Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Herb Gdańska, dwa lwy, na czerwonym tle
Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 18:15

Ponad 200 osób – razem dla gdańskiej edukacji

Sytuacja epidemiczna związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zmusza do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dla przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, ale także co niezwykle ważne - dla edukacji. Od kilku tygodniu gdańscy uczniowie korzystają z nauki online, a dyrektorzy i nauczyciele poszukują sposobów, aby tę edukację realizować w sposób rzetelny i jak najmniej obciążający rodziców. 

W środę 8 kwietnia, w samo południe odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli palcówek oświatowych z Gdańska. W wideokonferencji uczestniczyła także Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent ds. usług społecznych, przedstawiciele Wydziału Rozwoju Społecznego z gdańskiego magistratu oraz 205 przedstawicieli placówek edukacyjnych. 

-  Jutro mają zostać ogłoszone informacje dotyczące kolejnych obostrzeń, czekamy na nie wszyscy nie wiedząc do kiedy ta trudna sytuacja będzie trwała. To co możemy zrobić, to starać się podczas tego zamknięcia w domu, skutki tej sytuacji minimalizować, a jednocześnie starać się organizować życie. Dociera do nas wiele sygnałów, że Gdańska Platforma Edukacyjna sprawdza się w dobie epidemii.  Staramy się zabezpieczyć zarówno uczniom jak i nauczycielom dostęp do sprzętu i internetu. W naszą akcję włącza się wiele prywatnych osób i instytucji. Złożyliśmy też wniosek w rządowym programie ministerstwa cyfryzacji o doposażenie w komputery. Jednak przypadająca na Gdańsk kwota około 100 tys. złotych, zaspokoi tylko część potrzeb - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. 

Prezydent dodała też, że Wydział Rozwoju Społecznego uruchomił specjalny telefon kontaktowy do Agnieszki Kuźnik, tel. 58 323 68 39, mail: agnieszka.kuznik@gdansk.gda.pl, pod którym mogą zgłaszać się firmy oraz instytucje, które dysponują dodatkowym sprzętem i mogą się nim podzielić. Również spółki z udziałem miasta będą przekazywały taki sprzęt w tym wyjątkowym czasie. Prezydent omówiła też sytuację finansową szkół i pensji dla nauczycieli. 

Podczas spotkania prezydent Dulkiewicz złożyła życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. - Kochani Życzę Wam sił i cierpliwości. Nie mogę się już doczekać kiedy zobaczymy się osobiści - zakończyła swoją wypowiedź prezydent Dulkiewicz. 

Prezydent Kowalczuk apelował do nauczycieli o to, aby przygotowane zajęcia, ich forma, sposób egzekwowania pracy, którą uczniowie wykonują w domu, była jak najmniej obciążająca dla rodziców.  Zwrócił się też z prośbą do dyrektorów, aby mieli szczególną uważność wobec tych uczniów, którzy korzystali czy to z pomocy żywnościowej z MOPR czy innych form wsparcia, tak by teraz nie pozostawić ich bez opieki i zainteresowania ich losami. Ważną kwestią jest też wsparcie psychologiczne. W szkołach pedagodzy i psycholodzy służą pomocą. - Jeżeli wiecie, że są takie dzieci, które potrzebują Waszej pomocy, które wiecie, że korzystały z Waszego wsparcia w placówkach edukacyjnych, zapytajcie mam, ojców czy Wasza obecność nie jest nadal potrzebna - mówił prezydent Kowalczuk.  - Ogromne życzenia dla Was - zakończył prezydent. 

Wsparcie od nauczycieli dla nauczycieli 

Uczestniczący w spotkaniu dyrektorzy gdańskich placówek edukacyjnych, podczas wideokonferencji dzielili się nowymi wyzwaniami jakie stawia przed nimi obecna forma edukacji. Ale też rozwiązaniami i pomysłami na to jak poradzić sobie w zaistniałych okolicznościach. Nauczyciele kontaktują się z rodzicami telefonicznie, starając się być bieżącym wsparciem we wszystkich skomplikowanych sytuacjach.  

Sprzęt komputerowy 

Wiele placówek zostało już zaopatrzonych w sprzęt komputerowy. Wszyscy dyrektorzy mają możliwość udostępnienia sprzętu będącego w ich placówkach do innych szkół czy przedszkoli. Ten sprzęt po zakończeniu epidemii będzie dodatkowym uzupełnieniem pracowni informatycznych. Do szkół można też zgłaszać zapotrzebowanie w kwestii dostępu do internetu. 

Wydział Rozwoju Społecznego pozostaje w stałym, telefonicznym i mailowym kontakcie z pracownikami oświaty, tak by wszelkie ważne kwestie mogły być rozwiązywane na bieżąco.