Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zuzanna Gajewska

Zuzanna Gajewska
Urząd Miejski w Gdańsku

zuzanna.gajewska@gdansk.gda.pl
58 323 63 85
502 692 901

Data publikacji 14:20

Eco torby z projektem uczennicy

Ryba uwięziona w foliowej torbie i morskie stworzenia pływające po dnie oceanu w towarzystwie plastikowych odpadów. Tak wygląda projekt plastyczny przygotowany przez Julię Krakowiak, uczennicę siódmej klasy SP 89, która zwyciężyła w konkursie dla szkół podstawowych „Zostań eco projektantem”. Projekt uczennicy został przeniesiony na płócienne torby.

Laureatka odebrała dziś nagrodę z rąk Piotra Kowalczuka, zastępcy prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

- Julia chciałem ci bardzo podziękować. Bo w ten sposób pokazujesz, co jest dla nas najważniejsze i jak możemy na co dzień dbać o naszą planetę – mówił prezydent Kowalczuk podczas piątkowego spotkania w szkole. - Brawa należą się wam wszystkim – zwrócił się też do zebranych w sali. – Bo przestrzegając eco zasad jesteście ambasadorkami i ambasadorami Gdańska i programu „Gdańsk bez plastiku”.

Julia otrzymała książkę, dyplom i oczywiście płócienne torby z własnym projektem, którymi będzie mogła obradować swoich bliskich oraz koleżanki i kolegów z klasy. Pakiet toreb otrzymała także placówka.

- Chciałam pokazać, że plastik jest zły – mówi Julia Krakowiak, laureatka konkursu. - Dlatego na mojej torbie jest ryba pływająca w torbie foliowej, bo plastik bardzo szkodzi zwierzętom, które żyją w morzu. A my często też jemy ryby, więc szkodzi to też nam.

Prezydent opowiedział też uczniom o założeniach programu Gdańsk bez plastiku, a także o zamianach wprowadzonych w urzędzie. Wspomniał między innymi o wycofaniu butelkowanej wody podczas spotkań służbowych i zastąpieniu jej wodą z kranu, dzięki czemu w rezultacie zrezygnowano z 18 tysięcy plastikowych butelek.

Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 89 było inauguracją akcji „Szkoła eco  #gdanskbezplastiku”. W ramach wydarzenia starsi uczniowie obejrzeli także film dokumentalny „A plastic ocean”. Projekcja połączona była z prelekcją przedstawicielki Ambasady Czystej Planety - Anny Desogus - doradczyni i edukatorki w zakresie zrównoważonego rozwoju i zero waste.

Szkoła stała się też kolejnym „opiekunem” specjalnej, wysokiej na 3 m, ekologicznej instalacji symbolizującej twórcze podejście do ponownego wykorzystywania odpadów. Instalacja będzie wędrowała po gdańskich placówkach, a wędrówkę będzie wyznaczał ecokalendarz. Termin spotkania w SP89 też nie był przypadkowy - 15 lutego przypada Dzień Wieloryba.  Podróż instalacji po placówkach zakończy się festynem wodnym.

W ramach akcji szkoły i placówki oświatowe będą mogły wziąć udział w szeregu kolejnych działań. Jedną z propozycji jest wprowadzenie systemu certyfikacji ekologicznej W placówkach publicznych, które zmienią dotychczasowy sposób funkcjonowanie na bardziej ekologiczny.

Dodatkowym działaniem, będzie zorganizowanie szkoleń dla nauczycieli lub nauczycieli z uczniami, pogłębiających tematykę  globalnego zanieczyszczenia plastikiem.