Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

To dzięki nim miasto sprawnie funkcjonuje  - pracownicy komunalni
Olimpia Schneider

Olimpia Schneider
Urząd Miejski w Gdańsku

olimpia.schneider@gdansk.gda.pl
58 323 63 05
693 380 082

19:18

To dzięki nim miasto sprawnie funkcjonuje - pracownicy komunalni

Podczas gdy większość mieszkańców Gdańska przebywa w domach jest grupa ludzi, którzy codziennie pracują, by miasto mogło funkcjonować. Pracownicy komunalni dbają, by na naszych ulicach było czysto, by tramwaj i autobus kursował zgodnie z rozkładem, a odpady na czas były odebrane. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta dzisiaj podziękował im odwiedzając ich w miejscach pracy.

- Podczas, gdy część z nas pozostaje w tym szczególnym okresie w domu, oni wypełniają misję tak, by miasto mogło w sposób niezakłócony funkcjonować. Woda w kranie, odebrane ścieki czy odebrane odpady, to wysiłek setek ludzi, którzy codziennie stawiają się na swoje miejsce pracy, na służbę mieszkańcom...  Odwiedzając ich dzisiaj w zakładach pracy podziękowałem za codzienną misję, którą każdego dnia świadczą. Dzięki ich mozolnej pracy nasze miasto może sprawnie działać. Na co dzień wielu z nas nie uświadamia sobie ciężkiej pracy osób z Zakładu Utylizacyjnego, Oczyszczalni Ścieków czy pracujących w Gdańskich Autobusach i Tramwajach. Tym bardziej należy docenić ich trud w te szczególne dni – mówi Piotr Grzelak zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak odwiedził dziś pracowników Saur Neptun Gdańsk w Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód oraz pracowników w Zakładzie Utylizacyjnym na Południu Gdańska. Po niedzieli kierowców i motorniczych wożących codziennie setki gdańszczanek i gdańszczan odwiedzi prezydent Aleksandra Dulkiewicz, by podziękować im za ich pracę.

Oczyszczalnia Ścieków Gdańsk Wschód odbiera ścieki z Gdańska, Sopotu i gmin ościennych tj. Pruszcz Gdański, Kolbudy, Żukowo. Średnio w ciągu doby przyjmuje 90 tys. m3. Piotr Grzelak podczas swojej wizyty w SNG spotkał się z pojedynczymi pracownikami obsługującymi proces na całej linii technologicznej.

Zakład Utylizacyjny ze względu na wyjątkową sytuację aktualnie pracuje w trybie zmianowymi. Podczas wizyty prezydent Grzelak odwiedził pracowników wagi, klasyfikatorów oraz sortowni.  Obecnie pracują wszystkie kluczowe dla zakładu instalacje jak: sortownie, kompostownie (tunelowa i hermetyczna), system odgazowania kwater składowiskowych i bioelektrownia oraz podczyszczalnia. W tej chwili zatrudniamy 227 osób zatrudnionych. Dziennie obsługiwanych jest średnio 370 kursów samochodów z odpadami. Jako podmiot zagospodarowujący odpady komunalne w czasie obowiązującego stanu epidemicznego ZU działa bez przerw. Gdyż zachowanie ciągłości właściwego zagospodarowania odpadów w czasie zagrożenia epidemią staje się wyjątkowo ważnym zadaniem stojącym przed wszystkimi służbami komunalnymi.