Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Spacer kuratorski szlakiem odnowionych fasad kamienic fot. D.Paszliński

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:30

Gdańskie Fasady OdNowa i dwa inne konkursy odwołane

Konkursy „Gdańskie Fasady OdNowa 2020”, „Najładniejszą Elewacje Roku 2019” oraz „Najładniejszy Ogródek Gastronomiczny Roku 2020” zostały odwołane. Trwają przygotowania do dokończenia ubiegłorocznej edycji Fasad.

Realizowany od 2013 r. projekt Gdańskie Fasady OdNowa wzbogacił estetykę kilkudziesięciu kamienic Głównego Miasta. Gdańskie kamienice rokrocznie oglądane przez miliony turystów, podziwiających architektoniczne walory budynków i historyczny charakter obszaru Głównego Miasta co roku zyskiwały na nowych dekoracjach, zaprojektowanych przez artystów.

Pomimo trudności, które napotkaliśmy w roku 2019 z uzyskaniem decyzji konserwatorskich na malowanie i zdobienie kamienic, Miasto zadeklarowało wsparcie Wspólnot w doprowadzeniu projektu Fasady OdNowa 2019 do końca i przeznaczyło na to działanie dodatkowe środki.

Do naboru w edycji 2020 przystąpiło wiele Wspólnot Mieszkaniowych spośród których, na liście do realizacji znalazły się kamienice przy ul. Grobla I, Ogranej czy Kotwiczników (link do listy - https://media.gdansk.pl/komunikaty/478046/gdanskie-fasady-odnowa-2020-ogloszenie-wynikow-naboru), natomiast do konkursu na realizacje projektu przystąpiły dwie organizacje pozarządowe. Niestety problemy związane z uzyskiwaniem decyzji konserwatorskich, konieczność dokończenia ubiegłorocznej edycji oraz pandemia COVID-19 zmusiła nas wszystkich do przeorganizowania priorytetów.

Odwołując tegoroczny konkurs skupiamy się na pomyślnym zakończeniu zeszłorocznych inwestycji przy ul. Powroźniczej i Straganiarskiej, oraz informujemy, że elewacje wyłonione do dekoracji w edycji  Fasady Odnowa 2020 będą przedmiotem przyszłorocznego konkursu.

- Wszyscy kochamy nasze miasto i zależy nam na jego dobrym wizerunku. Każdy odrestaurowany budynek, odnowiona, przemalowana kamienica, czy zadbany ogródek gastronomiczny w naszym mieście, przyczyniają się do promocji Gdańska, ozdabiają je i nadają magiczny klimat. Dzięki odpowiedniej postawie mieszkańców i współodpowiedzialności członków Wspólnot Mieszkaniowych, restauratorów, dbanie o wspólną przestrzeń, otrzymujemy wspaniałe rezultaty – mówi Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej.  - Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy angażują się w działania na rzecz miasta i liczymy na to, że w przyszłym roku bez przeszkód uda się wrócić do tych inicjatyw zachęcających do podnoszenia jakości przestrzeni publicznej w Gdańsku.  – dodaje.

Poza Fasadami OdNowa, odwołane zostały również konkursy na „Najładniejszy Ogródek Gastronomiczny Roku 2020” oraz po raz pierwszy, realizowany od 2009 roku konkurs Prezydenta Miasta Gdańska na „Najładniejszą Elewację Roku” kierowany do Wspólnot Mieszkaniowych.