Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Edukacja online - wideokonferencja z udziałem gdańskich samorządowców i 205 przedstawicieli placówek oświatowych
Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

joanna.bieganowska@gdansk.gda.pl
58 323 63 84
511 870 036

​ ​ Edukacja ​ ​
16:37

Edukacja online - wideokonferencja z udziałem gdańskich samorządowców i 205 przedstawicieli placówek oświatowych

Rozporządzenie Ministra Edukacji reguluje sposób nauczania online. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek prowadzić e-learning, a także wystawiać oceny. To ogromne wyzwanie dla samorządów i placówek edukacyjnych. W Gdańsku odbyło się spotkanie przedstawicieli urzędu oraz dyrektorów placówek przedszkolnych, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którego tematem było omówienie zasad i standardów w edukacji przez internet. 

- Zmagamy się z nowym rozporządzeniem Ministra Edukacji. To co nie zostało w nim dopowiedziane, doprecyzowane zostaje pozostawione do zorganizowania dyrektorom placówek. My dziś stajemy przed wyzwaniem zapewnienia edukacji online najmłodszym gdańszczankom i gdańszczanom - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Na razie czekamy też na decyzje rządu w zakresie egzaminów ósmoklasistów i matur - dodała prezydent Dulkiewicz. 

Wsparcie od nauczycieli dla nauczycieli 

W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy gdańskich placówek edukacyjnych, którzy podczas wideokonferencji opowiadali o tym z czym borykają się ich szkoły. Jednocześnie deklarowali wzajemną pomoc i wsparcie w zakresie technologii, za pomocą których można prowadzić e-learning. 
Na facebooku powstała też grupa dla nauczycieli, która liczy już ponad 1000 osób. W tej grupie pedagodzy mogą wymieniać się doświadczeniami, czy swoimi wątpliwościami. - Nasze liceum dość szybko zaczęło pracę w systemie online i widzimy, że spotyka się to z dużym wsparciem ze strony uczniów.  Oczywiście w przypadku starszej młodzieży to łatwiejsze niż w przypadku młodszych uczniów. Nasi licealiści maja dużą samodyscyplinę i traktują lekcje online jako formę spotkania i takiej “prawdziwej” lekcji, a nie tylko rozrywki czy eksperymentu - mówiła dyrektor Małgorzata Mroczkowska z III LO w Gdańsku. 

Samorządowe wsparcie w dostępie do sprzętu komputerowego 

Dyrektorzy dzielili się także problemami związanymi z dostępem do sprzętu, który w niektórych placówkach wymaga uzupełnienia. Grzegorz Szczuka dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego poinformował, że wszystkie placówki otrzymają mail z zapytaniem o potrzeby dotyczące sprzętu, a magistrat będzie na bieżąco uzupełnił braki w zakresie informatycznym. Dodał też, że choć dla wszystkich nauczycieli to trudny okres próby to jednocześnie jest to też czas nabywania kompetencji i umiejętności. 

- Pozwólmy sobie na to, aby nauczyciele i uczniowie mieli szansę na normalne funkcjonowanie. W Gdańsku od wielu lat pracujemy na to, aby szkoły, edukacja była na wysokim poziomie, teraz dajmy sobie szansę aby to rozwijać. Przygotowujemy także sprzęt dla uczniów, którzy potrzebują pomocy w tym zakresie - mówił Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. usług społecznych. - Dziś musimy zapewnić młodzieży wsparcie psychologiczne, pomoc pedagogów. Nie wiemy jak długo będzie trwała obecna sytuacja, ale pamiętajmy, że każdego dnia musimy też przygotowywać naszą młodzież na przyszłość - dodał prezydent Kowalczuk.