Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Spotkanie przy Kwaterze AK z Prezydent Gdańska w 2019 r., fot. Jadwiga Barbara Basińska, Koło Gdańsk
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 11:34

Światło dla bohaterów. Międzypokoleniowe spotkanie żołnierzy AK z młodymi gdańszczanami

W sobotę, 15 lutego 2020 r., o godz. 10:00 przy Kwaterze AK na Cmentarzu Łostowickim rozpoczną się uroczystości z okazji 78. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W czwartej odsłonie wezmą udział żołnierze Polski Podziemnej, młode gdańszczanki oraz gdańszczanie, a także Piotr Kowalczuk, zastępcaca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. O godz. 12:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta rozpocznie się otwarte spotkanie kombatantów z harcerzami.

14 lutego 1942 r. Wódz Naczelny, generał broni Władysław Sikorski przemianował Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W 1944 r. Armia Krajowa liczyła około 390 tys. żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów, w tym także na Pomorzu. Największą operacją podległego Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie zbrojną podziemnego wojska było Powstanie Warszawskie.

Represjonowani po zakończeniu II wojny światowej przez komunistyczne władze AK-owcy osiedli w różnych częściach PRL. Tysiące akowców przybyło również do Gdańska, włączając się w proces odbudowy miasta. Po przemianach ustrojowych 1989 r., w latach 90. XX w., z inicjatywy kombatantów powstała Kwatera AK na Cmentarzu Łostowickim.

– Nadchodzące spotkanie to czwarta odsłona projektu mającego na celu kultywowanie pamięci o bohaterach AK, mieszkańcach naszego miasta. Podczas otwartego spotkania w Ratuszu Głównego Miasta weterani Armii Krajowej podzielą się z uczestnikami spotkania swoimi refleksjami o doświadczeniami w konspiracji i walce, a także opowiedzą o tym jak potoczyły się ich losy już po II wojnie światowej – mówi dr Janusz Marszalec, Zastępca Dyrektora Muzeum Gdańska.

W spotkaniu w Ratuszu Głównego Miasta z harcerzami spotka się Pani Jadwiga Kuśnierek, Prezes Koła Gdańsk Światowego Związku Żołnierzy AK, uczestniczka operacji „Burza” w Obszarze Warszawskim AK oraz Jerzy Grzywacz, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy AK, harcerz Szarych Szeregów i powstaniec warszawski.

Program uroczystości:

Kiedy: 15 lutego 2020 r., godz. 10:00-11:30

Gdzie: Cmentarz Łostowicki, ul. Łostowicka 35, Kwatera AK / nr 70

Wystąpienia:

Piotr Kowalczuk, zastępcaca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych

Prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy AK, prof. Jerzy Grzywacz

Z-ca Dyrektora Muzeum Gdańska / Prezes Stowarzyszenia „Kwatera Akowska” na Cmentarzu Łostowickim, dr Janusz Marszalec

Modlitwa