Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Gdańsk podejmuje kolejne działania prewencyjne
Olimpia Schneider

Olimpia Schneider
Urząd Miejski w Gdańsku

olimpia.schneider@gdansk.gda.pl
58 323 63 05
693 380 082

16:20

Gdańsk podejmuje kolejne działania prewencyjne

Odwołanie wydarzeń organizowanych przez miasto, apel do rodziców i osób starszych oraz zawieszona sprzedaż biletów w pojazdach komunikacji miejskiej. Gdańsk podejmuje kolejne działania prewencyjne ograniczające możliwość rozpowszechniania się koronawirusa.

 - Sytuacja jest poważna, ale powinniśmy zachowywać zdrowy rozsądek – apeluje Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska.  - W trosce o zdrowie nas wszystkich zdecydowałam o odwołaniu wszystkich wydarzeń, organizowanych przez miasto Gdańsk, ale również przez wszystkie instytucje zależne. Decyzja ta obowiązuje do odwołania. Dziękuję wszystkim organizatorom za dobrą współpracę w tym zakresie i apeluję o rozsądek i współodpowiedzialność za gdańszczanki i gdańszczan – poinfomowała prezydent Dulkiewicz.

Zadbajmy o osoby o mniejszej odporności i osoby starsze
Za pośrednictwem dziennika elektronicznego zostaną wysłane informacje do rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży uczących się w gdańskich placówkach edukacyjnych.  Przypomniane zostaną im zasady higieny. W wiadomości znajdzie się również apel o troskę o dobro dzieci oraz osób z ich otoczenia. Szczególną uwagą należy otoczyć  dzieci wymagające szczególnej uwagi (po zabiegach chirurgicznych, przewlekłych chorobach, chorobach nowotworowych, chemioterapii).

Zachęcamy, aby osoby, które mają do załatwienia sprawy w Urzędzie Miejskim lub innych jednostkach miejskich korzystały z możliwości załatwienia spraw za pośrednictwem internetu lub telefonicznie.  Wszystko po to, by ograniczyć pojawianie się w miejscach w których są większe skupisk ludzi. A do Urzędu udać się tylko w sprawach koniecznych.

Gdańskie seniorki i seniorów prosimy o rozwagę. W miarę możliwości prosimy o nie uczestniczenie w wydarzeniach w których bierze udział więcej osób.

Zawieszona sprzedaż biletów komunikacji miejskiej w autobusach i tramwajach w Gdańsku
Do odwołania nie zakupimy już biletów u kierowców, ani u  motorniczych w gdańskich pojazdach komunikacji miejskiej.
Rekomendujemy zakup biletów na przejazd pojazdami komunikacji miejskiej następującymi kanałami sprzedaży:
- przez dedykowane aplikacje mobilne, dostępne w smartfonach – informacja o aplikacjach w tym linku,
- w automatach biletowych – lista automatów dostępna w tym linku,
- w Punktach Obsługi Klienta ZTM – lista punktów dostępna w tym linku,
- w sieci placówek handlowych – lista punktów dostępna w tym linku

W przypadku pytań i wątpliwości związanych z Koronawirusem skontaktuj się z Infolinią NFZ 800 190 590

 - Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy mogące świadczyć o zakażeniu Koronawirusem prosimy nie udawać się do zakładów podstawowej opieki medycznej ale najpierw telefonicznie skontaktować się z Państwową Powiatową Stację Sanitarno-epidemiologiczną w Gdańsku – podkreślała Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Specjaliści przez telefon dokonają wywiadu epidemiologicznego i poinstruują o dalszych działaniach.

Pod poniższymi nr telefonów można uzyskać pełną informację co do postępowania w przypadku wystąpienia objawów.
 - telefon w godzinach urzędowania (58) 32 00 815, (58) 32 00 816,
 - po godzinach urzędowania w nagłych przypadkach 698-941-776

Można też zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego: Odziały zakaźne w Trójmieście to: 
- Szpital Zakaźny, ul Smoluchowskiego 18 Gdańsk
- Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, ul. Powstania styczniowego 9a, Gdynia.

Jutro, tj.  11 marca  w Warszawie odbędzie się spotkanie prezydentów miast z premierem, na którym analizowane będą kolejne podejmowane działania.