Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:13

FitKlasa – pilotaż programu w 10 szkołach podstawowych

Nowa formuła ćwiczeń korekcyjnych, dzięki którym zmniejszamy u dzieci ryzyko chorób cywilizacyjnych. To FitKlasa – trwający w 10 szkołach podstawowych pilotaż. Partnerami programu jest Gdański Uniwersytet Medyczny i Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu. W lutym odbywają się dni otwarte gdańskich szkół, na które zaproszeni są szczególnie rodzice dzieci 6 i 7 letnich. W tych szkołach, w których trwa pilotaż FitKlasy, będzie można zapoznać się z ich programem. Od nowego roku zajęcia FitKlasy będą odbywać się we wszystkich gdańskich szkołach.

 - W trosce o zdrowie młodych gdańszczanek i gdańszczan zmieniamy formę prowadzenia zajęć korekcyjnych w szkołach podstawowych. W tym roku pilotaż programu FitKlasa odbywa się w 10 placówkach. Od nowego roku chcielibyśmy, aby zajęcia w nowej formie były dostępne dla wszystkich uczennic i uczniów klas 0-3. Zmęczone dziecko na zajęciach fizycznych to dziecko, dodatkowo chronione przed chorobami cywilizacyjnymi. Według ekspertów WHO, dzieci urodzone po roku 2000 mogą żyć krócej niż ich rodzice. W Gdańsku robimy wszystko, aby tak się nie stało – mówi Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska.

W roku szkolnym 2019/2020 rozpoczęliśmy pilotaż projektu FitKlasa we współpracy w dziesięcioma szkołami podstawowymi w Gdańsku. Projekt ten w następnym roku szkolnym 2020/2021 obejmie wszystkie szkoły podstawowe w Gdańsku.

Pilotaż programu odbywa się w: SP nr 12, SP nr 21, SP nr 39, SP nr 47, SP nr 49, SP nr 60,  SP nr 79, SP nr 80, SP nr 89,  SP nr 92.

Projekt FitKlasa opracowano w formie autorskiego programu zmian dot. zajęć gimnastyki korekcyjnej realizowanych w gdańskich placówkach oświatowych. Inicjatorem projektu FitKlasa jest dr Marek Jankowski – dyr. Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia (GOPZ). Wprowadzone zmiany dotyczą dostosowania formy, objętości i intensywności podejmowanych przez dzieci aktywności do potrzeb zdrowotnych pokolenia XXI w. Podstawowym celem zmiany jest zwiększenie u dzieci wysiłków o średniej i umiarkowanej intensywności, które kształtują sprawność krążeniowo – oddechową, a tym samym obniżają ryzyko chorób sercowo – naczyniowych.

Szczegóły programu znajdą Państwo w załączonej prezentacji.

 

Dni otwarte Gdańskich szkół

Rodzice i opiekunowie będą mogli poznać ofertę jaką przygotowały gdańskie szkoły podstawowe dla swoich najmłodszych uczniów podczas trzech lutowych weekendów. Gdańskie podstawówki zapraszają 15, 22 i 29 lutego. Spotkania odbywać się będą przed rekrutacją do zerówek i klas pierwszych. Jest to okazja dla rodziców i opiekunów aby upewnić się czy dziecko jest gotowe, by pójść do zerówki szkolnej? Podczas spotkań specjaliści  i nauczyciele ze szkół podstawowych oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych czekają, aby udzielić wsparcia i odpowiedzieć na nurtujące dorosłych pytania. Dla najmłodszych jest to okazja by zwiedzić szkołę i zobaczyć jak wyglądają klasy i świetlice oraz wziąć udział w wielu przygotowanych specjalnie dla nich aktywnościach.

W 10 szkołach, w których trwa pilotaż programu FitKlasa będzie możliwość zapoznania się jak wyglądają zajęcia i co daje udział dziecka w nowej formie zajęć sportowych.

Harmonogram drzwi otwartych w załączeniu.