Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 12:30
Wkrótce znikną niebezpieczne odpady z Przeróbki
Wyłoniono wykonawcę na wywiezienie i bezpieczne zutylizowanie groźnych substancji, które pozostawiono w magazynach przy ul. Siennickiej. Do przetargu zgłosiło się dwóch wykonawców. Korzystniejszą ofertę przedstawiła spółka Port service Sp. z o.o. Umowa z wykonawcą zostanie podpisana 15 kwietnia, po upływie czasu przewidzianego na wniesienie odwołań. Koszt usługi to 996 300,00 zł.
Pojemniki z niebezpiecznymi substancjami przy ul. Siennickiej odkryto latem 2019 roku. To około 142 tys. litrów cieczy znajdującej się w 203 pojemnikach, które zostały porzucone w wyniku przestępstwa.
Postępowanie administracyjne
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska nakazał władzom Gdańska ich natychmiastowe usunięcie. Jednak procedura administracyjna, która jest przewidziana prawem, trwa kilka tygodni. Dlatego nie można było wywieźć natychmiastowo odpadów z Przeróbki. Prezydent Gdańska wdrożyła procedurę usunięcia odpadów w trybie artykułu 26a ustawy o odpadach. - Zgodnie z ustawą musieliśmy dokonać szeregu działań. Po pierwsze: zwróciliśmy się z prośbą o opinię do organów, głównie administracji rządowej, wymienionych w tej ustawie (Sanepidu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Państwowej Straży Pożarnej). Na wydanie opinii miały 14 dni. Po ich uzyskaniu, musieliśmy przeprowadzić - jako urzędnicy - wywiad z domniemanym posiadaczem tych odpadów - tłumaczy Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Trzeba było także dokonać przesunięcia w budżecie naszego miasta i znaleźć w nim ponad 1 mln złotych. Kolejną procedurą było ogłoszenie zamówienia publicznego na usunięcie tych odpadów. Przetarg został ogłoszony, po konsultacjach z odpowiednimi służbami – dodaje Piotr Borawski.
Rozstrzygnięcie przetargu
Dołożono wszelkich starań, żeby zastosowana procedura była możliwie najkrótsza. Do przetargu stanęło dwóch wykonawców: Mo-bruk S.A. z Nicewa oraz spółka Port Service z siedzibą w Gdańsku. Za korzystniejszą uznano ofertę wykonawcy Port Service Sp. z o.o. Spółka ta zaoferowała najlepszą cenę i uzyskała najwięcjej punktów w postępowaniu przetargowym. Cena za usługę usunięcia, transportu i unieszkodliwienia odpadów niebezpiecznych zgromadzonych przy ul Siennickiej to 996 300,00 zł. W sytuacji gdy miasto nie odzyska od posiadacza odpadów poniesionych nakładów, Prezydent Miasta Gdańska złoży wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o zwrot poniesionych kosztów.
Umowa z wykonawcą zostanie podpisana dopiero po 15.04.2020, ponieważ musi minąć okres, w którym oferenci mogą składać swoje odwołania. Czas na wniesienie środków ochrony prawnej wynosi 10 dni i upływa 14.04.2020 r.
Odpady znikną problem pozostanie
Nielegalne gospodarowanie odpadami, ich podrzucanie i próba załatwienia sprawy przed organami na tzw. ”słupa” staje się w Polsce coraz częstszą praktyką. Dlatego niezbędne jest wsparcie pod kątem finansowym i instytucjonalnym ze strony rządu.
- Przez ostatnie cztery lata kilkukrotnie zwiększyła się ilość śmieci napływających z Europy i całego świata do naszego kraju. Zrzucanie odpowiedzialności na samorządy i procedurę administracyjną, która dość długo trwa, prowadzi do sytuacji, w której odpady niebezpieczne przez kilka miesięcy zalegają w danym miejscu – podkreśla Piotr Borawski zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.