Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Nowe nazwy na miejskiej mapie
Izabela Kozicka-Prus

Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku

izabela.kozicka-prus@gdansk.gda.pl
58 323 63 85
501 581 676

12:49

Nowe nazwy na miejskiej mapie

Podczas sesji Rady Miasta gdańscy radni zaakceptowali dwie nowe nazwy na miejskiej mapie. Od dziś oficjalnie spacerować można po Parku Ferberów i przejechać obok skweru im. Stefana Eleka.

Park Ferberów, to kompleks ogrodowy w pobliżu rezydencji gdańskiego burmistrza Konstantego Ferbera (okolice traktu św. Wojciecha 226-314 nad Kanałem Raduni).  Od 1984 r. całość wpisana jest do rejestru zabytków. Choć nazwa używana była powszechnie, obecnie została prawnie usankcjonowana z inicjatywy mieszkańców i Rady Dzielnicy Orunia – Św. Wojciech – Lipce. Teren jest rewitalizowany przy pełnym zaangażowaniu społeczności oruńskiej.
Skwer im. Stefana Eleka znajduje się przy Al. Grunwaldzkiej w pobliżu Stawu Młyńskiego. Ma upamiętnić wielkiego żołnierza i miłośnika Gdańska, Węgra, który swoje życie związał z grodem nad Motławą. Pracował przy powojennej odbudowie Gdańska, odbudowie i rewitalizacji Parku Oliwskiego, pasa nadmorskiego i gdańskiego ZOO. Został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, wśród nich znajdują się Krzyż Oficerski Orderu Zasługi nadawany przez Prezydenta Węgier i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznawany przez Prezydenta RP. Wniosek o nadanie nazwy złożyli prezydent Gdańska, ambasador Węgier i mieszkańcy Oliwy.