Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Izabela Kozicka-Prus

Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku

izabela.kozicka-prus@gdansk.gda.pl
58 323 63 85
501 581 676

Data publikacji 08:06

Debata nad Nową Sudecką

W czwartek odbyło się spotkanie z mieszkańcami Oliwy dotyczące budowy ul. Nowej Sudeckiej. Ulica ma łączyć Al. Grunwaldzką z ul. Wita Stwosza. Miasto wraz z inwestorem prywatnym zaprezentowało możliwe rozwiązania drogowe.
W SP nr 35 przedstawiciele miasta i inwestora spotkali się z mieszkańcami Oliwy, radnymi dzielnicy i miasta w sprawie budowy ul. Nowej Sudeckiej (nazwa robocza).
- Nowa Sudecka pojawiła się w planach zagospodarowania przestrzennego już w 2002 roku – przypomniał Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. - Pracujemy nad zmianami, aby ulica generowała jak najmniejszy ruch, np. nie będzie skrętu w ul. Wąsowicza, chociaż w pierwotnym planie on wstępował. Nie wyobrażam sobie, aby jakikolwiek odcinek został zbudowany bez odpowiednich decyzji i zezwoleń.
Ulica Nowa Sudecka ma być budowana w trzech odcinkach, ma na celu połączenie Al. Grunwaldzkiej z ul. Wita Stwosza. Poza tym planowana jest też mała architektura oraz nasadzenia drzew. Przewidziana szerokość pasów to 2,75m, a planowana prędkość na tej ulicy, to 30 km/h. Nowa Sudecka będzie miała jeden pas ruchu w kierunku OBC i dwa w kierunku Wita Stwosza. Związane jest to z pasami do lewo- i prawoskrętu. Dodatkowo będą pasy rowerowe w obu kierunkach. Wszystkie przejścia dla pieszych na całej długości będą wyniesione. W wyniku konsultacji zlikwidowano połączenie z ul. Wąsowicza oraz możliwość wjazdu z Nowej Sudeckiej w ul. Orkana i ul. Noakowskiego, chociaż pierwotny plan zagospodarowania przestrzennego nie zakładał takiego rozwiązania. Głównym inwestorem jest Oliva Business Center, która w 2/3 pokrywa koszty budowy nowej ulicy.
Rozmowy nad planami i organizacją ruchu będą jeszcze prowadzone z udziałem władz miasta, inwestorem i radą dzielnicy.