczyńców bezpośrednio do szpitali i stacji pogotowia.

Organizatorzy akcji #MaskaDlaMedyka szacują, że w rękach Polaków znajduje się ponad 300 tysięcy masek Easybreath SUBEA i im podobnych. Ich właściciele mogą dziś uratować wiele ludzkich żyć, przekazując je szybko i sprawnie bezpośrednio do placówek medycznych.

Do ogólnopolskiej akcji w ciągu minionych tygodni dołączyło więcej miast. Wolontariusze drukujący adaptery oraz przekazujący maski działają obecnie w Trójmieście, Białymstoku, Łodzi, Wrocławiu, Warszawie, Koszalinie, Katowicach, Gnieźnie, Poznaniu, Lublinie, Rzeszowie, Olecku, Pruszczu Gdańskim, Pszczynie, Szczecinie, Gorzowie.

- Liczy się czas. Skoro Polacy posiadają ponad 300 tysięcy masek, które nadają się do wykorzystania przez potrzebujących lekarzy, pacjentów, pielęgniarki i ratowników medycznych, to zaangażujmy się i pomóżmy – każdy tak, jak może – w zbieraniu i przekazaniu ich dalej do szpitali. Jak nie my, to kto? – pytają i zachęcają do nagłaśniania oraz wzięcia udziału w akcji jej inicjatorzy.

Jak przekazać maskę?

  1. Wejdź na stronę www.maskadlamedyka.pl 2. Kliknij w zakładkę PRZYŁĄCZ SIĘ, a następnie PRZEKAŻ SWOJĄ MASKĘ 3. Gdy zostaniesz przekierowany do aplikacji, wejdź w zakładkę MASKI, a następnie utwórz profil klikając „+” w prawym górnym rogu 4. Uzupełnij informacje: miejsce odbioru, typ posiadanych masek oraz dane kontaktowe 5. Czekaj na zgłoszenia potrzebujących medyków.

W jaki sposób zgłosić się po maskę i adapter?

  1. Wejdź na stronę www.maskadlamedyka.pl 2. Kliknij zakładkę Potrzebujesz maski? 3. Zostaniesz przekierowany do formularza, gdzie zostaniesz poproszony o podanie danych i dopisanie się do listy potrzebujących maski. 4. Jeśli szukasz adapterów, kliknij w zakładkę WYDRUKUJ ADAPTER 5. Następnie, po przekierowaniu do aplikacji, wejdź w zakładkę DRUKARZE, gdzie znajdziesz listę osób posiadających adaptery

 Informacje dla drukarzy 3D, chcących przyłączyć się do akcji:

  1. Wejdź na stronę www.maskadlamedyka.pl 2.Kliknij zakładkę WYDRUKUJ ADAPTER 3. Zostaniesz przekierowany do aplikacji, w której w zakładce MEDYCY będziesz mógł sprawdzić, gdzie znajdują się potrzebujący medycy w Twojej okolicy, oraz bezpośrednio się z nimi skontaktować 4. Jeśli chcesz wyprodukować więcej adapterów, dodaj swój profil w zakładce DRUKARZE 5. Projekty adapterów są dostępne w zakładce PROJEKTY.

Zainteresowanych inną formą wsparcia, w tym nagłaśnianiem akcji, zapraszamy do odwiedzenia strony www.maskadlamedyka.pl, profilu www.facebook.com/maskadlamedyka oraz bezpośredniego kontaktu z:

Ilirjan Osmanaj ilirjan.osmanaj@maskadlamedyka.pl 607 030 885

Bartosz Kamiński, bartosz.kaminski@maskadlamedyka.pl 606 646 980

Michał Pycio michal.pycio@maskadlamedyka.pl 508 143 350