Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

tramwaj

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 13:23

Walentynki w Gdańsku - moc atrakcji dla zakochanych i nie tylko

Koncert, spotkanie z książką, a może walentynki w... ZOO? Na zakochanych w Gdańsku czeka też przejażdżka walentynkowym tramwajem i upominki w Urzędzie Miejskim. Pierwsze atrakcje już w środę, 12 lutego, a w miłosnym klimacie pozostaniemy do soboty.

Walentynkowe wydarzenia rozpoczyna Hevelianum. Tam już dziś (środa, 12 lutego) o godz. 17.00 odbędzie się wykład i spotkanie z dr Agatą Kołodziejczyk – astrobiologiem i neurobiologiem. Od czasów Romea i Julii wiele się zmieniło. Miłosne podboje coraz częściej zdarzają się w wirtualnym świecie. Mąż z aplikacji randkowej? Robotyczna żona? Dokąd się posuniemy w poszukiwaniu miłości? Tempo życia i konsumpcji zmienia nasze relacje. Kryteria wyboru partnera naznaczone są nowymi potrzebami, umiejętnościami, emocjami i językiem. Jak to wpływa nasze związki miłosne. Podczas spotkania poznamy odpowiedzi na te i inne pytania oraz dowiemy się, czym jest miłość od strony neurochemii mózgu. Udział bezpłany.

Walentynkowe upominki u urzędzie i bezpłatny przejazd tramwajem 

W dniu zakochanych, 14 lutego z samego rana na gdańszczanki i gdańszczan w Urzędzie Miejskim czekać będą walentynkowe niespodzianki. Słodkie upominki będą rozdawane od 8.15 w Sali Obsługi Mieszkańców.

Już tradycyjnie z okazji święta zakochanych Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapraszają na bezpłatną przejażdżkę zabytkowym tramwajem walentynkowym, historyczną N-ką. Na pasażerów czekać będą upominki. Czerwona N-ka ozdobiona dziesiątkami serduszek 14 lutego kursować będzie w godz. 9.00 - 16.30 na trasie Strzyża - Siedlce - Strzyża. Rozkład w załączniku.

Z miłości do książki

W Bibliotece Pod Kotem i Myszą na czytelników będą czekać książki niespodzianki. Każdy czytelnik będzie mógł wybrać sobie jedną z zapakowanych szczelnie książek. A wyboru dokonać tylko po krótkim opisie. Czy trafi w wymarzony tytuł? Akcja będzie trwała od otwarcia biblioteki do wyczerpania książek

Z kolei Biblioteka pod Żółwiem zaprasza wszystkich ZABOOKOWANYCH do udziału w literackiej zabawie walentynkowej. O godz. 18.00 rozpocznie się tam wyjątkowy, pełen niespodzianek oraz atrakcji dla zakochanych w książkach, walentynkowy wieczór. W akcji „Zabookowani” mogą wziąć udział zarówno single jak i pary. Warunkiem udziału w tym spotkaniu jest zgłoszenie udziału w wydarzeniu – wystarczy na adres mailowy promocja@wbpg.org.pl przesłać wiadomość z imieniem i nazwiskiem w tytule wpisując „Zabookowani”. Przewidzianych jest 40 miejsc.

Dodatkowo biblioteka przygotowała minigrę dla uczestników, którzy między 16.45 a 17.45 zechcą wybrać się na spacer w poszukiwaniu literackich przygód. O 16:45 na stronie biblioteki i w wydarzeniu na Facebooku pojawi się 5 zagadek z lokalizacjami miejsc, w których czekać będą koperty. A w kopertach… kolejne łamigłówki. Żeby móc rozwiązać główną zagadkę, trzeba odwiedzić wszystkie 5 lokalizacji i odebrać kopertę. Dla osób, które „rozgryzą” łamigłówkę przewidziane są nagrody! Termin przesyłania zgłoszeń to 14 lutego, do godz. 14.00.

Walentynki z muzyką w tle

Walentynki w Teatrze w Blokowisku to już tradycja. W tym roku odbędzie się tam koncert zatytułowany „Co to jest miłość…”. Przed publicznością wystąpią Aleksandra Chaładaj, Anna Jopek oraz Maciej Świniarski.

"Co to jest miłość" to program muzyczno-poetycki dedykowany wszystkim zakochanym z okazji Walentynek. Trzon programu stanowią piosenki, w których tematem przewodnim jest miłość. Teksty takich wykonawców, jak: Bob Dylan, Robert Mellin, Hal David, Stephin Merritt przeplecione są wierszami o miłości takich wybitnych poetów, jak: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jonasz Kofta, Zbigniew Herbert. Początek o godzinie 19.00. Bilety: 20 zł, rezerwacje: marek.brand@plama.art.pl.

O tej samej porze odbędzie się "Herbatka. Piosenki z repertuaru Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory" w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego. W walentynkowy wieczór publiczność zgromadzona w Dworze Artusa będzie miała okazję sięgnąć po rozrywkę lat 50 i 60 XX wieku w znakomitym chóralnym wydaniu. Będzę można usłyszeć największe przeboje Starszych Panów w wirtuozerskim opracowaniu Andrzeja Borzyma na chór a cappella. W tym roku oprócz doznań muzycznych odbędzie się spotkanie z Dariuszem Michalskim, autorem książki „Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze”. Bilety w cenie 30-40 zł do nabycia w biurze Polskiego Chóru Kameralnego ul. Opata Jacka Rybińskiego 24 oraz na bilety24.pl.

Romantycznie i w rytmie muzyki będzie także na Gdańskim Lodowisku. Specjalne ślizgawki z okazji walentynek na lodowisku na Placu Zebrań Ludowych odbędą się w piątek o godz. 17.30 i 19.00. Na ślizgawki w godzinach wydarzenia (17.30-18.30 i 19.00-20.00) obowiązuje promocyjny bilet wstępu - 7 zł, a wypożyczenie/ostrzenie łyżew 10 zł. W pozostałych godzinach, zgodnie z harmonogramem: 13 zł bilet normalny i 9 zł bilet ulgowy. Wypożyczenie/ostrzenie łyżew 10 zł.

W piątek i sobotę Muzeum Gdańska zaprasza na dwa walentynkowe koncerty z wież kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta. Miejska carillonistka Monika Kaźmierczak wykona miłosne utwory uznanych kompozytorów. Koncerty będzie można usłyszeć w okolicy Fontanny Heweliusza przy Wielkim Młynie oraz Fontanny Neptuna przy Ratuszu Głównego Miasta. Podczas piątkowego i sobotniego koncertu będzie można usłyszeć „Ich liebe dich" Beethovena, "Plaisir d'Amour" Martiniego, "Salut d'Amour" Elgara, fragmenty z "Romeo i Julii" Czajkowskiego oraz inne aranżacje. Pierwszy koncert – z wieży kościoła św. Katarzyny przy Wielkim Młynie – rozpocznie się o w piątek, 14 lutego, o godz. 14.45. Drugi, sobotni, zostanie wykonany z instrumentu zamontowanego na wieży Ratusza Głównego Miasta o godz. 12.05. Oba potrwają około 40 minut.   

Kochane zwierzaki

W sobotę atrakcje dla miłośników zwierząt. W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym od godz. 11.00 wykłady przyrodnicze.  Na początku Dariusz Tarnawski w trakcie wykładu „Zalotnicy wśród owadów” opowie o zwyczajach miłosnych owadów i jak znajdują czas na „te” sprawy w obliczu stałego zagrożenia atakiem drapieżników. A o godzinie 12.30 Janina Woszczyńska podczas wykładu "I ślubuję ci miłość, wierność - czyli o monogamii wśród ptaków" pokaże nam piękne zdjęcia ptaków żyjących w odległej Tajlandii oraz opowie o ich miłosnych zwyczajach. Obie prelekcje odbędą się w sali dydaktycznej gdańskiego ZOO.

Wieczorową porą ZOO zaprasza miłośników piosenki studenckiej na klimatyczny koncert „Walentynki z Bazuną”, po raz pierwszy w gdańskim ZOO. Muzyczne spotkanie odbędzie się w magicznej chatce „Góralce” o godzinie 18.00. Tego wieczoru wystąpi legendarny zespół Wagabundy. Chęć uczestnictwa w koncercie „Walentynki z Bazuną” należy zgłosić mailowo na adres marketing@zoo.gda.pl do dnia 13 lutego, do godziny 14.00, podając w wiadomość swoje imię i nazwisko. Liczba miejsc ograniczona.

Do uczestnictwa w „Walentynkach w ZOO” uprawnia bilet wstępu. Zakup biletu możliwy w kasach biletowych, czynnych każdego dnia do godziny 14.00 lub online - https://bilety.zoo.gda.pl/.

Wyjazdy plenerowe z podopiecznymi Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt Promyk w Gdańsku wpisały się już na stałe w kalendarz imprez organizowanych przez placówkę. Tym razem taki wyjazd odbędzie się z okazji walentynek. W sobotę, 15 lutego autobus pełen czworonogów czekających na miłość oraz nowe domy, w towarzystwie swoich tymczasowych opiekunów pojawi się w okolicach mola i promenady w Gdańsku Brzeźnie. Podczas tego spotkania, wolontariusze i pracownicy schroniska podzielą się wiedzą i opowiedzą o losach przebywających w schronisku zwierzaków. Ramy czasowe spotkania przewidziane są od godz. 11.00 do godz. 14.00.  

Z miłości do bluesa

Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów zaprasza na  zespołu HARD TIMES  „Z miłości do bluesa", który odbędzie się 15 lutego o godzinie 18.00. To Post-Walentynkowy wolny od grubej warstwy lepkiego i czerwonego lukru występ. Podczas koncert będzie można usłyszeć piękne, pozbawione niepotrzebnej egzaltacji piosenki, pełne szorstkiej, męskiej liryki, ściskające za gardło lub porywające do tańca.

Hard Times to czterech muzycznych gentlemanów z Krakowa grających trochę folku, trochę bluesa. Muzycy z wyjątkową lekkością mieszają gospel z flamenco, czy bluesa z krakowską balladą.

Podczas koncertu artyści zaprezentują utwory z najnowszej płyty „Siedem". To już trzeci album w dotychczasowym dorobku zespołu, tym razem w pełni autorski i śpiewany po polsku. A po koncercie odbędzie się jam session z zespołem Hard Times oraz uczestnikami warsztatów „Z harmonijką na ustach."

Bilety na koncert dostępne na miejscu, 20zł - solo, 30zł – duet.