Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

2020-02-25 debata IIILO 005
Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:06

Z inicjatywy młodzieży debata o praworządności

Z tych osób, które bezpośrednio korzystały z wymiaru sprawiedliwości najczęściej jedna osoba nie jest zadowolona. Rzadko kiedy jest to rozwiązanie win-win. Z mojego doświadczenia, także jako pracownika samorządowego, w kontakcie z wymiarem sprawiedliwości wynika, że reformy są potrzebne. Pytanie jednak – jakie one mają być? – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas debaty o praworządności. Debaty wyjątkowej bo zorganizowanej przez uczniów z Klubu Myśli Politycznej „Stańczyk”, którzy do dyskusji zaprosili Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Jolanta Jeżewska, wiceprezes gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i Jan Kanthak, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Tytuł spotkania brzmiał Zmiany w polskim prawodawstwie, czy są potrzebne? Jeśli tak, to jakie? Debatę zorganizował klub uczniowski z III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Wydarzenie jest połączone z obchodami 75-lecia gdańskiej Topolówki.

Spotkanie odbyło się w auli i przyciągnęło tłumy uczniów, którzy przyszli aby wysłuchać zaproszonych gości. Pierwsze pytanie skierowane zostało do prezydent Dulkiewicz. Uczniowie spytali - Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2017 roku wynikało iż 51% Polaków negatywnie oceniło funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, natomiast pozytywną opinię wyraziło tylko 36% badanych. Czy reformy sądownictwa przeprowadzone przez Rząd PiS były dobrą odpowiedzią na potrzebę zmian, które aspekty uległy poprawie?

- Przytoczone badania są z 2017 roku, ciekawe jakie dziś byłyby efekty tych badań. Bo niezadowolenie z funkcjonowania sądów się pogłębia. Przewlekłość postępowań, zmiany w składach sędziowskich, ta reforma nie służy przyspieszeniu procesów, choć to deklarowali jej twórcy. Zmniejsza się również zaufanie obywateli do sędziów – mówiła w odpowiedzi na pytanie prezydent Dulkiewicz.

Atmosfera dyskusji była gorąca. Omawiane były tematy reformy wymiaru sprawiedliwości w latach 2015-2020, reakcja organów Unii Europejskiej na zmiany w polskim sądownictwie w ostatnich latach, a także stan praworządności w Polsce. Gromkie brawa otrzymała także prezes Stowarzyszenia Iustitia, która na początku spotkania zapowiedziała, że w proteście przeciw reformom sądownictwa, dziś, podczas tej debaty nie będzie zabierała głosu.

W drugiej części spotkania padały pytania z sali, zadawane przez uczniów, młodych ludzi dla których ważna jest przyszłość kraju i niezależność sądów.

Debata odbyła się, we wtorek 25 lutego.