Marta Bańka
Program Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej
Data publikacji 14:55
Wyspa Sobieszewska kończy 125 lat
31 marca 2020 roku wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Wyspy Sobieszewskiej obchodzą wielkie święto! 125 lat wcześniej, 31 marca 1895 roku nadprezydent Prus Zachodnich, na telegraficzny sygnał cesarza Wilhelma II, własnoręcznie otworzył drogę pierwszym strugom wody wiślanej. Uroczystości, na których wspólnie upamiętnimy te wydarzenie zostały przesunięte w czasie. Ważna data: 31 marca, pozostaje. Z tej okazji na Faceboowym profilu Teraz Wyspa Sobieszewska (https://www.facebook.com/TerazWyspaSobieszewska/) uruchomiliśmy dla Państwa specjalne atrakcje w tym quiz i konkurs z nagrodami.
Zbliża się wyjątkowa rocznica. Mieszkańcy wciąż pamiętają obchody 100-lecia powstania Przekopu Wisły i tym samym Wyspy Sobieszewskiej, jesteśmy 25 lat dalej – z nowym mostem 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski, z większymi inwestycjami w infrastrukturę, nowymi przedsiębiorstwami, z nadchodzącymi międzynarodowymi wydarzeniami dla skautów i skautek.
Przekop Wisły i powstanie Wyspy Sobieszewskiej
Chcąc rozwiązać problem corocznych powodzi na Żuławach 28 czerwca 1888 roku Parlament Pruski chwalił ustawę, która obejmowała wykonanie przekopu Wisły, uregulowanie wałów wiślanych oraz budowę śluz w Przegalinie. Wykopano sztuczny kanał o długości 7,1 km od miejscowości Szewce do Zatoki Gdańskiej. Uroczyste otwarcie Przekopu Wisły nastąpiło 31 marca 1895 roku o godzinie 15.45 na telegraficzny sygnał cesarza Wilhelma II. Od tego momentu wody Przekopu Wisły połączyły się z Bałtykiem i w tym samym Wyspa Sobieszewska stała się wyspą…
W tych trudnych czasach zapraszamy na Wyspę on-line
Oczywiście Wyspę Sobieszewską najlepiej jest odwiedzić osobiście. Przejść się szerokimi, piaszczystymi plażami, przebiec się po leśnych ścieżkach, podglądać ptaki w rezerwatach Ptasi Raj i Mewia Łacha. Gdy okoliczności na to nie pozwalają, przenosimy swoją aktywność do Internetu.
Konkurs: Za co kochasz Wyspę Sobieszewską?
Przejrzyj swoje zdjęciowe archiwa, odnajdź najpiękniejsze kadry uchwycone na Wyspie Sobieszewskiej i umieść je jako publiczny post na profilu na Facebooku Teraz Wyspa Sobieszewska. Opisz w trzech zdaniach (do 400 znaków), dlaczego to miejsce jest dla Ciebie ważne, jakie wspomnienia się z nim wiążą, do czego, do jakiego miejsca, wrócisz, gdy już będzie można?
Na 10 najciekawszych wpisów czekają nagrody związane z Wyspą Sobieszewską. Autorzy ww. postów otrzymają następujący pakiet: plecak przydatny na wędrówki, bidon na wodę oraz gadżety dla najmłodszych.
Akcja trwa od 31 marca do 7 kwietnia włącznie. Informacje o laureatach podamy do 10 kwietnia włącznie. Regulamin akcji dostępny jest na www.gdansk.pl w informacji o konkursie, a także na www.gdanskwyspasobieszewska.pl, a udział w konkursie jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu.
Quiz online: jak dobrze znasz Wyspę Sobieszewską?
Codziennie, od 30 marca do 7 kwietnia na Facebooku Teraz Wyspa Sobieszewska pojawiać się będą zagadki na temat Wyspy Sobieszewskiej. Rozwiązania podamy wieczorem w komentarzach pod wpisami. Ten tydzień pozwoli nam lepiej poznać Wyspę Sobieszewską i jej historię.
Plany i zamierzenia
Po ustaniu obostrzeń związanych z epidemią planowana jest premiera książki „Wyspa wspomnień. Osobiste historie mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej”. To najnowsza publikacja Waldemara Nocnego. Zbiór 30 wspomnień byłych, obecnych czy przebywających czasowo na Wyspie Sobieszewskiej osób. Wszyscy wspominają piękne chwile: wakacyjne, doświadczenia ze swojego życia, zmiany zachodzące na Wyspie.
W przygotowaniu także film o Wyspie Sobieszewskiej, który opowiada o jej powstaniu, pokazując jednocześnie współczesne kadry i pozytywne zmiany, jakie zaszły w dzielnicy.