Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

orunia
Zdjęcie portretowe: Aneta Niezgoda

Aneta Niezgoda
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Data publikacji 10:40

Projekty na metamorfozę Rynku Oruńskiego i Placu Wałowego

W najbliższym czasie zostaną ogłoszone przetargi na projekty zagospodarowania Rynku Oruńskiego i Placu Wałowego. Oba zadania mają zostać zrealizowane w ramach Programu Rewitalizacji.

W Gdańsku realizowany jest Program Rewitalizacji, w ramach którego  zostaną odnowione cztery obszary Gdańska: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem.
Rynek Oruński
Program Rewitalizacji przewiduje m.in. metamorfozę Rynku Oruńskiego, który znajduje się pomiędzy ul. Trakt Św. Wojciecha a zabudową wzdłuż ul. Gościnnej do ul. Dworcowej. Projekt uwzględni zagospodarowanie tego miejsca wraz z przyległymi skwerami, układem drogowym i infrastrukturą techniczną. Oprócz wymiany nawierzchni jezdni i chodników, zaprojektowana zosatnie fontanna, miejsca do odpoczynku z ławkami, stojakami na rowery  i oświetleniem. Ponadto przewidziano odtworzenie w nawierzchni rynku śladów torów tramwajowych, ustawienie zabytkowego wagonu tramwajowego i  dostosowanie rynku do potrzeb lokalnych imprez sezonowych. Dokumentacja projektowa, która  ma uwzględnić także montaż monitoringu ma powstać w 12 miesięcy od daty podpisania umowy.
Plac Wałowy
Osobny przetarg zostanie ogłoszony na projekt na zagospodarowanie Placu Wałowego. Palnowana jest wymiana nawierzchni jezdni i chodników, nowe oświetlenie, montaż ławek i stojaków na rowery. Odtworzona zostanie również fontanna z nawiązującym do pierwowzoru ogrodzeniem. Na skwerach i samym rynku ma się pojawić więcej zieleni. Miejsce, podobnie jak Rynek Oruński ma też uwzględniać historyczne dziedzictwo dzielnicy. Cały teren zostanie oświetlony i objęty monitoringiem. Projekt ma powstać w 12 miesięcy od daty podpisania umowy.
Budynek przy ul. Królikarnia 13
W najbliższych dniach zostanie również ogłoszony przetarg na przebudowę budynku przt ul. Królikarnia. Ta inwestycja także została objęta Programem Rewitalizacji. Po zakończeniu prac w obiekcie funkcjonować będzie Placówka Wsparcia Dziennego. Obecnie w budynku znajdują się biura. Gmach składa się z trzech części. W pierwszej z nich znajdują się dwie kondygnacje, w drugiej i trzeciej jest tylko jedna kondygnacja.
Dzięki adaptacji budynku, będzie można w nim prowadzić zajęcia edukacyjne lub porady psychologiczno - pedagogiczne dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów. Zadanie  uwzględniać będzie m.in. osuszenie fundamentów i ścian zewnętrznych budynku, podłączenie budynku do sieci CO, wyposażenie budynku w windę i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek otrzyma nowy dach i zostanie docieplony. Wewnątrz położone będą nowe posadzki. W zakresie inwestycji jest także montaż nowych okien i drzwi. Podobnie jak w przypadku budynku dawnego Ratusza, wymienione zostaną rownież instalacje wewnętrzne, m.in. : elektryczna, wodociągowo-kanalizacyjna i teletechniczna.
Tereny zielone wokół budynku zostaną zagospodarowane na teren rekreacyjny, pojawią się nowe ławki i stojaki na rowery W ramach inwestycji zostanie wykonana altana sceniczna i rekreacyjna. Wokół budynku zamontowane zostanie oświetlenie i monitoring. Prace mają potrwać 10 miesięcy od daty podpisania umowy.
Zadania  są  elementami programu rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020.  Zrewitalizowane zostaną cztery obszary Gdańska: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem. Część kosztów inwestycji zostanie pokryta dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Koordynatorem rewitalizacji czterech dzielnic Gdańska jest Biuro Rozwoju Gdańska. Poszczególne zadania w ramach programu oprócz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska realizować będą także Gdańskie Nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe.